Skąd się bierze cena/kurs akcji?

  • 17 Gru 2019
  • 1 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kurs, czyli cena akcji jest ustalany w oparciu o zlecenia jej kupna i sprzedaży, które są składane przez inwestorów. Kiedy ktoś chce handlować instrumentem finansowym, musi złożyć zlecenie w swoim domu maklerskim i określić, za jaką cenę chce to zrobić.
Skąd się bierze cena/kurs akcji?

Kurs, czyli cena akcji jest ustalany w oparciu o zlecenia jej kupna i sprzedaży, które są składane przez inwestorów. Kiedy ktoś chce handlować instrumentem finansowym, musi złożyć zlecenie w swoim domu maklerskim i określić, za jaką cenę chce to zrobić. Oferty kupna i sprzedaży wpadają do arkusza zleceń i gdy obie potencjalne strony transakcji podadzą taką cenę, to wtedy operacja jest finalizowana.

 

Zgodnie z prawem rynku, im więcej chętnych do kupna danych akcji, tym jej cena jest wyższa. W drugą stronę, gdy więcej osób chce je sprzedać, to cena spada. Kurs akcji jest także pośrednio wrażliwy na zmiany na rynku. Dlaczego pośrednio? Ponieważ, gdy na przykład przewidywany jest wzrost cen ropy, to nie wpływa to od razu na kurs akcji spółek paliwowych. Inwestorzy przewidują, że wpłynie to korzystnie na kondycję spółki, więc chętniej będą kupować jej akcje. A im większy popyt, tym droższe akcje.

 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły