System Ognivo, a zajęcie rachunku bankowego

 • 23 Mar 2018
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(10)
System Ognivo umożliwia szybką wymianę informacji objętych tajemnicą bankową między instytucjami uprawnionymi, a bankami. Sprawdź, jak działa!
System Ognivo, a zajęcie rachunku bankowego

Zapomniałeś o niezapłaconym mandacie? Nie otrzymałeś jeszcze zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego od komornika, a bank zdążył już zablokować twoje środki? Tak szybką wymianę informacji umożliwiło Ognivo. To system wdrożony we wrześniu 2016 roku przez Krajową Izbę Rozliczeń. Sprawdź, na czym polega i jak działa.

O systemie Ognivo z pewnością słyszał każdy, kto w ciągu ostatniego roku miał zablokowane konto bankowe z powodu nieuregulowanych zobowiązań. Głównym zadaniem systemu jest umożliwienie szybkiej wymiany informacji w zakresie m.in. zajęć egzekucyjnych. O tym, dlaczego powstało Ognivo, jak działa i kto może z niego korzystać, przeczytasz poniżej. Zapraszam do lektury.

Ognivo – co to takiego?

System Ognivo został wdrożony we wrześniu 2016 roku. Jest to rozwiązanie, którego celem jest komunikacja online między bankami, a innymi podmiotami uprawnionymi. Dotychczas proces ten odbywał się w formie papierowej. Było to czasochłonne i kosztowne rozwiązanie. Ognivo usprawnia wymianę informacji objętych tajemnicą bankową. Posiada certyfikat zgodności z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013 potwierdzający bezpieczeństwo przekazywanych danych.

Ognivo to usługa, która umożliwia elektroniczną wymianę informacji pomiędzy uczestnikami systemów rozliczeniowych oraz instytucjami współpracującymi z bankami.

Główne cechy systemu:

 • oszczędność – obniża koszty wymiany informacji eliminując korespondencję papierową
 • usprawnienie procesu wymiany informacji – skraca się czas uzyskania niezbędnej informacji przez uprawniony organ, w ciągu kilku minut dostarczana jest elektronicznie informacja zwrotna
 • monitoring wysyłanych zapytań - Ognivo umożliwia na bieżąco monitorować wysłane przez instytucje zapytania

Kto i w jakim zakresie korzysta z systemu Ognivo?

Do korzystania z systemu uprawnione są banki i instytucje współpracujące takie jak: ZUS, Poczta Polska, urzędy skarbowe, izby celne, inne administracyjne organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi.

System Ognivo, a zajęcie rachunku bankowego

Dwa podstawowe obszary działalności systemu to:

 • Elektronizacja zajęć wierzytelności z rachunku bankowego – umożliwia elektroniczną wymianę dokumentów związanych z zajęciem konta pomiędzy administracyjnymi organami egzekucyjnymi lub komornikiem sądowym, a bankiem.
 • Centralna informacja o rachunkach – umożliwia dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych, „zapomnianych” rachunkach osób fizycznych oraz rachunkach osób wskazanych przez sąd, komornika, policję lub inne oprawione organy.

Zajęcie rachunku bankowego, a system Ognivo

Znalazłeś się w sytuacji, w której twoje środki na rachunku bankowym zostały zablokowane i zastanawiasz się co zrobić? Nie otrzymałeś zawiadomienia o zajęciu konta? To coraz częste sytuacje, w jakich znajdują się klienci banków. Tak szybkie działanie organu egzekucyjnego umożliwił właśnie system Ognivo.

Dokumenty przekazywane są drogą elektroniczną, dlatego w ciągu kilku minut bank odbiera od komornika lub innego organu egzekucyjnego zawiadomienie o zajęciu rachunków dłużnika. Bank musi niezwłocznie wykonać swój ustawowy obowiązek i zablokować lub przekazać środki. Może to być dług, o którym dłużnik nic nie wie. Wtedy dochodzi do sytuacji, że zanim otrzymasz informację o zajęciu (którą do dłużnika wysyła organ egzekucyjny w formie papierowej), środki mogą już dawno zostać przekazane na spłatę zaległości.

Nie unikniesz blokady rachunku

Bez rachunku bankowego coraz trudniej funkcjonować. Dlatego, jeżeli w przypadku dużych kłopotów finansowych wydaje ci się, że unikniesz blokady środków otwierając nowy rachunek to pamiętaj, że za pośrednictwem Ogniva komornik szybko może to zweryfikować.

Zajęcie rachunku bankowego okazuje się często dla dłużnika przykrą niespodzianką, gdy chce wypłacić gotówkę z bankomatu, albo zapłacić kartą. Jednak usprawnienie procesu obsługi zajęć egzekucyjnych za pomocą systemu Ognivo umożliwiło szybsze odzyskiwanie należności przez wierzycieli.
 

Dodano:
23 Mar 2018

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

10 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Ainat Ekspert 27 marca 2018
  Czyli wracamy do skarpety
 • oko Ekspert 13 maja 2018
  W przypadku zajęcia świadczenia ZUS - likwidacja rachunku w banku i dyspozycja że chce sie otrzymywać świadczenie za pośrednictwem poczty i listonosza. W przypadku pracy i wynagrodzenia wystarczy w pracy podać nr rachunku żony/syna/rodzica etc i baj baj blokado ;) a prawdziywm majstrem jest założenie na 1 msc działalności np w Czechach po to aby tam otworzyć rachunek bankowy...zwijasz działalność rachunek masz i go używasz...ofc ma to kilka minusów. Takich "myków" są dziesiątki i niestety trzeba ch używać, bo w polsce najpierw urzędy działaja a później na wniosek człowieka..myślą i myślą i decydują...a człowiek w tym czasie je tynk ze ściany ;)
 • Dagmara Sudoł Ekspert 10 maja 2019
  Cześć Adam, nie wiem jak działa dokładnie algorytm, ale najważniejsza jest identyfikacja dłużnika na podstawie imienia, nazwiska oraz numeru PESEL. Adres do korespondencji oraz numer telefonu w dokumentacji bankowej i komornika mogą być różne (komornika bazuje na informacjach o dłużniku, które otrzymał od wierzyciela). Dlatego nie jest to dobre kryterium identyfikacji klienta.Pozdrawiam
 • Dagmara Sudoł Ekspert 27 marca 2018
  Cześć Ainat, rozwiń proszę co masz na myśli? Elektronizacja rożnych procesów w dzisiejszych czasach jest nieuchronna, a w przypadku zajęć rachunków bankowych pozwala na szybsze egzekwowanie należności. Pozdrawiam
 • Dagmara Sudoł Ekspert 24 września 2018
  Cześć Inga, w przypadku, gdy masz blokadę na rachunku bankowym w wyniku postępowania komorniczego i otworzysz nowy rachunek to nie działa to w ten sposób, że automatycznie zostanie on zablokowany. Komornik musi się o nim dowiedzieć, czyli ponownie skierować zapytanie przez Ognivo do banków czy posiadasz rachunek bankowy, jeżeli otrzyma pozytywną odpowiedź - wysłać ponownie zajęcie. W momencie otwierania przez Ciebie rachunku, bank nie posiada informacji o tym, że masz rachunek w innym banku z zajęciem komorniczym. Pozdrawiam :)
 • Adam Ekspert 10 maja 2019
  Dzień dobry.Czy algorytm modułu OGNIVO, kojarzy elementy danych (PESEL, nr dowodu osobistego, data jego wydania, etc.) z podanym numerem telefonu lub adresem do korespondencji?Dziękuję.
 • Inga Ekspert 21 września 2018
  Witam, zastanawiam się jak to dokładnie działa, np mam zablokowane konto, do dyspozycji pozostaje mi wolna od zajęcia kwota 1570zł, i ok, a co w przypadku kiedy złożę 2 konto, czy mając już blokadę na 1 koncie, automatycznie blokuje mi te nowo otwarte, czy wszystko zaczyna się od nowa, komornik musi wystąpić ponownie do ogniva, o ujawnienie aktualnych informacji, czy system działa ta, że na każdym nowo otwartym koncie będzie już blokada?
 • Dagmara Sudoł Ekspert 15 maja 2018
  Komornik może zająć wszystkie środki, które podlegają egzekucji i nie są z niej ustawowo zwolnione. O tym jakie środki nie podlegają egzekucji pisaliśmy w tym artykule: https://direct.money.pl/artykuly/konta-bankowe/konto-socjalne-8211;-rachunek-ktorego-nie,124,0,2402172.html . Jeżeli na twoje rachunki wpłyną przewalutowane środki i przekroczysz kwotę wolną (1575 zł) to komornik może je zająć. Pozdrawiam
 • Maciek Rebul Ekspert 14 maja 2018
  A czy może komornik zająć środki z no. Kantoru walutowego? ??
 • Dagmara Sudoł Ekspert 26 kwietnia 2018
  Jeżeli komornik prowadzi osobno egzekucję ze świadczenia w ZUS to organ egzekucyjny powinien powiadomić bank, ze to świadczenie jest zwolnione spod egzekucji i jest do Twojej dyspozycji. Jeżeli bank nie otrzymał takiej informacji od komornika, a wykorzystałeś już kwotę wolną (1575 zł) to resztę środków w tym miesiącu bank powinien przekazać do komornika. Jeżeli postarasz się o zwolnienie i bank otrzyma taki dokument od komornika środki nadal będą zablokowane, a Ty będziesz mógł wypłacić je jedynie w oddziale banku. W przypadku dalszych wątpliwości zachęcam do kontaktu. Pozdrawiam

Podobne artykuły