Szukasz bezpiecznych inwestycji? Nie tylko lokata może być pewnym źródłem zysku

 • 09 Mar 2017
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(7)
Na rynku pokutuje przekonanie, że jedyną formą inwestowania środków bez ryzyka utraty kapitału jest bankowa lokata. Rzeczywiście, pozwala ona osiągnąć pewny zysk. Sęk w tym, że dość znikomy. Obecnie oprocentowanie lokat, w porywach, sięga 3% w skali roku. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej inwestycjom w... pożyczki.
Szukasz bezpiecznych inwestycji? Nie tylko lokata może być pewnym źródłem zysku

Artykuł sponsorowany

Na rynku pokutuje przekonanie, że jedyną formą inwestowania środków bez ryzyka utraty kapitału jest bankowa lokata. Rzeczywiście, pozwala ona osiągnąć pewny zysk. Sęk w tym, że dość znikomy. Obecnie oprocentowanie lokat, w porywach, sięga 3% w skali roku. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej inwestycjom w... pożyczki.

Inwestowanie w pożyczki jest na polskim rynku nowością. Dlatego może budzić nieufność. System ten z powodzeniem jednak funkcjonuje na zagranicznych rynkach od lat, co roku zdobywając kolejnych zwolenników. Jakie są tego przyczyny? Przede wszystkim, dość wysoka stopa zwrotu z inwestycji, prostota oraz – co najważniejsze – bezpieczeństwo. Jak to działa w praktyce?

Inwestowanie w pożyczki to rozwiązanie przyszłości

Schemat działania inwestycji w pożyczki przedstawia się następująco:

 • klient zgłasza się do instytucji finansowej (najczęściej pozabankowej) po pożyczkę,
 • pierwotny pożyczkodawca dokonuje rzetelnej oceny zdolności finansowej pożyczkobiorcy i po pozytywnej weryfikacji przelewa mu pieniądze,
 • kredyt trafia na platformę obsługującą pożyczki – w Polsce to np. FastInvest.com, a inwestorzy prywatni mogą w niego zainwestować,
 • inwestorzy otrzymują miesięczne wpływy z tytułu pożyczek, w które zainwestowali, obejmujące zarówno kapitał, jak i odsetki.

Jak widać, mechanizm jest prosty i przejrzysty. Natomiast zysk generowany jest dzięki odsetkom od pożyczki spłacanym przez pożyczkobiorcę.

A co, jeśli pożyczkobiorca przestanie spłacać raty?

To właśnie najmocniejszy element tego systemu inwestowania. Dzięki temu, że inwestycja ma charakter zapośredniczony – odbywa się przez platformę, inwestorzy mogą liczyć na wsparcie. Na przykład Fast Invest zapewnia gwarancję odkupu oraz gwarancję dotrzymania umowy. W praktyce oznacza to, że gdy spóźnienie kredytobiorcy wyniesie ponad 3 dni, Gwarancja dotrzymania umowy Fast Invest zacznie działać, a na konto inwestora trafi zarówno kapitał, jak i odsetki za okres inwestycji. W efekcie więc zaplanowany z inwestycji zysk jest pewny.

Warto podkreślić, że również wypłata wypracowanych na inwestycjach w pożyczki zysków odbywa się w bardzo prosty sposób. Wystarczy za pośrednictwem platformy inwestora złożyć wniosek o wypłatę środków, by otrzymać je wybranym kanałem. Wypłata środków odbywa się zwykle w ciągu 2 dni roboczych od złożenia wniosku.

Ile kosztuje inwestowanie w pożyczki?

Dołączenie do sieci umożliwiającej inwestowanie w pożyczki, zasadniczo nie niesie za sobą żadnych kosztów. Dobre platformy inwestycyjne, takie jak FastInvest.com nie pobierają od inwestorów żadnych opłat z tytułu rejestracji, otwarcia konta inwestycyjnego, rocznych abonamentów czy płatności związanych z wypłatą zgromadzonych środków. Na czym więc zarabiają? Na spreadzie, a więc różnicy między stawką oferowaną inwestorom a naliczoną od kredytu stopą procentową.

Ile można zyskać?

Inwestując w pożyczki, zwykle zysk jest wyższy niż na niskooprocentowanej lokacie bankowej. Nie da się wskazać jednej, konkretnej kwoty czy też procenta od zysków. Wszystko bowiem zależy od konkretnej oferty wykupu pożyczki. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku pożyczki w złotówkach, a inaczej, gdy mowa o pożyczce w euro.

Nie tylko dla bogatych

Oczywiste jest, że im wyższe sumy pieniędzy zainwestujesz w rynek pożyczek, tym większe zyski wygenerujesz. Ale system ten daje szansę na zarobek także tym, którzy na inwestycje mogą przeznaczyć nawet tylko kilka złotych. Dlaczego? Po pierwsze, nie musisz inwestować w całą kwotę kredytu, a jedynie jej część. Często bywa tak, że kilku – kilkunastu inwestorów „składa się” na wykup pożyczki, a zyski są między nich dzielone adekwatnie do wkładu. Po drugie – od czegoś trzeba zacząć. A nawet niewielkie inwestycje mogą stać się początkiem historii efektywnego oszczędzania na lata.

Rynek inwestycji w pożyczki to ciekawy trend, ale bynajmniej nie ciekawostka. Ten instrument inwestycyjny niesie za sobą ogromny potencjał i pozwala zarabiać więcej niż na lokacie, bez utraty poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej i ocenić samodzielnie, czy to produkt, który będzie się nam opłacał.


 

Dodano:
09 Mar 2017

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

7 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 10 czerwca 2019
  Cześć Łukasz,powiem Ci, że pożyczki społecznościowe to jednak gra na krawędzi, więc nie zaliczyłabym ich do bezpiecznych form inwestowania. Napisałam kilka wskazówek dla początkujących inwestorów i tam również podaję bezpieczne rozwiązania. Zerknij, może wybierzesz coś dla siebie: https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-zaczac-inwestowac-8-krokow-do-sukcesu,59,0,2424379.html
 • Lukasz Kmita Ekspert 10 czerwca 2019
  Dziękuję za informacje, też tak myślę :)pon., 10.06.2019, 09:18: Disqus <notifications@disqus.net> napisał(a):
 • Lukasz Kmita Ekspert 08 czerwca 2019
  Ja zainwestowałem w pożyczki społecznościowe (z bonusem )1200 zł i po 3 miesiącach wpłaciłem 1500 zł, tyłko ten stres czy wypłaci, zastanawiam się czy nadal inwestować bo mam ok 8000 wolnych środków, jak nie w to to w co pewnego polecicie z przyzwoitym zyskiem?
 • Anna Malek Ekspert 15 lutego 2018
  Zbyszku,super, że jesteś zadowolony. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to zachęcam do lektury innych naszych artykułów o inwestowaniu: https://direct.money.pl/artykuly/inwestycje/ Pozdrawiam :)
 • Zbyszek B Ekspert 14 lutego 2018
  Od dłuższego czasu obserwuję tę platformę i widzę duży rozwój na plus. Polecam wszystkim którzy posiadają wolne środki.
 • Kris Ekspert 05 kwietnia 2017
  Inwestuje na tego typu platformach. Fast Invest sprawdza się dobrze.
 • Marek Ekspert 13 marca 2017
  Wcześniej korzystałem z innej platformy, ale tam mogłem inwestować tylko w EUR co była dla mnie troche uciążliwe.Fast Invest sprawdza się bardzo dobrze, więc polecam wszystkim niezdecydowanym.

Podobne artykuły