Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Startup dla początkujących

Fot.

Od startupu zaczynali giganci, tacy jak Facebook, WordPress czy Google, bez których ciężko wyobrazić sobie sieć i funkcjonowanie w dzisiejszych czasach. Definicja startupu nie dla wszystkich jest jednoznaczna, dlatego postanowiliśmy Ci ją przybliżyć. Możliwe, że to właśnie Twój pomysł podbije światowe rynki.

Wiele osób uważa, że każda nowa działalność gospodarcza to startup, jednak nie zawsze tak jest. Startupem określamy firmę, która powstała aby wypromować innowacyjny pomysł ponosząc przy tym niskie koszty. Celem jest osiągnięcie dużych zysków i rozwój na dużą skalę. Zazwyczaj ten rodzaj działalności zajmuje się nowymi technologiami i to o nich słyszymy najwięcej, ale działają również w innych branżach. Definicja startupu może odnosić się do tymczasowej działalności, która poszukuje nowych metod działania, kontaktów oraz możliwości pozyskania wsparcia na wprowadzenie swojego pomysłu na rynek.

Mity związane ze startupami

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój pomysł będzie spełniał warunki startupu, martwisz się, że osoba w wieku 40 lat nie może tego dokonać, sprawdź jakie są największe mity związane ze startupami.

 • Startup jest tylko dla młodych – nic bardziej mylnego, w każdym wieku możesz rozpocząć biznes zgodny z założeniami startupu.
 • Startup to pierwsza firma – jeśli miałeś firmę związaną z księgowością, nadal możesz wymyślić innowacyjną aplikację lub projekt. Następnie rozwijać go jako startup.
 • Startup dotyczy tylko strefy IT – Strefa IT jest faktycznie najbardziej popularna i rozpowszechniona, jednak pozostałe dziedziny nie są wykluczone.

Dlaczego startup będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem?

Startup to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które jeszcze nie prowadziły swojego biznesu oraz nie mają jeszcze wystarczających środków, aby założyć firmę. Jeśli zdecydujesz się na startup, zyskasz:

 • siatkę kontaktów,
 • doświadczenie,
 • wsparcie prywatnych inwestorów,
 • wsparcie fabryk startupów,
 • wsparcie z Unii Europejskiej,
 • wsparcie z Powiatowych Urzędów Pracy.

Jak założyć startup?

Z pewnością tak samo jak przy zakładaniu działalności gospodarczej, wprowadzenie startupu w życie będzie bardzo czasochłonnym procesem. Jednak jeśli nie zatrzymasz się na etapie pomysłu będzie to Twój pierwszy sukces, który powinien zmotywować Cię do dalszych działań.

 • Pomysł – zacznij rozpisywać co chcesz robić, na czym się znasz i czy możesz liczyć na czyjeś wsparcie, określ docelową grupę odbiorców,
 • Badanie rynku - sprawdź czy Twój pomysł może przyjąć się na rynku, zrób research,
 • Biznes plan – stwórz biznes plan, aby móc go przedstawić inwestorom,
 • Zbieraj kontakty – sprawdź jakie firmy mogą zainwestować w Twój pomysł, wyszukaj potencjalnych prywatnych inwestorów, staraj się z nimi kontaktować
 • Bierz udział w konferencjach skierowanych dla przedsiębiorców,

Forma jaką przybierze startup zależy tylko od Ciebie, może być to strona internetowa, nowa aplikacja mobilna, a także projekt badawczy. Ważny jest fakt, że w przypadku startupu nie musisz od razu rejestrować się jako firma, nie wydasz pieniędzy na podatki czy faktury. Główną zasadą, którą powinieneś się kierować, jest to abyś nie ponosił strat, w fazie startu Twojego przedsięwzięcia. Zaplanuj również wydatki, które mogą czekać Cię w przyszłości jeśli Twój pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę, będziesz mógł na bieżąco modyfikować kosztorys, a nie tworzyć go od nowa.

Oczywiście wiele pomysłów, może nie sprawdzić się lub przegrać z konkurencją jednak idąc za słowami jednego z założycieli Google Larrego Page'a „Dobry wynalazek to nie wszystko. Tesla wynalazł elektryczność, której używamy, ale musiał walczyć, żeby dostarczyć ją ludziom. Musisz to połączyć: inwencję, skupienie na innowacji i firmę, która potrafi sprzedać te pomysły i dostarczyć je ludziom." Jeśli taką motywacją będziesz się kierował masz duże szanse na powodzenie.

Podobne artykuły