Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Sharing-economy - co to jest?

Fot.

Ekonomia współdzielenia, czyli sharing-economy to trend, który rozwija się bardzo prężnie w ostatnim czasie. Jeśli nadal nie do końca wiesz, na czym polega to zjawisko, to koniecznie musisz je poznać. Prawdopodobnie spodoba ci się koncepcja, dzięki której możesz odmienić wiele aspektów swojego życia oraz znaleźć oszczędności, na które wcześniej nie zwróciłbyś uwagi.

Sharing-economy to zjawisko społeczne oraz ekonomiczne, które skupia się przede wszystkim na odejściu od posiadania dóbr i zamianą tego na czerpanie radości z dzielenia się nimi. Można je łatwo porównać do sytuacji, gdy chcesz przybić obraz do ściany, ale nie chcesz kupować młotka. Rozwiązaniem jest pożyczenie go od znajomych czy sąsiada. Tak samo działa ekonomia współdzielenia - jest to dzielenie się dobrami lub umiejętnościami zamiast kupowania ich.

Poznaj firmy sharing-economy

Jeśli jeszcze nie do końca jest dla ciebie jasne to, jak działa sharing-economy, to czas najwyższy na przykłady, po których wszystko stanie się zrozumiałe.

  • AirBnB to jeden z najbardziej popularnych serwisów służących do wynajmowania prywatnych pokoi, mieszkań i domów. Portale działające w podobny sposób powstają bardzo licznie na całym świecie.
  • Skilltrade to platforma dzięki której możesz wymieniać się umiejętnościami albo zwyczajnie spędzić z kimś czas i wybrać się na wspólną kawę. Na portalu musisz wybrać, czego chciałbyś się nauczyć oraz co sam możesz przekazać drugiej osobie. Przykładowo w zamian za konwersacje angielskiego nauczysz kogoś podstaw fotografii albo znajdziesz towarzysza na kurs salsy, czy nauczysz się gotować. Skilltrade jest z pewnością miejscem dla każdego, kto chce rozwijać swoje umiejętności, nie chce podróżować sam oraz chce się dzielić swoimi pasjami z innymi użytkownikami. Warto zaznaczyć, że ta imponująca społeczność powstała z nielicznej grupy na Facebooku.
  • BlaBlaCar funkcjonuje w 22 krajach, jest to idea wspólnego podróżowania, która łączy pasażerów i kierowców. Jeśli podróżując masz wolne miejsce w aucie możesz zarejestrować się w serwisie i znaleźć pasażerów jadących w tym samym kierunku. Dzięki temu zaoszczędzisz na benzynie oraz masz szansę na poznanie nowych, ciekawych ludzi. Osobiście za pomocą BlaBlaCara przejechałam wiele kilometrów. Zazwyczaj trafiałam na bezpieczne przejazdy i przyjaznych ludzi.
  • DogVacay.com jest inicjatywą, dzięki której wyjazd służbowy czy wakacje nie będą problemem, gdy masz w domu pupila. Platforma pozwala na znalezienie opieki dla twojego zwierzaka podczas twojej nieobecności.
  • Wypożyczalnie rowerów miejskich to również doskonały przykład na ogromną skalę działania sharing-economy. Korzystając z tej opcji często nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie bierzesz udział w rozwoju ekonomii współdzielenia. W Polsce coraz więcej miast umożliwia swoim mieszkańcom wypożyczenie roweru miejskiego.

Największe korzyści z sharing-economy

Dzielenie się należy do jednej z najlepszych form oszczędności, jednak to nie wszystkie korzyści płynące z ekonomii współdzielenia. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, jeśli otworzysz się na to rozwiązanie.

  • Zadbasz o środowisko
  • Wzmocnisz więzi społeczne
  • Poznasz nowych ludzi
  • Zyskasz elastyczność i wygodę
  • Zdobędziesz nowe umiejętności.

Korzyści, które płyną z ekonomii współdzielenia możemy podzielić na emocjonalne i racjonalne. Emocjonalne to przede wszystkim wsparcie innych i siebie, możliwość poznawania nowych ludzi, zdobywanie nowych umiejętności. Do korzyści racjonalnych należą oszczędności w domowym budżecie, ułatwienie sobie życia oraz uporządkowanie swoich dóbr.

Jedno jest pewne, warto odkrywać nowe możliwości, które stoją przed tobą otworem. Wystarczy tylko przekroczyć próg. Ja uważam, że nurt, jakim jest ekonomia współdzielenia, stanowi doskonałą opcję na poznawanie nowych ludzi i świata, który nas otacza. W Polsce nadal można odczuć niepewność, która wiąże się z sharing-economy oraz mieszane emocje, co mogliśmy odczuć przez strajkujących taksówkarzy przeciwko UBEROWI. Jednak ja bardzo chętnie korzystam z tych rozwiązań, kieruję się głównie wygodą, prawie całkowitą elastycznością i tym, że mogę poznać nowych ludzi oraz zobaczyć to, w jaki sposób żyją. A czy ty zdecydowałeś już w jaki sposób będziesz dzielił się z innymi?

Podobne artykuły