Sprawdź, czy będziesz bogaty

Fot.

Nie potrzeba szklanej kuli, żeby wiedzieć, czy w przyszłości będziesz bogaty czy biedny. Nie zależy to wcale od tego, czy wygrasz milion w totolotka, ale od twoich finansowych decyzji. A jaki jest przepis na bycie bogatym?

Wyobrażałeś sobie kiedyś, jak będzie wyglądało twoje życie za 20 lat? Widzisz siebie we własnym domu wśród bliskich, w ciągłej podróży na koniec świata, a może boisz się, że nie będziesz miał za co żyć? Na to, jak będzie wyglądała twoja finansowa przyszłość, możesz wpłynął już teraz i zachęcam cię, abyś to zrobił.

Wojtek wciąż jest pod kreską

Zarabia przyzwoicie, ale wciąż za mało. W tym miesiącu kupił już nowy telewizor, torebkę dla żony i zarezerwował wyjazd na narty. W końcu pracuje, to mu się należy, prawda? Jednak kiedy musi zapłacić rachunki czy zepsuje mu się lodówka, to wpada w panikę, bo właśnie skończyły mu się środki na koncie. Wtedy zaciąga kredyt, aby sfinansować pilne wydatki. Musi go spłacić, więc pracuje po nocach, ale pieniędzy mu nie przybywa... Dlaczego? Bo nie umie opanować kupowania. Taki styl życia sprawi, że pewnie wpadnie w spiralę długów i w przyszłości nie będzie miał za co się utrzymać.

Monika zarabia i daje zarobić

Monika ma średnią pensję, za którą musi opłacić mieszkanie, jedzenie i potrzeby swoje i dzieci. Chciałaby oszczędzać, ale nie ma z czego. Wierzysz w to? Podpowiem, że ostatnio Monika wymieniła meble w pokoju dzieci i kupiła prezenty świąteczne dla całej rodziny. Monika za wszelką cenę chce uniknąć zaciągnięcia kredytu, więc kupuje tylko za tyle, ile ma. Mimo że robiąc zakupy daje zarobić producentom jedzenia, mebli, dostawcom mediów i sprzedawcom prezentów, to niestety wydaje wszystko, co zarabia. Monika uważa, że wszystko z jej finansami jest w porządku, bo na wszystko ją stać i nie potrzebuje kredytu. Ale co się stanie, gdy straci pracę? Automatycznie zostanie bez pieniędzy. Gdy Monika będzie robić tak dalej, to na pewno się nie wzbogaci, a awaryjna sytuacja może sprawić, że wpadnie w poważne finansowe tarapaty.

Paweł wydaje, ale nie wszystko

Dochody Pawła są podobne do dochodów Wojtka i Moniki, ale to właśnie Paweł ma dużą szansę się wzbogacić. Dlaczego? Wie, że stan jego finansów zależy tylko od niego. Nie obchodzi go, że rząd obniżył wiek emerytalny czy wkrótce wzrosną podatki. Podejmuje takie decyzje, które go od tego zabezpieczą. Zarabia wystarczająco, ale wydaje rozsądnie. Na początku każdą nadwyżkę starał się oszczędzać. Zbudował swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa, ale cały czas szuka szans na wyższe zarobki. Ma już odpowiednio wysoki poziom oszczędności, więc część środków rozsądnie inwestuje. To właśnie przepis, żeby być bogatym.


Zobacz, oni wszyscy zarabiają tyle samo. A każdego z nich czeka różna przyszłość finansowa. To, co robią ze swoimi pieniędzmi zależy tylko od nich. A Ty, jesteś jak Wojtek, Monika czy Paweł?

Podobne artykuły