Skończyły się środki w programie MdM na bieżący rok

 • 22 Mar 2016
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Od 16 marca nie złożymy już wniosku o wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na rok 2016.
Skończyły się środki w programie MdM na bieżący rok

Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych na rok 2016. Nie oznacza to jednak, że już nie będziemy mieli szansy otrzymać dofinansowania na mieszkanie. Nadal możemy składać wnioski na kolejne lata, trwania programu.

W roku 2016 pula na dofinansowanie wynosiła 730 mln. złotych, obecnie zarezerwowano już 95 proc. Pozostałe 5 proc. środków, zaplanowanych w programie, ma zapewnić finansowanie wniosków złożonych w dniu ogłoszenia informacji o wstrzymaniu wnioskowania i na realizację finansowania osób, którym urodziło się trzecie lub kolejne dziecko. Jak podaje BGK w związku z bardzo dużym zainteresowaniem programem „Mieszkanie dla Młodych”, może wydłużyć się oczekiwanie na przyznanie środków.

Zmiany w MdM powodem dużego zainteresowania?

W początkowym okresie program „Mieszkanie dla Młodych” nie cieszył się aż tak dużym zainteresowaniem. W dwóch pierwszych latach środki nie zostały wykorzystane w 100 proc. Dużą zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, która weszła w życie we wrześniu zeszłego roku. Zmiana polegała przede wszystkim na umożliwieniu dofinansowania zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci warunki otrzymania kredytu zostały złagodzone, zniesiono dla nich limit wiekowy, oraz zwiększono dopłaty.. Rodziny wielodzietne mogą starać się o dopłatę będąc właścicielami innej nieruchomości, został również zwiększony metraż mieszkania. W przypadku kiedy wnioskodawca nie posiada zdolności kredytowej, może zawnioskować o kredyt wspólnie z osobą trzecią, która nie jest jego najbliższą rodziną, przed nowelizacją nie było takiej możliwości Kolejnym powodem wzrostu zainteresowania programem, była prawdopodobnie zmiana wysokości wkładu własnego w kredycie hipotecznym. Od stycznia 2016 roku wymagane jest 15 proc. zamiast 10 proc. wartości nieruchomości . Wszystkie te czynniki złożyły się na bardzo duży wzrost zainteresowania programem i wykorzystania środków na bieżący rok.

Możliwość wnioskowania w kolejnych latach

Można nadal składać wnioski o dopłaty na rok 2017, gdzie limit środków wynosi 746 mln. zł oraz na 2018 rok z limitem 762 mln. zł. Program będzie trwał do końca 2018 roku Składanie wniosków dotyczy rynku pierwotnego i wtórnego. Płatność dla dewelopera jest podzielona na dwie transze, pierwsza może zostać wypłacona w dowolnym momencie, z kolei część z programu będzie wypłacona dopiero w roku w którym nastąpi zakończenie inwestycji. Dla osób planujących zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest to szansą na otrzymanie dofinansowania. Wystarczy, żeby oddanie nieruchomości do użytkowania było planowane na 2017 lub 2018 rok. Część deweloperów przystaje na wskazanie kolejnego roku, jako terminu wypłaty dofinansowania.

Mieszkanie z rynku pierwotnego przed zakupem możemy wynająć, jeśli pozostaniemy pierwszym wynajmującym, a transakcję w dofinansowaniem zrealizujemy w późniejszym terminie.

Chcąc zakupić mieszkanie z rynku wtórnego, sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ sprzedający może nie chcieć czekać na pieniądze pochodzące z dofinansowania ponad pół roku. Rozwiązaniem tego może być wynajem mieszkania, z możliwością zakupu w momencie wypłacenia dofinansowania. Możemy wpłacić kaucję na konto sprzedającego, która zostanie zwrócona po wpływie pieniędzy z programu MdM.

 

 1. Jak wypłacane są środki z programu MdM?

  Dopłata z programu „Mieszkanie dla Młodych” jest wypłacana jako ostatnia część płatności.
 2. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie jeśli mieszkanie chcę zakupić w 2017 roku?

  W momencie składania wniosku o kredyt z dofinansowaniem, wskażemy 2017 rok jako termin wypłaty środków.
 3. Czy są jakieś ograniczenia w przypadku składania wniosków na rok 2017 lub 2018?

  Tak, ponieważ według ustawy przed początkiem roku, możemy zarezerwować tylko połowę puli środków przeznaczonych na dany rok.
 4. Czy jeśli złożyłem wniosek o dofinansowanie 15.03.2016 r. zostanie on rozpatrzony na ten rok?

  Tak, rozpatrzone zostaną wszystkie wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone do 15.03.2016r.
 5. Czy jeśli wynajmę mieszkanie od dewelopera nadal jest ono traktowane jak z rynku pierwotnego?
  Tak, według ustawy takie mieszkanie nadal jest traktowane jako mieszkanie z rynku pierwotnego, jeśli posiadamy status pierwszego wynajmującego.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie jeśli mieszkanie chcę zakupić w 2017 roku?

Dodano:
22 Mar 2016

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły