Studencie, przejrzyj się w finansowym lustrze

  • 06 Paź 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czy studenci korzystają z usług banków? Ile zarabiają i czy terminowo płacą swoje zobowiązania? Związek Banków Polskich przygotował raport, w którym wziął pod lupę sytuację finansową żaków. Czy studenci są wiarygodnymi konsumentami? Jak często decydują się na kredyt gotówkowy? Sprawdź, czy wpisujesz się w ogólny obraz polskiego studenta, czy wyróżniasz na tym tle.
Studencie, przejrzyj się w finansowym lustrze

Według raportu aż 65% polskich studentów jest aktywna zawodowo. Chociaż ich pensje nie są bardzo wysokie – żacy w Polsce zarabiają nieco ponad 1 900 zł miesięcznie, to jednak starają się systematycznie oszczędzać, a środki przeznaczać między innymi na podróże. W przedziale wiekowym 20-24 lata aż 67% osób zadeklarowało, że zarobione pieniądze odkłada na realizację podróżniczych pasji. Czy studenci chętnie sięgają po zobowiązania typu kredyt gotówkowy? Sprawdź, jak wygląda finansowy portret grupy konsumentów, do której należysz.

Budżet polskiego studenta

W Raporcie „Portfel Studenta 2018” Związek Banków Polskich dokonuje analizy sytuacji finansowej polskich studentów, których liczba z roku na roku systematycznie spada. Jest to związane ze zmianami demograficznymi, które obecnie dokonują się w Polsce.

W jaki sposób polski żak utrzymuje się podczas studiów? Student może liczyć na pomoc rodziców, która jest jednak zdecydowanie niższa niż w przypadku osób studiujących na zachodzie Europy. Młoda osoba nie załamuje jednak rąk i stara się samodzielnie wypracować dochód.

Studenci pracują, posiadają konta bankowe, oszczędzają, ale również zaciągają zobowiązania. Według statystyk przedstawionych przez Bank Światowy, w grupie wiekowej powyżej 15 roku życia, prawie 87% osób ma założone konto osobiste. W przedziale 20-32 lata aż 65% osób deklaruje, że impulsem do założenia konta było rozpoczęcie pracy zawodowej i otrzymywanie regularnej pensji. Studenci aktywnie korzystają również z bankowości elektronicznej. Aż 65% osób w wieku 20-24 lata korzysta z usług BLIK, a 11% z aplikacji na smartwatch.

Zadłużenie polskich studentów

Polscy studenci zarabiają, a ich potrzeby konsumpcyjne rosną, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z zewnętrznych form finansowania. Nie idzie to niestety w parze z dużą świadomością finansową. Aż 30% osób w wieku 18-29 lat uważa, że poziom ich wiedzy o finansach osobistych jest na niskim poziomie.

Wiąże się to także z rosnącym zadłużeniem polskich studentów. Według raportów przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor, aż 154,5 tys. osób w przedziale wiekowym 18-24 lata ma problemy z terminowym regulowaniem należności, wynikających z kredytów gotówkowych oraz innych zobowiązań. Na uwagę zasługuje fakt, iż w ciągu ostatniego roku liczba ta zwiększyła się o 15%. Łączna kwota zaległości w tej grupie wiekowej wynosi aż 872 mln złotych.

Co składa się na zadłużenie polskiego żaka – kredyt gotówkowy czy inne zobowiązania?

Pomimo że poziom wiedzy na temat finansów nie jest wśród polskich żaków bardzo wysoki, a ich poziom zadłużenia rośnie, to okazuje się jednak, że grupa ta nie wypada najgorzej na tle ogółu Polaków. Jak wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej, przeciętny zaległy dług młodej osoby wynosi 5 642 złotych. Jest to nadal niewielka kwota w stosunku do zadłużenia wszystkich Polaków, które wynosi przeciętnie 25 035 złotych.

Jakie zobowiązania spędzają sen z powiek polskich żaków? Okazuje się, że aż 470 mln złotych stanowią kredyty. Nic dziwnego – potrzeby konsumpcyjne tej grupy społecznej nieustannie rosną, a niewielka pensja czy pomoc rodziców nie zawsze wystarcza do ich pokrycia.

Według raportu Związku Banków Polskich ceny wynajęcia miejsca w pokoju 2-osobowym wynosi w Warszawie średnio 450 zł za miesiąc. Koszt życia podnosi również czesne, które w przypadku kierunku informatyka oscyluje w stolicy w granicach 2 190 – 3 500 zł. Do tego dochodzą jeszcze bilety miesięczne, zakupy spożywcze, obiady w stołówkach akademickich lub restauracjach.

Nie tylko kredyt gotówkowy – sprawdź również inne zobowiązania studentów

Na łączną kwotę zaległości w grupie wiekowej 18-24 lata składają się również zobowiązania pozakredytowe, które według omawianego raportu wynoszą prawie 402 mln złotych. Studenci najczęściej zapominają o opłaceniu rachunków telefonicznych – kwota zaległych zobowiązań wynosi w tym przypadku blisko 95 mln złotych. Studenci zalegają również z płatnościami z tytułu jazdy komunikacją miejską bez ważnego biletu – z raportu wynika, że dług wynosi prawie 11 mln złotych.

Optymizmem napawają natomiast statystyki mówiące o edukacji finansowej młodych ludzi. Aż 52% respondentów w wieku 18-29 lat uważa, że odpowiedni poziom wiedzy o finansach pozwoli uchronić się przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Pozostaje mieć nadzieję, że polscy żacy będą poszerzać swoją finansową świadomość i z rozwagą korzystać z oferty kredytów gotówkowych oraz innych instrumentów. A czy Ty wpisujesz się w model przeciętnego studenta przedstawiony w raporcie ZBP?

Dodano:
06 Paź 2017

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły