Studencki budżet - czy da się przeżyć miesiąc za 1000 zł? Sprawdzamy

  • 05 Lis 2019
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zgodnie z wynikami raportu Związku Banków Polskich, statystyczny polski student wydaje miesięcznie 1 600 zł. To jeden z najniższych studenckich budżetów w Europie. Na liście za naszymi studentami, znaleźli się jednie żacy z Serbii i Rumunii. Zamiast narzekać na sytuację finansową polskich studentów, sprawdź, czy można wydać jeszcze mniej, niż zakłada średnia.
Studencki budżet - czy da się przeżyć miesiąc za 1000 zł? Sprawdzamy

Nasze wyliczenia przygotowaliśmy na podstawie cen obowiązujących na rynku wrocławskim. Zobaczmy zatem, czy polski student zarabiający zaledwie 1 000 zł jest w stanie bez problemu przeżyć miesiąc. A może niezbędny okaże się kredyt gotówkowy?  

Kredyt gotówkowy czy studencki?

Wokół studenckich budżetów narosło już wiele mitów. Nie ulega jednak wątpliwości, że utrzymanie się w dużym mieście jedynie ze stypendiów może okazać się sporym wyzwaniem. Właśnie z tego powodu tak wiele osób decyduje się na różne formy zobowiązań finansowych. Do najpopularniejszych z nich należy kredyt gotówkowy.

Czy to opłacalne rozwiązanie? To zależy. Często mówi się, że nawet najtańszy kredyt gotówkowy nie może się równać z kredytem studenckim. Ten drugi udzielany jest na okres trwania studiów, czyli łącznie nawet na 6 lat i wyróżnia się atrakcyjnym oprocentowaniem, gdyż zobowiązanie finansowe tego typu jest dotowane przez państwo. Wydaje się jednak, że większość osób preferuje krótsze formy pożyczania, dlatego studenci chętniej decydują się na kredyty gotówkowe.

Na co studenci wydają najwięcej pieniędzy?

Bez wątpienia znaczna część budżetu studenta zostaje spożytkowana na opłacenie lokum. Jako student sam zapewne wynajmowałeś mieszkanie bądź mieszkałeś w akademiku. Obecnie według cennika Uniwersytetu Wrocławskiego koszt trzyosobowego pokoju to ok. 400 zł. Za miejsce w pokoju dwuosobowym w mieszkaniu trzeba zapłacić znacznie więcej, bo ok. 600 zł. Najtańszy okaże się zaś akademik, cena za własny kąt plasuje się w okolicach 300 zł.

Kolejna kwestia to wyżywienie. O tym, jak studenci potrafią oszczędzać na jedzeniu, krążą już legendy. Obiad za 5 zł, makaron z dżemem czy sos do spaghetti zrobiony jedynie ze słoiczka koncentratu nie powinny więc nikogo dziwić. Wyobraź sobie jednak, że przyjmujesz mniej radykalną opcję i czasami decydujesz się na skorzystanie ze stołówki.

Pomocne będą również zapasy przywiezione z domu. Według szacunków wydatki na żywność będą wynosiły ok. 80 zł tygodniowo, co miesięcznie daje 320 zł.

Doliczyć należy również pieniądze przeznaczone na środki czystości. Proszek, mydło, szampon, kosmetyki - to koszt miesięczny w granicach 100 zł.

Kolejny punkt, na którym należy się skupić to dojazdy. Jako student korzystasz zapewne z ulgi dla osób do 26. roku życia, dzięki czemu płacisz mniej za bilety na komunikację miejską i to aż o 50%! Za bilet miesięczny na MPK zapłacisz więc w granicach 50 zł. Przynajmniej raz w miesiącu zapewne chętnie odwiedzisz rodzinę. Zakładając, że mieszkasz ok. 2-3 godzin jazdy od Wrocławia, za bilet w dwie strony zapłacisz 70 zł.

Pomimo że studia dzienne są bezpłatne, wszystko, co z nimi związane wiąże się z głębszym sięgnięciem do portfela. Po książki możesz chodzić do biblioteki lub korzystać z ich wersji elektronicznej. Za ksero musisz już jednak zapłacić i to nawet 50 zł miesięcznie. Znacznie więcej wydasz na tzw. życie studenckie. Wyjścia ze znajomymi do pubu, sporadyczne wypady do kina lub teatru to dodatkowe 100 - 150 zł mniej w Twoim budżecie.

Kredyt gotówkowy - oferty banków dla studentów

Podsumowując  wydatki, miesięczny koszt utrzymania na studiach wyniósłby nieco ponad 1 140 zł. Przyjęta suma nie uwzględnia jednak takich wydatków jak chociażby lekarstwa, wizyty u lekarza czy ubrania. Warto również podkreślić, że taki budżet, wiąże się z koniecznością bardzo skromnego życia.

Być może dlatego tak wielu studentów decyduje się na kredyt gotówkowy online. Takie zobowiązanie finansowe bardzo często pozwala na zrealizowanie podstawowych potrzeb, a co najważniejsze szybko uzyskać niezbędną gotówkę. Co więcej, kredyt gotówkowy dla studentów nierzadko oferowany jest na atrakcyjnych warunkach. Skorzystać mogą z niego wyłącznie osoby studiujące, do 26. roku życia. Ten próg może zostać podniesiony o ile wybierzesz się na studia doktoranckie. Najtańszy kredyt gotówkowy zakłada RRSO na poziomie zaledwie 7-8%.

Kalkulator kredytów gotówkowych - zobacz o jaką wysokość kredytu możesz wnioskować

Szukasz atrakcyjnej oferty pożyczkowej? Kalkulator kredytu gotówkowego z pewnością Ci w tym pomoże. Dzięki temu rozwiązaniu w kilku prostych krokach sprawdzisz, czy dana propozycja pożyczkowa będzie dla Ciebie korzystna. Musisz jednocześnie mieć na uwadze fakt, że kredyt gotówkowy należy zazwyczaj spłacić w okresie 12-24 miesięcy. Nie decyduj się na niego pod wpływem impulsu. Ostatnie czego potrzebujesz w okresie życia studenckiego to długi.

Dodano:
05 Lis 2019

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły