Studencki biznes - skąd wziąć pieniądze?

  • 10 Sty 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(2)
Fakt, że jesteś młody wcale nie oznacza, że nie masz szansy na rozkręcenie własnego biznesu. Studia to doskonały moment na rozpoczęcie własnej działalności. Dlaczego? Nie masz nic do stracenia, a możesz tylko zyskać. Kontakty w branży i doświadczenie są niezwykle cenne i mogą okazać się bardziej przydatne niż wiedza z wykładów. Zastanawiasz się zapewne, skąd wziąć środki na własną działalność. Jak się okazuje, to nie takie skomplikowane! Do wyboru masz kilka rozwiązań: kredyt gotówkowy, wsparcie rządowe, a może crowdfunding?
Studencki biznes - skąd wziąć pieniądze?

To, że jesteś młody, daje ci przewagę nad doświadczonymi konkurentami. Masz świeże spojrzenie na rynek i potrafisz szukać niesztampowych rozwiązań. Pewnie nie masz jeszcze rodziny na utrzymaniu, więc możesz podejmować bardziej ryzykowne decyzje, a tym samym pokusić się o kredyt gotówkowy. Własna firma to najlepsza szkoła życia i okazja do weryfikacji swoich umiejętności. Nauczysz się o wiele więcej niż w uczelnianej ławce, zdobędziesz cenne kontakty oraz zobaczysz, jak w praktyce wygląda zarejestrowanie działalności, prowadzenie księgowości, ubieganie się o kredyt gotówkowy czy pozyskiwanie kontaktów.

Zobacz, jak założyć działalność gospodarczą >>

Rządowe wsparcie

Jeśli jesteś na ostatnim roku studiów lub ukończyłeś je maksymalnie 4 lata temu, to możesz skorzystać z programu rządowego „Wsparcie w starcie”. Program ten ma na celu aktywizację młodych osób na rynku pracy i jednocześnie walkę z bezrobociem. Przyjmuje postać pożyczki udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego na maksymalnie 81 100,80 zł, a na utworzenie miejsca pracy 24 330,24zł. Oprocentowanie wynosi jedną czwartą stopy redyskontowej (aktualnie 0,44 proc.). Pożyczkę możesz zaciągnąć na maksymalnie 7 lat oraz na rok zawiesić spłatę.

Program rządowy jest bardzo atrakcyjny dla młodych przedsiębiorców z niskim kapitałem początkowym. Warto wiedzieć, że pożyczkobiorca nie ponosi kosztów prowizji w całym okresie finansowania pożyczki.

Kredyt studencki

Ten rodzaj kredytu skierowany jest stricte do studentów, a jego warunki mogą okazać się znacznie korzystniejsze od kredytu gotówkowego. Wniosek o kredyt studencki możesz złożyć na początku każdego roku akademickiego. Jest on dofinansowany z budżetu państwa, więc odsetki wynoszą tylko połowę stopy redyskontowej (aktualnie 0,875 proc.). Studenci mogą otrzymywać go przez maksymalnie 6 lat, a doktoranci przez 4 lata. Warunkami są: posiadanie ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej oraz dochód w rodzinie, który nie przekracza 2,5 tys. zł.

 Środki są wypłacane w miesięcznych transzach. Sam decydujesz o ich wysokości, a do wyboru masz warianty: 400 zł, 600 zł, 800 zł lub 1 tys. zł miesięcznie. Spłatę rozpoczniesz dopiero dwa lata po ukończeniu studiów.

Kredyt studencki to bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewnia młodym osobom mnóstwo możliwości. Niestety, ze względu na warunki, nie każdy może z niego skorzystać. Wówczas pozostaje zastanowić się nad wsparciem rządowym bądź kredytem gotówkowym.

Finansowanie społecznościowe

Crowdfunding to coraz popularniejsza forma finansowania młodych biznesów. Na czym to właściwie polega? Ideę swojego biznesu przedstawiasz na portalu crowdfundingowym. Ludzie zainteresowani twoim pomysłem mogą nabyć Twoje produkty w „przedsprzedaży”, a Ty zyskujesz pieniądze na rozruch firmy, bez potrzeby sięgania po kredyt gotówkowy. Gdy uzbierasz założoną kwotę, to wysyłasz im później swoje produkty albo gadżety z podziękowaniem. Wartość prezentu zależy od tego, ile zdecydowali się wpłacić.

Kredyt gotówkowy

Kredyt bankowy być może nie jest najbardziej atrakcyjny pod względem oprocentowania (choć zależy to od indywidualnej oferty), to wydaje się najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie masz czasu biegać po urzędach i załatwiać licznych formalności. Wszystko możesz zrobić, nie ruszając się sprzed ekranu Twojego komputera: od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy na konto. To bardzo wygodne rozwiązanie, a kredyt możesz dostać od pierwszego dnia działalności. Pamiętaj tylko, że fakt, czy go dostaniesz, zależy od twojej zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy - ranking

Szukasz kredytu gotówkowego, który spełni Twoje oczekiwania? W ten sposób chcesz sfinansować swój pierwszy biznes? Możesz liczyć na naszą pomoc! Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie krótki ranking kredytów gotówkowych. Dane na przykładzie kredytu w wysokości 10 tys. zł.


•    Citi Handlowy
Oprocentowanie: 7,49%
RRSO: 9,35%
Prowizja: 2,90%
Kwota do spłaty: 11 940,14 zł
Rata: 248,75 zł


•    Alior Bank
Oprocentowanie 9,50%
RRSO: 9,92%
Prowizja: 0,00%
Kwota do spłaty: 12,059,11 zł
Rata: 251,53 zł


•    Santander Bank Polska

Oprocentowanie: 7,99%
RRSO: 11,62%
Prowizja: 5,99%
Kwota do spłaty: 12 417,74 zł
Rata: 258,70


•    Bank BNP Paribas

Oprocentowanie: 9,90%
RRSO: 13,81%
Prowizja: 6,00%
Kwota do spłaty 12 880,06 zł
Rata: 268,33 zł


•    PKO Bank Polski

Oprocentowanie: 8,99%
RRSO: 9,37%
Prowizja: 0,00%
Kwota do spłaty: 11 942,54 zł
Rata: 248,80 zł

Dodano:
10 Sty 2017

Zaktualizowano:
07 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Anna Malek Ekspert 18 grudnia 2017
    Volter, dzięki za podpowiedź ;)
  • volter Ekspert 14 grudnia 2017
    jest też coś takiego jak firmaOK i tam tez mozna dostac 22 000 z funduszy eurpejskich. Wymagania podobne jak te, ktore podaliscie, ale jak widac takich projektow jest wiecej.

Podobne artykuły