Spadki na giełdzie z powodu koronawirusa. Inwestorzy czekają na pakiety osłonowe dla firm

  • 23 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Światowe giełdy zaliczyły w poniedziałek wiele spadków. Wciąż rozprzestrzeniający się koronawirus powoduje chaos w gospodarkach, a rządy nadal pracują nad pakietami osłonowymi dla przedsiębiorców, które mogą ustabilizować rynki.
Spadki na giełdzie z powodu koronawirusa. Inwestorzy czekają na pakiety osłonowe dla firm

Zły początek tygodnia na giełdzie

W zeszłym tygodniu sytuacja na giełdzie była bardziej optymistyczna. Wiele jednak wskazuje na to, że tym razem nie będzie tak dobrze. WIG20 po pierwszej godzinie od startu jest o 4 proc. na minusie. Kurs spadł z piątkowych 1550 pkt do dzisiejszych 1430. Stratę 6 proc. zaliczyło CCC i Santander, a spadek ponad 5 proc. zanotowano u udziałowców JSW i Taurona oraz 5 proc. u Orange. Nieco mniejsze straty okazało się mieć Pekao, PGNiG i Play.

Poniedziałkowa sesja nie jest natomiast dużym ciosem dla Cyfrowego Polsatu i LPP, które utraciły po ok. 2 proc. Na niewielkim minusie jest sieć Dino – 0,5 proc.

W innych krajach Europy spadki są podobne – ich wysokość to średnio 4 proc. Niemiecki indeks DAX utracił 4,5 proc, francuski CAC40 – 4,4 proc., a włoski FTSE MIB – 3,4 proc. Gorzej jest w Azji. W Indiach notowania spadły o 11 proc., w Tajlandii o 7,6 proc., w Singapurze o 7,5 proc., a w Hongkongu, Korei i Indonezji o 5 proc. Co ciekawe, Japonia zaliczyła zysk w wysokości 2 proc.

Natomiast w USA spadki szacuje się na ok. 3 proc. S&P 500 zanotował utratę 3,7 proc., Dow Jones – 3,8 proc., a Nasdaq – 3,1proc. Sytuacji nie polepsza fakt, że Kongres i Senat wciąż nie mogą wypracować porozumienia w sprawie pakietu antykryzysowego.

Ceny ropy i innych surowców

Równie dużo dzieje się na rynku surowców. Cena ropy brent spadła o ok. 6 proc., a więc baryłka kosztuje teraz prawie 26 dolarów. Tona miedzi po utracie 2,6 proc. ma teraz wartość 4560 dolarów. Złoto jest na razie stabilne – kosztuje poniżej 1500 dolarów za uncję.

Spadek wartości ropy naftowej to efekt. m.in. rosyjsko-saudyjskiej wojny cenowej. W tym roku ten surowiec stracił w notowaniach aż 64 proc., co sprawiło, że benzyna jest tańsza – to z kolei jest na rękę przede wszystkim Stanom Zjednoczonym.

Zmiany w kursach walut

W obliczu niepewnej sytuacji na rynku, obniżenia stóp procentowych w zeszłym tygodniu, a także braku zatwierdzonej tarczy antykryzysowej złoty osłabił się wobec innych walut. 100 dolarów to teraz koszt 430 zł, 100 euro to 460 zł, 100 funtów to 505 zł, a 100 franków szwajcarskich to 436 zł (stan na 23.03.2020). Ta ostatnia waluta nieco spadła względem rekordowej wartości z 18 marca, ale utrzymuje się wciąż wysoko.

Dolar jest uważany za walutę bezpiecznej przystani nawet pomimo cięcia stóp przez Fed i umożliwienia tanich pożyczek w dolarach piętnastu bankom centralnym na świecie.

Epidemia w Europie i Ameryce Północnej dopiero się zaczęła i o przyszłych skutkach dla światowych gospodarek można na razie spekulować. Optymizmem nie napawają prognozy, według których Chiny czeka druga wielka fala zarażeń. Tymczasem naukowcy z różnych pracują nad szczepionką na koronawirusa, która być może zmieni wszystko.

Dodano:
23 Mar 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły