Subwencje PFR dla firm w ING i Santander Bank Polska

  • 29 Kwi 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
ING i Santander Bank Polska znajdują się wśród banków, które przystąpiły do programu Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki temu klienci biznesowi, którzy ucierpieli finansowo z powodu epidemii koronawirusa i zamrożenia gospodarki, będą mogli skorzystać z subwencji.
Subwencje PFR dla firm w ING i Santander Bank Polska

Czym jest program Tarczy Finansowej PFR?

Program Tarcza Finansowa PFR został stworzony przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. Jego celem jest pomoc przedsiębiorstwom, które boleśnie odczuły skutki epidemii – zmniejszyła się ich płynność finansowa lub powstała konieczność redukcji zatrudnienia. Na subwencje przeznaczono 100 mld zł. Mają one być udzielane na preferencyjnych warunkach (po spełnieniu warunków trzy czwarte środków jest bezzwrotnych). Program jest skierowany do ponad 670 tys. polskich firm. Co ważne, zdolność kredytowa nie wpływa na udzielenie wsparcia. Spłata subwencji rozpocznie się po 12 miesiącach od otrzymania środków.

7 na 10 firm boi się utraty płynności finansowej – wynika z danych BIG >>

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR – dla kogo?

Subwencje przeznaczone są dla mikro (1-9 pracowników, roczny obrót lub suma bilansowa do 2 mln euro), małych i średnich (do 249 pracowników, roczny obrót do 50 mln euro lub suma bilansowa do 43 mln euro) firm, których przychody spadły o 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedzającego miesiąca lub do analogicznego okresu w 2019 r. Duże firmy, których suma bilansowa przewyższa 43 mln euro rocznie, mogą ubiegać się o finansowanie na indywidualnych warunkach – wnioski dostępne będą na stronie PFR.

W zależności od skali spadku przychodów i liczby zatrudnionych mikrofirmy mogą uzyskać do 324 tys. zł. Małe i średnie przedsiębiorstwa dostaną finansowanie o wysokości 4, 6 lub 8 proc. (im większy spadek sprzedaży, tym wyższy procent) sprzedaży rocznej, maksymalnie 3,5 mln zł.

Na co można przeznaczyć subwencje?

Subwencje z Tarczy Finansowej PFR przeznaczyć można na:

  • pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej,
  • poprawienie płynności finansowej firmy,
  • zrekompensowanie szkód poniesionych w wyniku pandemii,
  • ochronę miejsc pracy,
  • spłaty zaciągniętych kredytów – maksymalnie 25 proc. wysokości subwencji.

Zobacz, gdzie uzyskać darmową poradę dla przedsiębiorców >>

Gdzie składać wnioski o subwencje?

Wnioski o subwencje będą dostępne w bankowości elektronicznej ING Banku Śląskiego i Santander Bank Polska w ciągu kilku dni, czyli po wdrożeniu ostatnich zaleceń KE. W przypadku ING jest to Moje ING dla mikro i małych firm oraz ING Business dla prowadzących pełną księgowość. Proces wnioskowania nie łączy się z żadnymi opłatami. Banki pośredniczą w zawieraniu umów i wypłacaniu subwencji, ale wnioski oraz ewentualne odwołania (od 11 mają) i reklamacje będą rozpatrywane przez PFR.

We wniosku powinny znaleźć się dane rejestrowe firmy, informacja o liczbie zatrudnionych na etacie oraz o przychodach. Przy weryfikacji PFR będzie współpracował z bankami, ZUS-em i Ministerstwem Finansów. Warto pamiętać, by złożyć wcześniej deklarację VAT.

Santander Bank Polska udostępnia specjalny serwis www.santander.pl/tarczapfr, na którym można skorzystać z kalkulatora do oszacowania kwoty subwencji. Dodatkowe informacje o programie znajdują się na stronie rządowej w zakładce Tarcza Antrykryzysowa oraz na stronach banków.

Dodano:
29 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły