Teraz wniosek o 500+ wyśle za Ciebie bank

  • 13 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Dzięki zmianom z połowy 2019 r. wnioskowanie o 500+ jest o wiele łatwiejsze i szybsze. Wystarczy wypełnić wniosek w serwisie transakcyjnym swojego banku, a on zajmie się resztą, dbając przy tym o bezpieczeństwo danych.
Teraz wniosek o 500+ wyśle za Ciebie bank

Co to jest Rodzina 500+?

Rodzina 500+ to świadczenie wychowawcze, które dostają rodzice nieletnich dzieci po złożeniu odpowiedniego wniosku. Dzięki niemu na każdego potomka przypada 500 zł netto miesięcznie bez względu na dochody w rodzinie. Szacuje się, że wsparcie trafi w sumie do 6,8 mln dzieci. Nie mają znaczenia także ewentualne alimenty.

500+ przysługuje także wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego, opiekuńczo-wychowawczych typu specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych. O świadczenie mogą także wnioskować rodzice zastępczy.

Kiedy można złożyć wniosek? Rodzice mają możliwość składania wniosków w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Wtedy jest gwarancja przyznania świadczenia z wyrównaniem od pierwszego dnia życia potomka. Później wypłaty przychodzą tylko od miesiąca, w którym złożyło się wniosek. Taka zasada dotyczy jednak tylko tych dzieci, które urodziły się po 30 czerwca 2019 r. Wszystkie istotne informacje dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak się do tego wszystkiego mają banki?

Wniosek w mBanku

W mBanku wniosek można złożyć przez serwis transakcyjny. Nie ma możliwości zrobienia tego w oddziale ani za przy pomocy konsultanta infolinii. Nie są potrzebne dodatkowe aplikacje ani oprogramowanie. Wystarczy zalogować się na swoje konto i odnaleźć odpowiednią zakładkę. Wszystkie dane powinno się wpisywać wyłącznie w systemie bankowym, a nie w mailu.

Wypełniony wniosek trafia do systemu Emp@tia (przyjdzie mail potwierdzający), który prowadzony jest przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Następnie kierowany jest do organu właściwego (znów mail potwierdzający), wskazanego we wniosku. Informacje są dostępne dla ośrodków pomocy społecznej, centrów pomocy rodzinie, ZUS-u, urzędów pracy, urzędów skarbowych, KRS, CEIDG, CEPiK, EKSMOoN i GUGiK.

Do wniosku potrzebne są dane dziecka. Trzeba będzie więc zeskanować dokumenty tożsamości i wgrać je jako załączniki. Pliki muszą mieścić się w określonych formatach (PNG, JPG, ZIP lub PDF) i wielkościach. Możliwe jest przekierowanie wypłat 500+ do innego banku.

Złożenie wniosku przez mBank jest bezpłatne. Decyzja o przyznaniu świadczenia lub odmowie wysyłana jest drogą mailową.

Wnioski w BNB Paribas, Banku Millennium, Pekao, PKO BP

Wnioski o 500+ można składać także w innych dużych bankach m.in. BNB Paribas (system Pl@net), Banku Millennium (Millenet), Pekao czy PKO BP na podobnych zasadach jak powyżej. Po wysłaniu wniosku przez bank do odpowiedniego organu, dane są usuwane z systemu bankowego.

500+ wpływa na zdolność kredytową? Sprawdź jakie masz szanse na kredyt hipoteczny! >>

Dodano:
13 Lut 2020

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły