Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Sprawdź, czy to rozwiązanie uratuje twój budżet

Fot.

Nie pamiętasz, kiedy wypada termin spłaty raty kredytu gotówkowego? A twoje zadłużenie na karcie kredytowej wciąż rośnie i nie potrafisz zrezygnować z debetu w koncie? Rozważ rozwiązanie, które pomoże ci uporządkować długi. Z pomocą może przyjść oferta konsolidacji zobowiązań.

Z kredytem konsolidacyjnym jest związanych wiele mitów, dlatego warto dokładnie zapoznać się z jego zasadami. Pozwoli to rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy związane z tym rozwiązaniem. Kredyt konsolidacyjny to połączenie wszystkich naszych zobowiązań w jedno wygodne do spłaty.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Zazwyczaj banki mogą zaoferować ci dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

  • Konsolidacyjny gotówkowy - to najbardziej powszechna możliwość połączenia zobowiązań. Zazwyczaj bank nie wymaga w tym przypadku żadnych zabezpieczeń.
  • Konsolidacyjny hipoteczny - jest udzielany na wyższe sumy, dłuższy okres i ma niższe oprocentowanie. Jednak musisz zabezpieczyć go hipoteką, ustanowioną na twojej nieruchomość.

R E K L A M A


Mity o kredycie konsolidacyjnym

Wokół tematu kredytu konsolidacyjnego rodzi się wiele mitów. Należą do nich m.in.:

  • To pierwszy krok do spirali zadłużenia. Nieprawda! Jeśli dokładnie przeliczysz wszystkie koszty, konsolidacja może okazać się najlepszym rozwiązaniem finansowych kłopotów.
  • Udzielają go tylko banki. Nieprawda! Instytucje pozabankowe również to robią. Mimo tego, że wymagania firm pożyczkowych są mniej restrykcyjne, to pamiętaj, że kredyt będzie droższy i wiąże się z wyższym ryzykiem.
  • Koszty są zawsze wyższe. Nieprawda! Możesz znaleźć na rynku oferty, które nie obciążą cię dodatkowymi kosztami.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

  • Możliwość połączenia różnych zobowiązań: kredyt gotówkowy, kredyt odnawialny, limit na karcie kredytowej.
  • Obniżenie dotychczasowych rat i wydłużenie okresu kredytowego pomoże zapanować nad domowym budżetem.
  • Możliwość negocjacji warunków oferty jest możliwa i warto z niej skorzystać (szczególnie, że przenosisz swoje wszystkie zobowiązania do jednego banku).
  • Dodatkowe środki, które możesz dobrać przy kredycie konsolidacyjnym dla wielu są zaletą. Jednak warto, abyś pamiętał, że konsolidacja ma wyciągnąć cię z długów, a nie powiększać je. Dlatego zastanów się, czy powiększenie długu to dobry pomysł.

Na co uważać, decydując się na kredyt konsolidacyjny?

Łącząc swoje zobowiązania powinieneś zwrócić uwagę na to, żeby rata była niższa od tych, które płaciłeś dotychczas. Odciąży to twój domowy budżet, a nadwyżki możesz przerzucić na oszczędności. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z umową i sprawdź czy w pakiecie z kredytem nie musisz zdecydować się na inne produkty banku takie jak np. ubezpieczenie. Warto wrócić do umów konsolidowanych kredytów i sprawdzić, czy nie poniesiesz dodatkowych kosztów z tytułu wcześniejszej spłaty.

Konsolidacja może poprawić kondycję twojego domowego budżetu i ustabilizować bieżące finanse. Jeśli tylko rozsądnie będziesz z niej korzystać, docenisz pozytywne strony tego rozwiązania.

Podobne artykuły