Szybszy proces kredytowy w BNP Paribas dzięki otwartej bankowości

  • 27 Sie 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
BNP Paribas wprowadził nową usługę dla klientów Personal Finance. Będą oni mogli szybciej potwierdzić swoją tożsamość (KYC) w procesie ubiegania się o kredyt. Wystarczy logowanie i akceptacja przekazania danych z konta. Nie trzeba wykonywać przelewu między kontami różnych banków. Umowa zostanie zawarta w czasie rzeczywistym.
Szybszy proces kredytowy w BNP Paribas dzięki otwartej bankowości

Potwierdzenie tożsamości przy wniosku o kredyt

Początkowo usługa będzie dostępna w sklepach internetowych, z którymi współpracuje BNP Paribas. Aby z niej skorzystać, należy posiadać konto osobiste z bankowością elektroniczną. W trakcie składania wniosku trzeba zalogować się na nie i udzielić zgody na przekazanie danych bankowi w celu potwierdzenia tożsamości. Jest to możliwe dzięki interfejsom typu API – w przypadku BNP Paribas wykorzystywana jest infrastruktura firmy Blue Media, działającej jako podmiot trzeci w rozumieniu dyrektywy unijnej PSD2. Po udanej operacji kredyt zostanie uruchomiony. Banki gwarantują bezpieczeństwo danych, które przetwarzane są w czasie rzeczywistym. Według Krzysztofa Wojciechowskiego, dyrektora Departamentu Nowych Modeli Biznesowych i Innowacji Personal Finance, proces kredytowy jest szybszy, ale także mniej narażony na ludzkie błędy i nieuwagę, dzięki czemu automatycznie staje się bardziej efektywny i bezpieczny.

Umów się na wizytę w banku przez aplikację Booksy – przeczytaj więcej! >>

Jarosław Mastalerz, dyrektor Biura Procesów Omnichannel w BNP Paribas, przypomniał, że bank był jedną pierwszych instytucji finansowych w Polsce, które uzyskały zgodność z PSD2 na podstawie standardu PolishAPI, a także pierwszą w kraju, która pozwoliła na wnioskowanie o dostęp do środowiska produkcyjnego poprzez otwarte API. Poinformował też, że planowane są kolejne usługi w ramach możliwości, jakie daje dyrektywa i infrastruktura Open Banking HUB BNP Paribas.

Dyrektywa PSD2 – możliwości dla sektora bankowego

Unijna dyrektywa PSD2 pozwala na przepływ informacji o kontach i tożsamości klientów – za ich zgodą – między bankami współpracującymi. Najważniejsze usługi dostępne w ramach nowych regulacji to:

  • inicjowanie płatności (ang. PIS – Payment Initiation Service) – klient loguje się do banku B za pośrednictwem bankowości internetowej banku A i zleca tam płatność, następnie następuje powrót do banku A, gdzie transakcja zostaje odnotowana w historii operacji (możliwe np. w Banku Millennium);
  • informacja o koncie (ang. AIS – Account Information Service) – klient nie musi się logować do banku, by poznać saldo czy stan konta – wystarczy, że podejrzy te informacje za pośrednictwem podmiotu trzeciego, któremu udzielił zgody;
  • potwierdzanie dostępności odpowiedniej do wykonania transakcji kwoty na rachunku płatniczym (ang. CAF – Confirmation of the Availability of Funds);
  • silne uwierzytelnianie klienta (ang. SCA) – wykorzystanie co najmniej dwóch sposobów zabezpieczeń danych.

Dzięki tym rozwiązaniem korzystanie z usług bankowych jest szybsze, w większym stopniu zdalne (przy zakładaniu konta nie trzeba czekać na kuriera, dzwonić na infolinię czy chodzić do placówki), ale równie bezpieczne. Wygodą jest też połączenie informacji z różnych banków, bo zwiększa się wiarygodność klienta, co jest przydatne np. w przypadku ubiegania się o pożyczkę (łatwiej potwierdzić stałe wpływy, które przychodzą na konto w innym banku).

Sprawdź aktualną ofertę kredytową w BNP Paribas:

Kredyt gotówkowy BNP Paribas: KLIK

Kredyt hipoteczny BNP Paribas: KLIK

Kredyt konsolidacyjny BNP Paribas: KLIK

Dodano:
27 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły