Szkolne ubezpieczenie NNW - co to takiego?

 • 12 Wrz 2018
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(4)
Nie wszystko da się przewidzieć, dlatego warto ubezpieczyć swoje dziecko na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Dowiedz się, czym jest szkolne ubezpieczenie NNW.
Szkolne ubezpieczenie NNW - co to takiego?

Ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe. To mit, z którym na wstępie musimy zerwać. Jednak wciąż wychowawcy na wywiadówkach tylko informują, do kiedy trzeba opłacić składkę. Nie przedstawiają żadnych rynkowych alternatyw. Czym więc jest ubezpieczenie NNW? Czytaj dalej i sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie szkolne.

Zmiany związane z nowelizacją Ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ograniczenia związane z RODO czy wejście w życie z dniem 1 października 2018 roku unijnej dyrektywy IDD mocno namieszały na rynku ubezpieczeń. Nowe obowiązki i ograniczenia nałożone na dyrektorów szkół spowodowały, że rezygnują oni z pośredniczenia w grupowym ubezpieczaniu uczniów.

Ale czy zgadzasz się na to, żeby twoje dziecko pozostało bez ochrony przed nieplanowanymi wypadkami? Szczególnie, że w wieku szkolnym z pewnością rozpiera je energia. Zanim więc sam zdecydujesz się na szkolne ubezpieczenie NNW, dowiedz się, czym jest i jak je wybrać.

R E K L A M A

Szkolne ubezpieczenie NNW - co to takiego?

Ubezpieczenie szkolne NNW – co to takiego?

Jestem przekonana, że co roku słyszysz od swojego dziecka, że wychowawczyni jego klasy do końca września wyznaczyła termin na opłacenie składki na szkolne ubezpieczenie. Standardowo wynosiła ona około 50 zł. Nie pytałeś o szczegóły i płaciłeś. Czy wiesz za co?

Szkolne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), to nic innego jak polisa dla dziecka, dzięki której możesz liczyć na finansową rekompensatę, gdy dziecko ulegnie wypadkowi. Uzyskane świadczenie pomoże pokryć koszty leczenia czy sfinansować rehabilitację, która pozwoli twojemu synowi czy córce szybciej wrócić do zdrowia.

Ubezpieczenia szkolne - co obejmują?

Trzeba to otwarcie powiedzieć, że proponowane do tej pory ubezpieczenia grupowe w szkołach czy przedszkolach nie chroniły skutecznie dzieci przed wszystkimi wypadkami, które trudno przewidzieć. Dodatkowo uwzględniając fakt, że proponowane kilkadziesiąt złotych rocznie ustalane było głównie po to, aby było na nie stać każdego rodzica. Wniosek nasuwa się więc sam. Oferta była adekwatna do ceny, czyli w niskim zakresie zapewniała bezpieczeństwo twojego dziecka. Co więc powinno wchodzić w zakres skutecznego ubezpieczenia szkolnego?

Przedmiotem polisy NNW są skutki wypadków dzieci w postaci uszkodzenia ciała, powodujące czasowy lub trwały uszczerbek na zdrowiu. W najgorszych przypadkach nawet śmierć ubezpieczonego. Zakres NNW obejmuje nagłe wypadki, którym uczeń może ulec w czasie pobytu w szkole, w drodze do niej, jak i również w czasie wolnym. Zwykle ochrona wynikająca z ubezpieczenia odnosi się do nieszczęśliwych zdarzeń, które miały miejsce na terenie kraju w zakresie całodobowym.

Zakres ubezpieczenia szkolnego może obejmować takie następstwa nieszczęśliwych wypadków jak:
 • śmierć dziecka,
 • złamania kości,
 • określone w umowie ubezpieczenia urazy,
 • oparzenia i odmrożenia,
 • wstrząśnienie czy udar mózgu,
 • inne wymienione w umowie ubezpieczenia.

Wynika z tego jednoznacznie, że to, na jak wysokie odszkodowanie możesz liczyć, gdy twoja pociecha złamie nogę czy wybije ząb, zależy od tego, co podpisałeś w ramach umowy z ubezpieczycielem. Krótko mówiąc, od pakietu , na który się zdecydowałeś. Nie oszczędzasz na markowych butach czy ubraniach dla dziecka? Nie rób tego także w przypadku wyboru jego ubezpieczenia szkolnego.

Ubezpieczenia szkolne - jak wybrać?

Ubezpieczenia szkolne znacząco się od siebie różnią. Szczególną uwagę przy wyborze polisy powinieneś zwrócić na takie parametry jak:
 

 • Suma ubezpieczenia, czyli wartość, która decyduje o wysokości kwoty odszkodowania. Uszczerbek na zdrowiu określany jest procentowo i wyznacza jednocześnie procentową część sumy ubezpieczenia, która zostanie wypłacona ubezpieczonemu. Suma ubezpieczenia wpływa co prawda na cenę polisy, jednak decyduje o wysokości świadczenia w ramach odszkodowania.
 • Zakres pakietu ubezpieczenia, czyli zakres zdarzeń, za które zostanie ci wypłacona kwota świadczenia. Oprócz rekompensaty za śmierć czy leczenia dziecka pakiet może zawierać również zapłatę za jego pobyt w szpitalu, rehabilitację czy zakup niezbędnego sprzętu.
 • Wykluczenia, czyli zapisy w umowie, za które nie zostanie wypłacone odszkodowanie w ramach polisy. Może to być przykładowo wyczynowe uprawianie sportu, kiedy dziecko szczególnie narażone jest na kontuzje. Jeżeli dotyczy to twojego dziecka, najprawdopodobniej będziesz musiał dodatkowo zapłacić za tego rodzaju ochronę.
 • Cena składki ubezpieczeniowej, czyli kwota rocznej składki. Ceny pakietów mogą być identyczne, ale w różnym zakresie chronić dziecko. Poważnie zastanów się, ile jesteś w stanie zapłacić. Najczęściej koszt składki jest proporcjonalny do jakości ubezpieczenia.

Pamiętaj, że dobro dziecka jest najważniejsze, a skuteczna ochrona to taka, która jest dopasowana do jego potrzeb. Zastanów się, jaką aktywnością wykazuje się twój syn czy córka. Jeżeli uczęszczają na zajęcia sportowe czy trenują dyscypliny szczególnie narażone na kontuzje (np. piłka nożna, taniec, jazda konna czy sztuki walki) będą wymagały szerszej oferty ubezpieczenia niż dziecko koleżanki z pracy, które czas wolny poświęca na czytanie książek.

Ubezpieczenia szkolne a pobyt w szpitalu

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie szkolne obowiązuje również podczas pobytu dziecka w szpitalu? W większości przypadków obejmuje, ale czy tak jest przy twojej polisie, sprawdź w OWU. Może okazać się jednak, że suma ubezpieczenia jest tak niska, że potrzeby twojego dziecka (ubezpieczonego) znacznie przewyższą odszkodowanie.

Nie decyduj się więc na pierwsze lepsze ubezpieczenie. Poświęć chwilę swojemu dziecku i dokonaj właściwego wyboru. Możesz to zrobić przez internet i dodatkowo skorzystać z atrakcyjnego rabatu 10%.

Dodano:
12 Wrz 2018

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Dagmara Sudoł Ekspert 04 lutego 2019
  Cześć Paulina, zasadnicze pytanie jest takie, czy wykupiłaś dla niego indywidualną polisę NNW, czy skorzystałaś z oferty grupowego ubezpieczenia w szkole. W zależności od ubezpieczenia warunki będą się różnić. Musisz zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, bo np. polisa wykupiona w szkole może nie obejmować wypadku w trakcie szaleństwa na nartach. Jeżeli chodzi o dokumenty niezbędne przy ubieganiu się o odszkodowanie jest to zazwyczaj: numer wykupionej polisy, w zależności od zakresu ubezpieczenia mogą zostać pokryte koszty leczenia i konieczne może okazać się przedstawienie faktur za zakup leków czy opatrunków niezbędnych w trakcie złamania. Sprawdź umowę, czy musisz powiadomić ubezpieczyciela o wypadku wcześniej, czy wystarczy komplet dokumentów po zakończonym leczeniu (w tym zaświadczenie od lekarza o zakończeniu leczenia, wypis ze szpitala czy zdjęcie złamania). Wszystko powinnaś mieć zawarte w umowie ubezpieczenia. Skontaktuj się z ubezpieczycielem i zapytaj, jakich dokumentów wymaga.Pozdrawiam :)
 • Paulina Fabiańska Ekspert 03 lutego 2019
  Moj syn właśnie złamał noge w połowie feri co zrobić i jakie dokumenty należy składać aby dostać odszkodowanie?
 • Anna Malek Ekspert 17 września 2018
  Cześć,tak, to niestety prawda. Jednak w większości szkół rodzice nie mogą wybrać ani sumy ani zakresu ubezpieczenia, ponieważ muszą być one dostosowane do możliwości finansowych wszystkich dzieci. Czy Twoim zdaniem więc w każdym przypadku lepsza jest indywidualna polisa?
 • Ubea.pl Ekspert 14 września 2018
  Z tych wszystkich wymienionych parametrów zdecydowanie najważniejsza jest suma ubezpieczenia. Niska suma spowoduje, że dziecko otrzyma bardzo niskie odszkodowanie. Niestety grupowe ubezpieczenia szkolne NNW mają zazwyczaj niską sumę, a rodzice rzadko się o to pytają, skupiając się jedynie na cenie polisy.

Podobne artykuły