RPP obniżyła stopy procentowe - jak to wpłynie na Twoje lokaty i kredyty?

  • 18 Mar 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jeszcze kilka tygodni temu nikt by się tego nie spodziewał. W końcu od 5 lat Rada Polityki Pieniężnej utrzymywała stopy procentowe na niezmiennym poziomie. Wczoraj główna stopa procentowa została obniżona z 1,5% do 1%, co wpłynie na oprocentowanie Twoich lokat i kredytów. Obniżono także stopę rezerwy obowiązkowej z 3,5% do 0,5%, na co z kolei z ulgą zareagowały banki.
RPP obniżyła stopy procentowe - jak to wpłynie na Twoje lokaty i kredyty?

Eryk Łon, członek RPP mówi, że Rada Polityki Pieniężnej powinna działać zanim jeszcze kryzys gospodarczy 2020 wystąpi i już teraz powinna przygotować rozwiązania, które będą łagodzić jego skutki. Rosnąca inflacja, a także prognozowane spowolnienie gospodarcze, które za sprawą koronawirusa będzie już pewne, przyczyniły się do tego, że RPP podjęła tak nagłą decyzję.

Jej zwolennikiem od początku był przewodniczący RPP i prezes NBP Adam Glapiński, co zapowiadał już kilka dni temu. Uważa, że: Niższe stopy zmniejszają obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomagają budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego. Oznacza to, że w praktyce kredyty, takie jak kredyt hipoteczny czy gotówkowy będą jeszcze tańsze.

Zmiana stóp procentowych w odpowiedzi na kryzys gospodarczy 2020

Obniżka stóp procentowych ma za zadanie wesprzeć gospodarkę w naprawdę trudnym okresie. Aktualnie najpopularniejsze są doniesienia o nowej liczbie zarażonych i to walka o ludzkie życie jest najważniejsza, ale kiedy sytuacja się uspokoi, wszyscy odczujemy jej gospodarcze skutki.

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o obniżeniu stóp procentowych i w związku z tym utrzymują się one na następującym poziomie:

- stopa referencyjna (główna) – 1%
- stopa lombardowa – 1,5%
- stopa depozytowa – 0,5%
- stopa redyskonta weksli – 1,05%
- stopa dyskonta weksli – 1,10%

Zmieniła się również stopa rezerwy obowiązkowej, czyli środków, które banki muszą przymusowo deponować w Narodowym Banku Polskim. Żeby banki odciążyć, zapadła decyzja, że aktualnie muszą odprowadzać nie 3,5% wkładów klientów, a tylko 0,5%.

Rezerwa obowiązkowa służy utrzymaniu stabilności sektora bankowego i zabezpiecza oszczędności klientów.

Najlepsza lokata? Teraz trudno ją znaleźć

Pieniądz jest aktualnie rekordowo tani, dlatego znaleźć dobrą lokatę bankową, to jak szukać igły w stogu siana. Bankom teraz jeszcze mniej będzie opłacało się wynagradzać klientów za utrzymywanie u nich depozytów. Jedyną szansą, aby znaleźć najlepszy na rynku, jest śledzenie rankingów lokat, gdzie prezentujemy aktualnie najbardziej korzystne oferty.

Zaletą lokat bankowych jest to, że to bardzo bezpieczne miejsce lokowania kapitału, a gdy otoczenie gospodarcze jest tak niepewne, czasami warto się na to zdecydować i unikać ryzykownych form inwestowania. Na lokacie może oszczędzać każdy, bo w większości banków jej minimalna kwota wynosi 500 zł.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby nie oszczędzać, ale nie ryzykownie inwestować, to niezmiennie, także w dobie kryzysu gospodarczego 2020, warto wybrać złoto lub nieruchomości.

Akcje w przypadku większości spółek na razie będą tracić.

Tani kredyt hipoteczny, gotówkowy i karta kredytowa

Kiedy oszczędzający narzekają, zaczyna się eldorado dla pożyczających. Jeśli zależy Ci, żeby znaleźć tani kredyt hipoteczny, gotówkowy czy kartę kredytową, to właśnie teraz trzeba szukać.

W związku z obniżeniem stopy referencyjnej przez RPP, zmianie uległo także maksymalne oprocentowanie, które może narzucić bank i firma pożyczkowa.

Maksymalne oprocentowanie nominalne można wyliczyć następująco: 2 x (stopa referencyjna + 3,5%). Przed zmianą więc wynosiło ono 10%, teraz zostało obniżone do 9%.

Daj bankom i firmom pożyczkowym kilka dni na to, aby dostosowały swoją ofertę do nowych wymagań, ale po tym czasie pilnuj, aby oprocentowanie nominalne w ofercie kredytu, którą dostajesz, nie przekraczało 9%. Ograniczenie nie dotyczy prowizji ani innych opłat około kredytowych.

Jeśli teraz przymierzasz się do kupna nieruchomości czy budowy domu, to teraz jest dobry moment. Finansowanie w bankach będzie taniało, więc warto już zastanowić się nad kredytem hipotecznym. Ranking pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę.

Dodano:
18 Mar 2020

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły