Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Rozmawiaj o finansach. Sprawdź, dlaczego warto to robić.

Fot.

Wiele osób uważa, że rozmawianie o pieniądzach jest nie na miejscu i to raczej temat tabu. Jednak warto zmienić takie podejście, ponieważ może to znacząco wpłynąć na to, w jaki sposób zarządzasz swoimi finansami. Co więcej, dzieląc się spostrzeżeniami, doświadczeniami i wiedzą na temat finansów, rozwijasz nie tylko swoją świadomość finansową, ale także swojego otoczenia.

Ile razy słyszałeś, że gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach? To prawda, że nie każda sytuacja czy miejsce sprzyja takim tematom, jednak rozmawianie o finansach jest bardzo ważne. Oczywiście nie musisz przedstawiać swojego rocznego rozliczenia całemu światu, ale odpowiednie poruszenie tematu w gronie najbliższych znajomych czy rodziny jest całkowicie dozwolone.

Jak rozmawiać o finansach ze znajomymi?

Ludzie, szczególnie w Polsce uważają, że rozmawiając o pieniądzach zostaną odebrani jako materialiści, osoby biedne, a nawet próżne. Kwestie finansowe nie należą do najprostszych tematów, jednak nie oznacza to, że nie powinieneś o nich rozmawiać. Poruszanie tematów takich jak oszczędności, zadłużenia czy nawet zarobki to zagadnienia, o których możesz rozmawiać w gronie znajomych. Pamiętaj, że jeśli zarządzanie finansami nie jest twoją najmocniejszą stroną, to warto skonsultować swoje wątpliwości z przyjaciółmi, którzy mogą zasugerować ci rozwiązanie jakiegoś problemu. Pieniądze nie zawsze są wdzięcznym tematem do rozmowy, jednak dzięki temu, że będziesz go poruszać poznasz podejście innych do finansów. Może zaskoczyć cię, jak wiele jest rozwiązań finansowych problemów. Zaczynając rozmowy o tej tematyce, opowiadaj o tym jaka sytuacja cię spotkała i jakie ciekawe rozwiązania znalazłeś. To spowoduje, że inne osoby też chętniej będą poruszały te kwestie. Jeśli ktoś przekroczy granicę i pytanie o twoje finanse będzie zbyt osobiste, wystarczy grzeczna odpowiedź, że tę informację chciałbyś pozostawić dla siebie. Temat pieniędzy możesz poruszać także z osobami, które wykonują tę samą pracę co ty. Pozwoli ci to na zorientowanie się, jak wyglądają finanse w twojej branży. Odnajdziesz także więcej argumentów, jeśli chcesz starać się o podwyżkę w pracy, czy po raz pierwszy wykonujesz jakąś usługę i nie wiesz jak powinna być rozliczona.

Jak rozmawiać o finansach z partnerem?

Rozmowy o finansach z pewnością są bardzo ważnym budulcem każdej relacji. Jeśli planujesz z kimś przyszłość, to dlaczego masz nie rozmawiać z nim/nią o pieniądzach. Wspólne mieszkanie, rachunki, wyjścia czy podróże - wszystko to wiąże się z finansami, więc jest to temat, którego nie powinieneś unikać. Do chwili, gdy jesteś niezależny i odpowiadasz tylko za swój budżet, wszystko wydaje się być stosunkowo proste. Jednak w chwili kiedy pojawia się inna koncepcja, która należy do drugiej osoby, musicie wspólnie wszystko dopracować. Pozwoli to na uniknięcie wielu nieporozumień. Wypracowanie wspólnego planu finansowego i rozmawianie o zarobkach, zadłużeniach lub planach jest bardzo ważną sprawą w każdej relacji. Jeśli wspólnie określicie swoje cele (również finansowe) z sukcesem, zbudujecie też ogólne poczucie bezpieczeństwa, które odgrywa ogromną rolę w każdej relacji.

Jak rozmawiać o finansach z dziećmi?

Rozmowy z dziećmi o zarządzaniu pieniędzmi czy nawet o ich historii, pomagają kształtować to, w jaki sposób w przyszłości będzie wyglądała ich świadomość finansowa. Rodzicielskie rady i opowieści będą z pewnością skarbnicą wiedzy dla każdego młodego człowieka. Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, także tę o finansach. Dlatego każdy twój wydatek i sposób, w jaki zarządzasz finansami będą bacznie obserwowane, rejestrowane, a w przyszłości pewnie powtórzone. Dlatego pamiętaj, aby od samego początku dzielić się swoją wiedzą z dziećmi. Możesz to również robić poprzez zabawę, bez problemu znajdziesz gry, które będą poruszały tematykę finansów, a nauka poprzez zabawę będzie znacznie przyjemniejsza niż suche fakty. Jeśli doradzasz dziecku lub nastolatkowi, jak może zarządzać swoim kieszonkowym, ułatwiasz mu zagospodarowanie swoich pieniędzy w przyszłości.

Bardzo ważne jest budowanie świadomości finansowej, dlatego tak istotne jest to, abyś potrafił rozmawiać o pieniądzach. Finanse są takim samym tematem jak zakupy, wybór aranżacji mieszkania czy ekologia. Nie oszukujmy się, wszystko co nas otacza wiąże się z pieniędzmi. Nieważne jest to, ile posiadasz gotówki, jaki masz debet na karcie kredytowej i czy inwestujesz w złoto. Ważna jest świadomość jaką posiadasz na temat finansów. Im więcej rozmawiasz z innymi, twoja wiedza i sposób w jaki zarządzasz swoim budżetem będą bardziej uporządkowane, a decyzje świadome.