Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Studencie, przejrzyj się w finansowym lustrze

Fot.

Ile można zarobić, będąc studentem? Jaka część żaków pracuje? Czy świadomie korzystają z usług bankowych? Czy są chętni do zaciągania kredytów i jak radzą sobie ze spłatą zobowiązań? Odpowiedzi na te pytania znalazł Związek Banków Polskich i stworzył finansowy portret studenta. Sprawdź, czy wpasowujesz się w ogólne tendencje, czy może jesteś zupełnie inny niż twoi koledzy.

Z danych zebranych przez Narodowy Bank Polski (cytowanych w badaniu) wynika, że osoby w wieku 18 – 24 lata najchętniej spośród wszystkich grup wiekowych korzystają z karty debetowej (93 proc.) czy bankowości mobilnej (59 proc.). Można więc sądzić, że studenci są nieźle obeznani w świecie finansów. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Jak zarabiają studenci?

Optymizmem napawa fakt, że zatrudnienie wśród osób do 24. roku życia od 4 lat systematycznie wzrasta. Często słyszy się, że studenci i świeżo upieczeni absolwenci narzekają na to, że pracodawcy oferują im śmiesznie niskie wynagrodzenie. Zaskakuje fakt, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wiele osób na początku swojej kariery zawodowej może liczyć na zarobki równe lub przewyższające średnią krajową. Co oczywiste, najwięcej zarabiają młodzi informatycy. Jednak na wysokość zarobków nie mogą narzekać także studenci, pracujący w branży farmaceutycznej czy handlu.

Źródło: Związek Banków Polskich

Student – świadomy klient banku

Najczęściej wybieranym przez żaków produktem bankowym jest oczywiście konto osobiste. Co prawda posiada jest zaledwie 58 proc. osób w grupie od 18 do 24 lat, ale faktem jest, że większość z nich (62 proc.) nie ponosi za prowadzenie rachunku żadnej opłaty. Aż 93 proc. studentow korzysta z karty debetowej. Z łatwością można to zauważyć w sklepach, restauracjach czy punktach usługowych. Niezwykle rzadko młodzi ludzie sięgają do portfela i wyciągają gotówkę, znacznie częściej jest to plastik.

Czy studenci potrafią wybrać dobre konto bankowe? – odpowiada Paweł Minkina ze Związku Banków Polskich?

Osoby do 24. roku życia, a szczególnie studenci, są bardzo aktywni w internecie; chętnie korzystają z aplikacji mobilnych i bankowości internetowej. Umiejętnie korzystają z produktów bankowych - wśród najmłodszych klientów instytucji finansowych odsetek osób, które mają i korzystają z rozwiązań dostarczanych przez banki, jest najwyższy. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe, studenci są „na bieżąco” z wszelkimi nowymi produktami finansowymi pozwalającymi oszczędzić ich ograniczone środki. Wiele banków oferuje w tej chwili konta bankowe „skrojone na miarę” potrzeb studenta.

Studenci terminowo spłacają kredyty

Kiedy śledziłam wyniki badań, osobiście najbardziej zaskoczył mnie fakt, że studenci tak chętnie się zadłużają. Z produktów kredytowych korzysta aktualnie około 600 tys. osób w wieku 18 – 24 lata. Najwięcej z kredytów konsumpcyjnych, limitu w koncie oraz karty kredytowej. O to, jak młodzi ludzie radzą sobie ze spłatą zobowiązań, zapytałam Pawła Minkinę z ZBP.

Jak studenci radzą sobie ze spłatą zobowiązań? – odpowiada Paweł Minkina ze Związku Banków Polskich
Osoby w wieku 18-24 lata, a do tej grupy najczęściej należą studenci, mają na koncie najmniej przeterminowanych zobowiązań w porównaniu do innych grup wiekowych. Wśród osób zadłużonych, w tej grupie wiekowej, średnia kwota przeterminowanego zadłużenia wynosi 5,5 tys. zł, jest to najmniejsza kwota w porównaniu do pozostałych grup wiekowych. Młodzi ludzie, w tym studenci coraz aktywniej korzystają z oferty kredytowej instytucji finansowych.

Studenci wiedzą, że nie ma nic złego w pożyczaniu pieniędzy z banku, ale najważniejsze, aby terminowo je oddać. Pod tym względem starsi powinni uczyć się od młodych ludzi.

Badania pokazują, że wcale nie jest tak źle ze świadomością finansową młodych Polaków, a co więcej studenci znają się na pieniądzach i produktach bankowych bardzo dobrze, nie rzadko lepiej od starszych od siebie. Studenci, tak trzymać!

Podobne artykuły