Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Studencki biznes - skąd wziąć pieniądze?

Fot.

Jesteś na studiach? To idealny moment na rozkręcenie własnego biznesu. Dlaczego? Nie masz nic do stracenia, a możesz tylko zyskać. Kontakty w branży i doświadczenie są dużo cenniejsze niż wiedza z wykładów, na które i tak pewnie rzadko chodzisz. Zamiast marnować czas na spanie i imprezy, wkrocz do świata biznesu. Pieniądze na rozwój własnej firmy masz na wyciągnięcie ręki.

To, że jesteś młody, daje ci przewagę nad doświadczonymi konkurentami. Masz świeże spojrzenie na rynek i potrafisz szukać niesztampowych rozwiązań. Pewnie nie masz jeszcze rodziny na utrzymaniu, więc możesz podejmować bardziej ryzykowne decyzje. Jeśli coś nie wyjdzie, to tylko wyjdziesz z tego bogatszy o nowe doświadczenia. Jakie? Własna firma to najlepsza szkoła życia i okazja do weryfikacji swoich umiejętności. Nauczysz się o wiele więcej niż w uczelnianej ławce, zdobędziesz cenne kontakty oraz zobaczysz, jak w praktyce wygląda zarejestrowanie działalności, prowadzenie księgowości czy pozyskiwanie klientów. Taka okazja nie zdarzy ci się już nigdy więcej. Kiełkuje ci w głowie pomysł na biznes? Zacznij szukać na to pieniędzy!

Rządowe wsparcie

Jeśli jesteś na ostatnim roku studiów lub ukończyłeś je maksymalnie 4 lata temu, to możesz skorzystać z programu rządowego „Wsparcie na starcie”. To pożyczka, udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego na maksymalnie 81 100,80 zł, a na utworzenie miejsca pracy 24 330,24zł. Oprocentowanie wynosi jedną czwartą stopy redyskontowej (aktualnie 0,44 proc.). Pożyczkę możesz zaciągnąć na maksymalnie 7 lat oraz na rok zawiesić spłatę.

Kredyt studencki

Wniosek o kredyt studencki możesz złożyć na początku każdego roku akademickiego. Jest on dofinansowany z budżetu państwa, więc odsetki wynoszą tylko połowę stopy redyskontowej (aktualnie 0,875 proc.). Studenci mogą otrzymywać go przez maksymalnie 6 lat, a doktoranci przez 4 lata. Warunkami są: posiadanie ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej oraz dochód w rodzinie, który nie przekracza 2,5 tys. zł. Środki są wypłacane w miesięcznych transzach. Sam decydujesz o ich wysokości, a do wyboru masz warianty: 400 zł, 600 zł, 800 zł lub 1 tys. zł miesięcznie. Spłatę rozpoczniesz dopiero dwa lata po ukończeniu studiów.

Finansowanie społecznościowe

Słyszałeś o crowdfundingu? Polega to na tym, że ideę swojego biznesu przedstawiasz na portalu crowdfundingowym. Ludzie zainteresowani twoim pomysłem mogą nabyć twoje produkty w „przedsprzedaży”, a ty zyskujesz pieniądze na rozruch firmy. Gdy uzbierasz założoną kwotę, to wysyłasz im później swoje produkty albo gadżety z podziękowaniem. Wartość prezentu zależy od tego, ile zdecydowali się wpłacić.

Kredyt bankowy

Jeśli nie masz czasu biegać po urzędach i załatwiać wielu formalności, możesz skorzystać z kredytu na start. Wszystko możesz zrobić, nie ruszając się sprzed ekranu twojego komputera: od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy na konto. To bardzo wygodne rozwiązanie, a kredyt możesz dostać od pierwszego dnia działalności. Pamiętaj tylko, że fakt, czy go dostaniesz, zależy od twojej zdolności kredytowej.

Spróbuj! Teraz jest najlepszy czas.

Podobne artykuły