Sposoby na oszczędzanie w banku na przykładzie oferty mBanku i innych

  • 19 Cze 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Oszczędzanie możliwe jest na wiele sposobów. Wydaje się, że najmniej korzystną opcją jest pozostawianie środków w przysłowiowej skarpecie, bo ich wartość ulega dewaluacji. Banki oferują jednak różne bezpieczne sposoby nie tylko na przechowywanie pieniędzy, ale także ich pomnażanie.
Sposoby na oszczędzanie w banku na przykładzie oferty mBanku i innych

Cel Oszczędnościowy w mBanku

Jeśli posiadasz standardowe konto w mBanku, to można w prosty i szybki sposób założyć Cel Oszczędnościowy, czyli dodatkowy rachunek w ramach konta głównego. Uzbierane pieniądze można z powrotem przelać na konto główne. Operacje te są błyskawiczne. Dostępny jest jeden bezpłatny przelew w miesiącu. Bank przygotował kilka propozycji Celów np. środki na wakacje, remont czy potrzeby dziecka.

Można też założyć własny Cel, odpowiednio go nazywając, wyznaczając kwotę docelową i dostosowując dogodny sposób oszczędzania. Zbieranie środków polega na automatycznym przelewaniu różnic z nieokrągłych sum za zakupy (zaokrąglenie do 1, 5 czy 10 zł np. przy opłacie w wysokości 3,50 zł, na rachunek oszczędnościowy idzie 0,50, 1,50 lub 6,50 zł w zależności od ustawienia) lub automatycznymi przelewami określonej sumy raz w miesiącu w wybranym dniu.

Cele, na które regularnie wpływają nowe środki, podlegają oprocentowaniu – nawet do 2,6 proc. (promocja do 27.05.2020 – warunkiem jest posiadanie mniej niż 1000 zł na rachunkach kont oszczędnościowych i lokatach). Można więc pomnożyć uzbieraną sumę i odzyskać chociaż część wartości środków, pomniejszonych przez rosnącą inflację.

Fundusze inwestycyjne z różnym poziomem ryzyka

Całkiem bezpiecznym rozwiązaniem, który przyniesie niewielki, ale jednak zysk, są fundusze inwestycyjne z najniższym poziomem ryzyka. Jest to propozycja dla tych, którzy nie chcą martwić się zmienną sytuacją na rynkach i tym, że stracą oszczędności swojego życia z powodu niezależnych od nich czynników. Dla bardziej odważnych są też opcje ze średnim i wyższym ryzykiem, które potencjalnie mogą przynieść większy zwrot. Takie fundusze są dostępne w większości banków. Niektóre wymagają stałych konkretnych wpłat, inne pozwalają na dowolne wpływy. Zwykle na początku opłaca się określoną kwotę na start, a następnie dodaje kolejne środki co miesiąc.

Skarbonka nie tylko dla najmłodszych

Skarbonka to usługa dostępna m.in. w Nest Banku, PKO BP, Getin Banku. PKO BP proponuje dwa rodzaje: skarbonkę wirtualną lub w skarbonkę w ramach konta oszczędnościowego w PLN. Działają one podobne jak Cel Oszczędnościowy w mBanku. Założenie i prowadzenie jest bezpłatne, a cel dowolny. Zasila się je dowolnymi środkami i można w łatwy sposób nimi zarządzać. W razie potrzeby da się „rozbić” skarbonkę, a uzbierane pieniądze wrócą na konto główne.

Dodano:
17 Lut 2020

Zaktualizowano:
19 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły