Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Samochód, pociąg, samolot - czym dojechać nad morze

Fot.

Samolotem, pociągiem, samochodem, czy autobusem - jak najszybciej, najwygodniej i najtaniej dojechać nad polskie morze? Którą z opcji wybrać, aby zaoszczędzić najwięcej?

Co zrobić, jeżeli chciałbyś wybrać się z rodziną czy przyjaciółmi nad polskie morze, ale zniechęca Cię perspektywa dojazdu lokalnymi drogami? Masz różne możliwości zależnie od Twoich preferencji i zasobności portfela. Wniosek nasuwa się jeden. Nad morze dojedziesz dużo szybciej niż jeszcze kilka lat temu.

Wylot z Wrocławia

Jeśli chcesz polecieć z Wrocławia do Gdańska bezpośrednio, to oferuje to tylko LOT. W tym przypadku bilety nie należą do najtańszych, bo ich ceny zaczynają się od 547 zł w dwie strony. Tańszą alternatywą jest lot z przesiadką w Warszawie. Wraz z powrotem ceny biletów wyniosą Cię w sumie nawet 76 zł.
Do Szczecina dostaniesz się tylko LOT-em, ale ceny biletów oscylują około 500 zł.

Wylot z Krakowa

Lecąc z Krakowa do Gdańska masz możliwość zakupienia biletu w linii lotniczej Ryanair już od kwoty 160 zł w dwie strony. Analogicznie, z Krakowa do Szczecina dolecisz tylko LOT-em najtaniej za 518 zł.

Wylot z Warszawy

Warszawiacy mają najbliżej z opisanych powyżej miejscowości w Polsce nad morze. Pomimo tego, aby zapewnić i im wygodę i komfort podróży, przewoźnicy przygotowali i dla nich ofertę przelotu. Najkorzystniej kształtuje się propozycja Ryanaira, cena biletu zaczyna się już od 18 zł w obie strony. Lot realizowany jest z Modlina. Samoloty LOT-u startują z lotniska Okęcie i bilety sprzedają w cenie 440 zł.

Jeżeli chcesz latać za grosze, warto śledzić strony internetowe tworzone i prowadzone przez fanów tanich przelotów i globtroterów. Przykładem może być loter.pl, bądź fly4free. Dzięki temu nie musisz śledzić stron przewoźników, bo znajdziesz tam informację o wszystkich promocjach i polecisz nawet za złotówkę.

Dobrą strategią jest kupowanie biletu na pociąg z wyprzedzeniem. W ramach promocji „Wcześniej Taniej”, organizowanej w PKP Intercity możesz uzyskać nawet 30 proc. zniżki, jeżeli Twoja podróż odbywa się 15 – 30 dni później.

Jeżeli jednak nie uda Ci się kupić biletu w powyższej ofercie, warto zapoznać się szczegółowo ze stroną przewoźnika, na której znajdziesz szereg promocji: Bilet Taniomiastowy, Bilet dla Seniora, Bilet Weekendowy, Super Promo. Każdy będzie mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Wyjazd z Wrocławia

Bilet normalny za przejazd II klasą na trasie Wrocław – Gdańsk kosztuje 49 zł. Czas podróży to niespełna 6 godzin. Dla odwiedzających Świnoujście PKP przygotowało ofertę zaczynającą się od kwoty 70 zł. Na tę podróż będziesz musiał jednak przeznaczyć znacznie więcej czasu, bo aż 7 godzin i 51 minut. Najszybciej dostaniesz się do Szczecina, bo już w 5 godzin. Za bilet zapłacisz 65 zł.

Wyjazd z Warszawy

Podróżującym z Warszawy przejazd do Gdańska zajmie około trzech godzin. Bilet będzie kosztował 44 zł. Do Świnoujścia pojedziesz trochę dłużej, bo ponad 6 godzin, a za bilet zapłacisz więcej, bo 119 zł. Trochę mniej czasu musisz przeznaczyć na podróż do Szczecina, która zajmuje około 5 i pół godziny. Bilety są tańsze, bo kupisz je już za 50 zł.

Wyjazd z Krakowa

Z Krakowa do Gdańska dojedziemy w 8 godzin i 45 minut, a za sam bilet zapłacisz 58 zł. Podróż do Szczecina zajmie prawie 8 godzin i będzie kosztować 68 zł. Najwięcej będziesz musiał poświęcić na dojazd do Świnoujścia – ponad 13 godzin, a cena biletu to 70 zł.

Zaletą podróżowania pociągiem jest to, że którąkolwiek nadmorską miejscowość wybierzesz, to w niej albo pobliskiej większej miejscowości znajduje się stacja kolejowa. Dojeżdżasz bliżej miejsca docelowego niż w przypadku samolotu. Główną wadą jest długi czas podróży, jednak w porównaniu do poprzednich lat znacznie się on skrócił.

Jeżeli czynnikiem decydującym przy planowaniu wakacji i podróży są dla Ciebie finanse, idealnym rozwiązaniem będzie autobus. Bardzo ciekawą propozycję ma Polski Bus, który oprócz dobrej ceny, wielu miejsc w Polsce i w Europie (Niemcy, Szwajcaria, Austria, Węgry, Czechy, Słowacja). Dzięki niemu dotrzesz również nad polskie morze. Z Wrocławia w 8 i pół godziny dojedziesz do Gdańska. Za bilet zapłacisz od 25 zł. Z Krakowa podróż zajmie Ci ponad 10 godzin, a sam bilet będzie kosztował od 29 zł. Najszybciej dotrzesz do Gdańska z Warszawy, bo w około 5 godzin. Za tę podróż zapłacisz nawet 15 zł. Na stronie internetowej Polskiego Busa oraz na Facebooku można znaleźć informację o sprzedaży najtańszych biletów. Wtedy można go kupić już od 1 zł.

Jeżeli lubisz wygodę, a przeszkadza Ci tłok i sztywne godziny rozkładu jazdy, zastanów się nad podróżą na polskie wybrzeże samochodem. Ten środek lokomocji sprawdza się idealnie dla rodzin z dziećmi i większej grupy przyjaciół. Minusem przestaje być powoli stan dróg, ponieważ sukcesywnie są budowane kolejne kilometry autostrad i dróg ekspresowych, którymi można przemieszczać się dużo szybciej.

Wyjazd z Wrocławia

Z Wrocławia do Świnoujścia jest około 450 km. Dojazd nie powinien zająć Ci więcej czasu niż około 6 godzin, a koszt paliwa nie powinien przekroczyć 135 zł. Najwygodniej jechać drogą S3, ale musisz pamiętać, że aby wjechać do nadmorskiej części Świnoujścia, musisz przeprawić się promem. W szczycie sezonu wakacyjnego są tam spore kolejki.

Przejazd z Wrocławia do Gdańska zajmie Ci prawie 5 godzin. Trasa liczy 549 kilometrów. Orientacyjny koszt przejazdu, przy założeniu, że średnie spalanie to 7 litrów na 100 km, a cena za litr benzyny to 4,30 zł, wyniesie niewiele ponad 165 zł. Oszczędność przy podróżowaniu samochodem odczujesz zwłaszcza przy wyjazdach w większym gronie.

Wyjazd z Krakowa

Odcinek z Krakowa do Gdańska, to trasa licząca 582 kilometry, a na jej pokonanie będziesz potrzebować około 5 godzin i 45 minut. Przybliżony koszt zakupu paliwa to 168 zł. Więcej czasu i pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć, na dotarcie do Świnoujścia, uwzględniając przeprawę promową. Droga zajmie Ci ponad 8 godzin z uwagi na dystans aż 723 km. Za benzynę zapłacisz około 218 zł, ale dodatkowo jadąc autostradą A4 trzeba będzie jeszcze uiścić opłaty.

Wyjazd z Warszawy

Z Warszawy do Gdańska dotrzesz w ciągu 3 godzin i 30 minut. Trasa będzie liczyć 416 km, a większość przejedziesz autostradą A1. Benzyna będzie Cię kosztować około 125 zł. Pozwoli to na wygodną i szybką podróż nad sam Bałtyk. Dodatkowym kosztem będzie opłata za przejazd odcinkiem autostrady między Toruniem, a Gdańskiem. Na ten moment odcinki z Warszawy do Łodzi, oraz z Łodzi do Torunia są bezpłatne.

Jeżeli zdecydujesz się na podróż do Świnoujścia, będziesz musiał pokonać odległość 653 km, a zajmie to około 6 i pół godziny. Koszt takiej podróży wyniesie niespełna 200 zł. W przypadku każdej trasy należy również uwzględnić koszt związany z przemieszczaniem się po płatnych odcinkach autostradowych.

Uwzględniając koszt przejazdu i czas na pokonanie trasy najbardziej optymalnym wyborem wydaje się przejazd pociągiem lub autokarem np. z Polskim Busem. Jeżeli planujesz podróż w kilka osób lub masz większa rodzinę, najkorzystniej cenowo wypadnie podróż samochodem. Jeżeli Twój wyjazd będzie miał charakter biznesowy lub zależy Ci na szybkim dotarciu na miejsce, najbardziej odpowiedni będzie samolot.

Długość tras na podstawie Google Maps.

UBEZPIECZ SIĘ NA WAKACJE Z 10% RABATEM