Sprawdź, jak oszczędzać, gdy nie masz z czego

  • 21 Gru 2017
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(1)
"Nie oszczędzam, bo nie mam z czego" - Ile razy słyszałeś to zdanie? Ile razy sam tak mówiłeś? Przekonaj się, że nawet zarabiając niewiele, możesz pomnażać odkładać pieniądze na wymarzony cel.
Sprawdź, jak oszczędzać, gdy nie masz z czego

Pewnie nie raz słyszałeś, że oszczędzanie to nic trudnego. Pytanie jednak, jak masz odkładać pieniądze, gdy ledwo ci starcza do pierwszego? Czy w takich sytuacjach nie masz szans na to, aby gromadzić środki na „czarną godzinę”? Oczywiście, że nie! Wystarczy, że wdrożysz w swoje życie kilka prostych zasad, a twoje oszczędności będą systematycznie rosnąć.

Wiele osób powtarza jak mantrę, że nie stać ich na oszczędzanie. Też należysz do tego grona? Czas najwyższy, abyś to zmienił. Oszczędzać można, a nawet trzeba, bez względu na to, jaki mamy dochód. Metoda małych kroków to najprostszy, a jednocześnie najbardziej skuteczny sposób na to, aby odkładać pieniądze.

Większa kontrola wydatków

Zanim w ogóle pomyślisz o oszczędzaniu, musisz zacząć od dokładnej analizy swoich wydatków. Przynajmniej przez dwa, trzy miesiące zapisuj wszystkie kwoty, które wydajesz. Pamiętaj, aby rejestrować każdą transakcję, nawet tą najmniejszą, np. kawę kupioną w drodze do pracy lub obiad zjedzony na mieście. Następnie przyjrzyj się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Być może okaże się, że za jednorazowe bilety autobusowe przeznaczasz znacznie większe kwoty, niż gdybyś kupował bilet miesięczny. Pomyśl, czy kosmetyki, które kupujesz, nie mają tańszych zamienników. Sprawdź, czy ceny w osiedlowym sklepie nie są wyższe niż w supermarkecie. Jeśli tak, rób zakup rzadziej, ale w większych sklepach. Ta prosta analiza wydatków spowoduje, że znajdziesz obszary, które pochłaniają znaczną część twojego budżetu, Wystarczy, że zmienisz nawyki, a zaoszczędzone pieniądze zaczniesz gromadzić w bezpiecznym miejscu.

R E K L A M A

Sprawdź, jak oszczędzać, gdy nie masz z czego

Konto oszczędnościowe – dlaczego wato je założyć?

Może ci się wydawać, że skoro twoje oszczędności są niewielkie, nie warto zakładać oddzielnego konta na ich lokowanie. Tymczasem rachunek oszczędnościowy spowoduje, że zrealizujesz swój cel znacznie szybciej. Po pierwsze, założenie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego jest przeważnie bezpłatne, dlatego nie musisz się obawiać, że jego posiadanie przysporzy ci dodatkowych wydatków. Po drugie, wszystkie środki, które umieścisz na koncie oszczędnościowym, będą oprocentowane. Bez względu na to, ile pieniędzy odłożysz, twój zysk będzie stopniowo rosnąć. Po trzecie, będziesz miał stały dostęp do swoich oszczędności, a jednocześnie nie wydasz ich od razu. Kiedy odkładasz pieniądze „do skarpety”, nie pomnażasz ich w żaden sposób, a co więcej, masz większą pokusę, aby je wydać. Środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym możesz przelać w każdej chwili za pośrednictwem bankowości internetowej, mobilnej lub tradycyjnie – w oddziale banku. Nie będziesz jednak mieć poczucia, że pieniądze są w zasięgu twoich rąk i możesz szybko je wydać. Znacznie zwiększy ci się więc skuteczność oszczędzania.

Małymi krokami do celu

Nie daj sobie wmówić, że oszczędzanie ma sens tylko wówczas, gdy posiadasz wyższe dochody. Znacznie ważniejsze niż wysokość wynagrodzenia są twoja systematyczność i konsekwencja. Wystarczy, że każdego miesiąca odłożysz 50 zł, a po roku na twoim koncie znajdzie się już 600 zł plus odsetki, które w początkowym okresie prowadzenia konta mogą wynieść nawet 2,7 proc. w skali roku. Nawet małe kwoty, ale odkładane regularnie, będą generowały zyski. Jeśli zaczniesz stosować się do powyższych wskazówek, nawet nie zauważysz, kiedy twoje oszczędności wzrosną. Każdy cel zaczyna się od pierwszego kroku. Zacznij więc oszczędzać już dzisiaj i spełnij swoje marzenia.

Dodano:
21 Gru 2017

Zaktualizowano:
31 Maj 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • NataliaWojtkowiak Ekspert 20 listopada 2018
    Dokładnie, małymi kroczkami do celu.

Podobne artykuły