Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Telefon na kartę, abonament, lub mix. Która z opcji jest najtańsza?

Fot. AdamGregor/iStockphoto

Nie lubisz się wiązać umową - nie wybieraj telefonu na abonament. Nie chcesz pamiętać o konieczności doładowania konta, wolisz raz na miesiąc zapłacić fakturę - pre-paid nie jest rozwiązaniem dla ciebie. Możliwości jest wiele. Zanim się zdecydujesz sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Oferty usług telefonicznych na abonamentem, w tzw. mixie lub na kartę różnią się przede wszystkim momentem uiszczania opłat. Abonament jest ofertą typu post-paid - koszty ponosimy po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Z kolei telefonia na kartę to oferta przedpłacona - tzw. pre-paid. Rozmowy wychodzące możemy realizować po wcześniejszym doładowaniu konta. Mix, to połączenie tych dwóch opcji. Zawiera się umowę z operatorem i podobnie jak w przypadku oferty na abonament można kupić telefon po promocyjnej cenie – nawet za 1 zł. Kontrakt zawarty jest jednak na określoną liczbę doładowań, których należy dokonywać przynajmniej raz na miesiąc. Połączenia możemy wykonywać tak długo, jak mamy środki na koncie, później trzeba je ponownie doładować.

Zastanawiając się, jakiego wyboru dokonać, powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę nasze potrzeby. W zależności od wydzwanianych minut, wysyłanych smsów, czasu spędzanego w Internecie czy znajomych posiadających numer w tej samej sieci, możemy dopasować ofertę indywidualnie i sporo przy tym zaoszczędzić.

Abonament

Na abonament powinny się przede wszystkim zdecydować osoby, które bardzo często korzystają z telefonu i nie mogą sobie pozwolić na odcięcie od świata, będące konsekwencją braku środków na koncie. Zwykle w przypadku przekroczenia limitu minut czy smsów, rachunek zostanie powiększony o odpowiednią kwotę. Stosunkowo niedawno operatorzy, chcąc zachęcić klientów do zakupu abonamentu, wprowadzili ciekawe rozwiązanie - nielimitowane rozmowy i smsy do wszystkich sieci. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane przedsiębiorcom - niezależnie od liczby wydzwonionych minut opłata abonamentowa nie ulegnie podwyższeniu.

Decydując się na abonament powinniśmy wziąć pod uwagę koszt zakupu telefonu. Operatorzy często oferują nam najnowsze modele za bardzo niską kwotę (nawet 1 zł), pod warunkiem, że podpiszemy umowę na wyższy abonament i na dłuższy okres czasu (np. 36 zamiast standardowych 24 miesięcy). Warto w takich przypadkach przekalkulować, czy nie będzie dla nas bardziej opłacalne kupno telefonu w regularnej cenie i dobranie abonamentu do naszych potrzeb. Okazuje się bowiem, że ogromna część użytkowników komórek nie wykorzystuje w pełni dostępnych minut i smsów.

Dla przykładu, jeżeli zależy nam na najnowszym Iphonie, jedna z telefonii komórkowych oferuje nam go w cenie 1099 zł, przy abonamencie wynoszącym 189 zł miesięcznie, podpisując umowę na 24 miesiące. Mamy w nim nielimitowane rozmowy i smsy do wszystkich sieci, a za 2GB Internetu dopłacić musimy 10 zł miesięcznie. Takie same usługi oferuje abonament za 49 zł miesięcznie (przy czym tutaj 2 GB danych jest zawarte w cenie). Z kolei na oficjalnej stronie Apple możemy kupić model Iphone'a 5S 16 GB za 2949 zł.

199 zł (abonament +10 zł za 2GB danych) x 24 miesiące + 1099 zł (koszt telefonu u operatora przy danym abonamencie) = 5876 zł

49 zł x 24 miesiące + 2949 zł (koszt Iphone'a na oficjalnej stronie) = 4149 zł

Z powyższych obliczeń jednoznacznie wynika, że bardziej opłaca się podpisanie umowy z operatorem na abonament bez urządzenia, a telefon dokupić już samemu. Oszczędzamy prawie 1730 zł!


Telefon na abonament to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które:
- wolą raz na miesiąc zapłacić rachunek, niż pamiętać o konieczności regularnego doładowywania konta,
- potrzebują stałego dostępu do telefonu niezależnie od tego gdzie się znajdują,
- potrzebują szerokiej oferty usług,
- chcą kupić najnowszy model telefonu bez konieczności ponoszenia jednorazowo dużego wydatku.

Telefon na kartę

Ten typ z pewnością najbardziej popularny jest wśród młodych ludzi, również ze względu na fakt, że jest łatwo dostępny. W odróżnieniu od umów abonamentowych, starter kupić może każdy. Jeżeli wybierzemy tę ofertę, na pewno nigdy nie będziemy zaskoczeni wysokością rachunku. To od nas zależy za ile doładujemy swoje konto, ważne jednak, by pamiętać o dokonywaniu tego regularnie. W przeciwnym razie nasze konto może stracić ważność. Korzystanie z telefonu na kartę bez wątpienia stało się łatwiejsze na przestrzeni ostatnich lat - konto doładować możemy praktycznie wszędzie (np. przez Internet, bankomaty czy też terminale kart płatniczych).

Kiedy najlepiej wybrać tę opcję? Przede wszystkim wtedy, gdy osoby, z którymi się najwięcej kontaktujemy, również mają numery w tej samej sieci. Jest to również dobre rozwiązanie w przypadku, gdy wolimy tylko dzwonić lub tylko wysyłać smsy, bądź też zależy nam głównie na Internecie. W takiej sytuacji warto wcześniej sprawdzić ceny interesujących nas usług.

W przypadku telefonów na kartę nie jesteśmy związani żadnymi umowami. Doładowania możemy kupować w dowolnym momencie i dowolnej, nawet niewielkiej kwocie. Przykładowo, u jednego z operatorów, przy doładowaniu za 5 zł, konto ważne jest przez 7 dni na połączenia wychodzące i 30 dni na połączenia przychodzące.

Telefon na kartę, to rozwiązanie często wybierane przez osoby:
- które nie uzyskują regularnych dochodów – konto można doładować w dowolnym momencie,
- niepełnoletnie - nie trzeba podpisywać żadnej umowy,
- ceniące sobie niezależność – nie wiążemy się żadną umową, w dowolnym momencie można zmienić operatora i numer telefonu,
- które lubią kontrolować swoje wydatki – łatwo sprawdzić stan konta, wysoki rachunek nigdy nie będzie zaskoczeniem,
- które mają już telefon i nie chcą kupować nowego u operatora.

Nie każdy jednak odnajdzie się w tego typu ofercie. Z pewnością często pilnować trzeba stanu konta, aby w najmniej oczekiwanym momencie nie zostać pozbawionym kontaktu ze światem. Niewątpliwym minusem jest brak lub starsze modele telefonów oferowane przez operatorów przy wyborze opcji karty.

Oferta Mix

Jest to rozwiązanie skierowane do osób, które przy zachowaniu pełnej kontroli nad swoimi rachunkami, chcą mieć dużo większy wybór telefonów niż w opcji "na kartę" i kupić go po promocyjnej cenie. Podpisując umowę zobowiązujemy się do miesięcznych wpłat w pewnej wysokości, która zawsze będzie niższa od opłat abonamentowych. Oczywiście jeżeli środki na koncie zostaną wcześniej wykorzystane, nic nie stoi na przeszkodzie, aby doładowywać konto parę razy w miesiącu. Niektórzy operatorzy podpisują umowę z klientami na określony czas, inni z kolei określają wymaganą liczbę doładowań - w takim przypadku to od częstotliwości uzupełniania przez nas konta zależy długość trwania umowy.


Telefon w mixie to rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z rozwiązań, jakie dane oferta pre-paid i jednocześnie kupić telefon w atrakcyjnej cenie.

 Podobne artykuły