Sytuacje, w których kredyt gotówkowy nie jest dobrym pomysłem

  • 26 Maj 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kto kiedykolwiek brał kredyt, ten wie, że może być on dobrym pomysłem. Nie każdy z nas ma przecież oszczędności, które pozwolą na wykonanie koniecznego remontu, kupno samochodu czy mieszkania. Niestety możliwość pożyczenia pieniędzy w banku może okazać się dla wielu dodatkową pokusą. Zwłaszcza teraz, kiedy coraz więcej banków ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy online.
Sytuacje, w których kredyt gotówkowy nie jest dobrym pomysłem

Z danych udostępnianych cyklicznie przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że kredyty cieszą się wśród Polaków dużą popularnością. Tylko w okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku banki i SKOK-i udzieliły 1,86 mln kredytów konsumpcyjnych na kwotę ponad 21,82 mld zł. Ale należy pamiętać, że marzec i kwiecień nie były dla banków najlepsze pod względem ich sprzedaży ze względu na pandemię koronawirusa. Dlatego liczby te mogłyby być jeszcze większe.

Kredyt gotówkowy – kiedy nie opłaca się go brać?

Na pewno w Twoim otoczeniu jest osoba, która spłacała lub nadal spłaca kredyt gotówkowy. Może nawet sam miałeś z nim do czynienia? To nic złego. Kredyt może być dużym finansowym wsparciem, ale pod warunkiem, że weźmiesz go mądrze. Dlatego chcę Cię przestrzec przed sytuacjami, w których kredyt gotówkowy może Ci zaszkodzić, a niekoniecznie pomóc.

Kredyt gotówkowy na wkład własny

Wiele naszych czytelników szuka informacji, czy obowiązkowy przy kredycie hipotecznym wkład własny można pokryć środkami z kredytu gotówkowego. Jasno należy odpowiedzieć, że nie. Co nie jest jednoznaczne z tym że jeśli spłacasz inny kredyt gotówkowy np. zaciągnięty na samochód, to nie masz szans na hipotekę. Jeśli Twoja zdolność kredytowa na to pozwala, to bank nie powinien Ci odmówić.

Pamiętaj jednak, że jeżeli weźmiesz kredyt gotówkowy na wkład własny, bo przecież jest to rodzaj zobowiązania na dowolny cel, to bank może to zweryfikować. A wtedy będziesz mieć problemy. Dlatego zdecydowanie odradzam podejmowanie takiej próby, aby z kredytu uzyskać pieniądze na wkład własny.

Dowiedz się więcej, dlaczego nie można wziąć kredytu gotówkowego na wkład własny.

Kredyt gotówkowy na spłatę innych zobowiązań

Bardzo często dla osób zadłużonych kolejny kredyt jest sposobem na spłatę poprzedniego. Działając w ten sposób bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. A z takiej pułapki kredytowej trudno jest później wyjść. Co możesz zrobić, kiedy zaczynasz mieć kłopoty finansowe?

Przede wszystkim poszukaj lepszego rozwiązania niż kolejny kredyt. Jeśli Twoje problemy spowodowane są utratą pracy w związku z pandemią, to pomyśl o wakacjach kredytowych. Oczywiście bank nie umorzy Ci raty, ale zyskasz kilka miesięcy na znalezienie nowego źródła dochodów.

Kredyt gotówkowy z powodu zachcianek

Wszyscy żyjemy w świecie, który zdominował konsumpcjonizm. Dążymy do tego, aby zarabiać coraz więcej, a tym samym móc pozwolić sobie np. na zagraniczne wakacje, nowy smartfon, lepszy samochód czy dom ładniejszy niż sąsiada. Taka gonitwa za rzeczami materialnymi powoduje, że Ci, których nie stać, decydują się wziąć kredyt gotówkowy.

Zastanów się tylko, czy Ci się to opłaca? Absolutnie nie. Kredyt to poważne zobowiązanie. Oddasz więcej niż pożyczysz, więc może zyskasz w oczach znajomych, chwaląc się nowym gadżetem, ale niepotrzebnie stracisz pieniądze.

Kredyt gotówkowy, bo za mało zarabiasz

Z pożyczek korzystają też osoby, którym zwyczajnie nie wystarcza do pierwszego. Nawet przy najniższej krajowej banki udzielają kredytów, ale może lepiej najpierw pomyśleć o zmianie pracy? Nowy pracodawca może zaproponować Ci lepsze warunki, dzięki czemu poprawisz standard swojego życia, bez konieczności pożyczania pieniędzy w banku.

Wysoka kwota kredytu gotówkowego, której tak naprawdę nie potrzebujesz

Wnioskując o kredyt gotówkowy w banku, na podstawie informacji o Twoich zarobkach i ogólnej sytuacji finansowej, bank wyliczy Twoją maksymalną zdolność kredytową. Otrzymasz informację, jaką maksymalnie kwotę bank może Ci pożyczyć.

Jeśli kredyt bierzesz np. na remont, to oczywiście zawsze należy koszty przeszacować, aby nie okazało się, że zabraknie Ci środków w jego trakcie. Nie oznacza to jednak, że masz się nadmiernie zadłużyć. Pamiętaj o tym, że każdą pożyczoną złotówkę trzeba będzie oddać wraz z odsetkami. Dlatego zanim zawnioskujesz o pożyczkę w banku, dobrze zastanów się, ile potrzebujesz. Dopiero wtedy podejmij decyzję o kwocie kredytu.  Pożyczone pieniądze łatwo będzie wydać, ale może okazać się, że trudno będzie Ci je oddać.

Jeśli musisz wziąć kredyt gotówkowy, weź go z głową

Nie mam zamiaru udowadniać Ci, że nie warto brać kredytów, bo tak nie jest. Są świetnym sposobem na zrealizowanie wydatków, na które bardzo często wielu z nas nigdy nie byłoby w stanie odłożyć. Trzeba tylko korzystać z nich w mądry sposób i tylko wtedy, jeśli naprawdę tego potrzebujemy.

Kluczem do sukcesu jest wybór właściwej oferty. Na co trzeba zwrócić uwagę? Przeanalizuj:

  • Czy na pewno stać się na kredyt? Porównaj swoje comiesięczne wydatki z kwotą wynagrodzenia. W ten sposób zobaczysz, czy wystarczy Ci na regularne spłacanie raty kredytu.
  • Jakiej kwoty potrzebujesz? Pamiętaj, żeby nie pożyczać więcej niż to konieczne, nawet jeśli masz dobrą zdolność kredytową.
  • Jak długo chcesz spłacać kredyt? Jeśli zależy Ci, żeby zapłacić, jak najmniej odsetek, to wybierz krótszy okres kredytowania. W przypadku, gdy wolisz, aby rata była niższa, to pomyśl o dłuższym terminie spłaty.

Gdy odpowiesz sobie na te pytania, to koniecznie zwróć uwagę na parametry oferty takie jak: oprocentowanie, prowizja, RRSO, konieczność posiadania konta w danym banku, obowiązek ubezpieczenia kredytu czy warunki promocyjne.

Dowiedz się więcej, czy w czasie koronawirusa warto wziąć kredyt gotówkowy.

Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy

Jesteś przekonany, że musisz wziąć kredyt gotówkowy? Ranking jest świetnym sposobem na wybranie dobrej oferty. W jednym miejscu znajdziesz informacje o kredytach kilku banków, dzięki czemu łatwo i szybko je ze sobą porównasz.

Przy korzystaniu z finansowej pomocy banku często popełniamy ten błąd, że wnioskujemy o kredyt w tej instytucji, w której mamy konto osobiste. Po prostu znamy ten bank, mamy do niego zaufanie i cały proces możemy załatwić przez internet, a nawet aplikację mobilną. Bank ma dostęp do historii naszego rachunku, wiec łatwiej jest otrzymać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że niepotrzebnie przepłacasz?

Kredyt gotówkowy online jako nowy klient masz szansę otrzymać również w innym banku, który może zaproponować Ci tańszy kredyt o kilkaset złotych, a w wielu przypadkach nawet o kilka tysięcy złotych.

Porównaj oferty i znajdź najtańszy kredyt gotówkowy >>

Dodano:
26 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły