Skutki pandemii w sektorze bankowym i prognozy na przyszłość

  • 30 Cze 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Pandemia i towarzyszące jej zamrożenie gospodarki miały duży wpływ na sytuację na rynku kredytów. Wraz ze wzrostem ryzyka banki zaostrzyły politykę przyznawania finansowania, a straty rekompensowały sobie podwyższaniem cen za usługi oraz obniżeniem oprocentowania za depozyty.
Skutki pandemii w sektorze bankowym i prognozy na przyszłość

Działania banków w trakcie pandemii

Ulgą dla kredytobiorców było dwukrotne obniżenie stóp procentowych, co doprowadziło do rekordowo niskich poziomów. W efekcie wysokość rat za wszelkie produkty kredytowe oparte na zmiennym oprocentowaniu spadła lub spadnie, choć dla kredytów hipotecznych z opóźnieniem o trzy lub sześć miesięcy ze względu na WIBOR. Jednocześnie ucierpiały na tym depozyty – zysk z lokat od lipca czy września, kiedy planowane są nowe cenniki, ma być minimalny. Nowe kredyty hipoteczne mają niższe oprocentowanie, ale marże banków w niektórych przypadkach wzrosły. Co więcej część instytucji zdecydowała się na podwyższenie minimalnego wkładu własnego do 20% czy 30%. Górna granica kwoty, jaką mógłby otrzymać wnioskujący, byłaby niższa niż przed pandemią, nawet jeśli nie zmieniły się dochody ani wysokość aktualnego zadłużenia czy koszty utrzymania. Banki tworzą rezerwy, by chronić się przed skutkami kryzysu, co ma wpływ na zmniejszenie dostępności kredytów. Póki co polityka kredytowa ma pozostać zaostrzona, ale mimo to 40% (31% „raczej tak”, 9% „zdecydowanie tak”) badanych bankowców spodziewa się wzrostu zainteresowania kredytami hipotecznymi w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Przeciwnego zdania jest co trzeci pytany (30% „raczej nie”, 3% „zdecydowanie nie”).

Kondycja banków w 2020 r. i prognozy na przyszłość

Przed pandemią banki zmagały się ze skutkami wyroków TSUE, które dotyczyły konieczności zwrotu wszystkich dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę kredytów, a także z procesami w sprawie kredytów we franku szwajcarskim. Sądy stwierdziły abuzywność niektórych klauzul, co godziło w interesy klientów. W marcu i kwietniu w wyniku sytuacji pandemicznej dostęp do banków był bardzo ograniczony,  a zdolność kredytowa klientów mniejsza z powodu utraty stabilności zatrudnienia i dochodów. Wtedy też Rada Polityki Pieniężnej postanowiła zmniejszyć koszty kredytobiorców przez obniżenie stóp. Pojawiła się też opcja wakacji kredytowych, z którą nie wiążą się dodatkowe opłaty, ale całkowity koszt kredytów wzrośnie ze względu na wydłużenie spłaty – z tego punktu widzenia najmniej korzystna dla klientów jest opcja odroczenia całej raty, choć może ona stanowić istotną ulgę w trudnych czasach.

Bez wątpienia wyniki sektora bankowego w 2020 r. będą gorsze niż w zeszłym roku, kiedy zainteresowanie kredytami hipotecznymi i gotówkowymi stale rosło. Trudno jeszcze jednak ocenić na ile, zwłaszcza że nie ma pewności co do ewentualnego nadejścia drugiej fali zachorowań. Dobrym ruchem ze strony banków było sprawne przejście na usługi zdalne i rozwój funkcji online. Wprowadziły np. możliwość otwierania kont z weryfikacją za pomocą selfie czy wnioskowania o pożyczkę tą samą metodą. Nie zabrakło też kampanii, które miały zachęcić klientów, szczególnie seniorów, do bezpiecznego korzystania z kanałów zdalnych.

Mariola Szymańska-Koszczyc, prezes EFPA Polska, jest zdania, że sektor bankowy w Polsce jest bardzo silny kapitałowo, a w związku z mocną pozycją płynnościową banków nie powinien być być znacząco zagrożony. Takie wnioski można też wysnuć z „Raportu o stabilności systemu finansowego. Wydanie specjalne: skutki pandemii COVID-19”, opublikowanego przez NBP. Według jego autorów w systemie finansowym nie zanotowano znaczących nierównowag, choć ryzyko znacznie wzrosło. Zdaniem Szymańskiej-Koszczyc najtrudniejsze będzie zmierzenie się z odroczonymi konsekwencjami lockdownu: zmiany w potrzebach klientów i ewentualne problemy ze spłatą. Prezes EFPA Polska wskazuje przy tym, że dalsze losy polskiej gospodarki zależą od współpracy sektora prywatnego z rządem i instytucjami publicznymi. Jak na razie banki pełnią ważną rolę w realizowaniu założeń tarczy antykryzysowej i różnych programów pomocowych BGK.

Dodano:
30 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły