Sprawdź, czy dalej masz szansę na kredyt walutowy

  • 20 Sie 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Obecnie kredyt walutowy mogą otrzymać osoby, które uzyskują większość dochodów w danej walucie. Jest to wynik rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Kredyt hipoteczny w walutach innych niż PLN dostępny jest w Pekao oraz w Alior Banku.
Sprawdź, czy dalej masz szansę na kredyt walutowy

Zmiany w dostępności kredytów walutowych 

W latach 90. i na początku tego tysiąclecia kredyty walutowe cieszyły się dużą popularnością. Można było to powiedzieć także o kredytach hipotecznych we franku szwajcarskim, które w tamtych czasach wydawały się być bardzo korzystne względem ich odpowiedników w złotym. Jednemu frankowi były wtedy równe 2,3-3 zł. W ciągu ostatniej dekady kwota ta wzrosła jednak do ponad 4 zł (4,3 w maju, 4,1 zł w sierpniu). W wyniku zmian kursu zobowiązania kredytowe w tej walucie wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Problem ten według szacunków „Gazety Finansowej” z 2017 r. dotyczył 4 mln osób. Szansą, która została wykorzystana przez część zadłużonych, było wykazanie obecności klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.

TSUE, sądy krajowe oraz UOKiK w wielu przypadkach orzekały o zapisach działających na niekorzyść klienta i takie umowy były unieważniane. Kredytobiorcy oddawali otrzymany kapitał, a banki zwracały środki z rat. Afera wokół kredytów walutowych przyczyniła się do wprowadzenia w życie  Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego 1 lipca 2014 r. Według niej banki utraciły prawo do samodzielnego ustalania warunków przyznawania kredytów w walucie innej niż złoty. Rekomendacja zakłada, że takie finansowanie można oferować tylko osobom, które uzyskują dochody w euro, dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim, franku szwajcarskim itd. Dotyczy to zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych. Wiele banków wycofało się z oferowania produktów kredytowych w obcej walucie.

Spłaciłeś kredyt we frankach z wyprzedzeniem? Możesz się starać o zwrot kosztów, przeczytaj więcej tutaj >> 

Obecnie możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego w Banku Pekao oraz w Alior Banku. Oprocentowanie jest tam zmienne i zależne od stawki LIBOR. Oferta może zainteresować osoby, które zarabiają za granicą, ale chcą zainwestować w nieruchomości dla siebie, dla rodziny czy pod najem. 

Kredyt walutowy w Banku Pekao

Bank Pekao oferuje kredyt hipoteczny na zakup mieszkania komunalnego lub zakładowego, domu, domku letniskowego, garażu lub działki, a także na spłatę innego kredytu mieszkaniowego. RRSO w reprezentatywnym przykładzie wynosi 3,85 proc. Klient ma do wyboru stałą lub zmienną stopę procentową oraz raty równe lub malejące. Finansowanie możliwe jest do 85 proc. wartości nieruchomości w PLN. To oznacza, że minimalny wkład własny powinien wynosić 15 proc. Kredyt mieszkaniowy można zaciągnąć w złotym, euro, dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim oraz szwedzkich i norweskich koronach. Warunkiem jest uzyskiwanie większości dochodu w wybranej walucie. Aby skorzystać z oferty, należy wypełnić formularz kontaktowy na stronie banku i poczekać na telefon od pracownika banku. Wyjaśni on wszystkie szczegóły i pomoże wypełnić wniosek. Wszystkie potrzebne dokumenty zostaną wysłane na podaną skrzynkę mailową. Po pozytywnej decyzji można udać się do oddziału, by podpisać umowę. W czasie pandemii wciąż możliwe jest otrzymanie kredytu walutowego w Pekao, ale jest to znacznie trudniejsze ze względu na ogólne zaostrzenie polityki kredytowej. Istotne jest też posiadanie konta w tym banku i otrzymywanie tam wynagrodzenia przez min. 3 miesiące i min. 6 miesięcy ogółem w Polsce.

Skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej i oblicz swoją zdolność >>  

Kredyt walutowy w Alior Banku

Alior Bank proponuje kredyt hipoteczny „Megahipoteka”, który dostępny jest w złotym, euro, dolarze amerykańskim i funcie brytyjskim. RRSO w przykładzie reprezentatywnym wynosi 4,13 proc., a marża zaczyna się od 2,39 proc. Okres spłaty może sięgać 30 lat. W międzyczasie klient ma prawo do wakacji kredytowych do 6 miesięcy w roku, łącznie do 5 lat. Finansowanie powinno być przeznaczone na: refinansowanie (spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku), konsolidację: (na spłatę innych pożyczek i kredytów w ramach jednej raty), dowolny cel konsumpcyjny lub komercyjny (na zakup lokalu użytkowego). Środki mogą być wypłacane w transzach. Dopuszczalne jest zabezpieczenie nieruchomością, należącą do osoby trzeciej. Szczegóły dostępne są przy kontakcie z doradcą przez infolinię pod nr 19 502 lub w oddziale. 

Warunki uzyskania kredytu walutowego 

Oprócz posiadania wpływów w walucie kredytu, banki mogą wymagać by była to równowartość min. 5 tys. zł netto. Jest możliwość podpisania umowy z drugą osobą, gdzie jedna pracuje i zarabia za granicą, a druga mieszka w Polsce i otrzymuje dochody w złotym. Kredytowana nieruchomość musi znajdować się w naszym kraju. Od wnioskujących wymagane jest polskie obywatelstwo i bycie zameldowanym w Polsce w ramach pobytu stałego lub czasowego. Dokumentacja do kredytu jest podobna. Należy przedstawić umowę, w ramach której jest się zatrudnionym i otrzymuje wynagrodzenie. Bank sprawdzi historię i zdolność kredytową. Dokumenty w obcym języku powinny być przetłumaczone na polski przez tłumacza przysięgłego. 

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą >> 

Dodano:
20 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły