Topnieją oszczędności Polaków. Czy warto wpłacać środki na konto oszczędnościowe lub lokatę?

  • 29 Cze 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Obniżenie stóp procentowych pomogło kredytobiorcom, ale zdecydowanie zaszkodziło klientom banków, którzy zamiast pożyczać wolą wpłacać swoje oszczędności na lokatę lub konto oszczędnościowe, licząc na zysk. Aktualnie mogą mieć z tym duży problem, bo w ofertach banków już pojawiły się produkty z oprocentowaniem zaledwie 0,01%. Co to oznacza dla naszych oszczędności?
Topnieją oszczędności Polaków. Czy warto wpłacać środki na konto oszczędnościowe lub lokatę?

Tylko w maju Polacy ulokowali na bankowych depozytach ponad 860 miliardów złotych, jak podaje HRE Investments. To aż o 71 miliardów więcej niż jeszcze rok temu. Widmo kryzysu spowodowało, że mniej wydajemy, a więcej oszczędzamy. Problem stanowi jednak oferta banków. Te bardzo szybko zareagowały na decyzje Rady Polityki Pieniężnej i obniżyły oprocentowanie produktów oszczędnościowych. Zyskać można jeszcze, korzystając z promocyjnych ofert. Chociaż nie będą to już takie zyski jak przed pandemią.

Lokaty bankowe przestały być opłacalne

Lokaty z oprocentowaniem nawet 4% w skali roku to już przeszłość. W okresie pandemii średnie oprocentowanie lokat w bankach spadło poniżej 1% (według danych NBP). To sytuacja, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. W rzeczywistości kilkukrotne obniżenie stóp procentowych spowodowało, że aktualnie możemy zarobić zaledwie kilka złotych odsetek na każdym ulokowanym tysiącu.

Z szacunków HRE Investment wynika natomiast, że na przeciętnym bankowym depozycie można zarobić mniej niż 1% i są to spadki oprocentowania nawet poniżej 0,5%. Warto pamiętać jednak o tym, że to tylko średnia. Wciąż są banki, którym zależy na klientach, dlatego stawiają na promocyjne oprocentowanie.

Poszukaj lokat, które pozwolą Ci zarobić >>

Inflacja największym zagrożeniem dla oszczędności

Kolejne zagrożenie dla oszczędności Polaków to inflacja. Najkrócej można wyjaśnić to w ten sposób, że ceny rosną szybciej, niż banki doliczają odsetki do naszych oszczędności. To problem, z którym borykamy się od kilku lat, chociaż koronawirus nasilił efekt skromnej oferty oszczędnościowej banków i rosnącej inflacji.

Sprawdź, jak zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją.

Nawet jeśli uda nam się wypracować odsetki od oszczędności, to nie będą one adekwatne do kosztów życia. Należy też pamiętać, że zapłacimy jeszcze tzw. podatek Belki, który wynosi 19%. To obowiązkowy podatek od zysków kapitałowych.

Jak prawidłowo obliczyć zysk z lokaty?

Dla przykładu: Chcesz wpłacić na lokatę 10 000 zł. Znalazłeś ofertę z oprocentowaniem 0,80% na 3 miesiące. Oprocentowanie zawsze podane jest w skali roku. Zysk policzysz w następujący sposób:
Odsetki z lokaty: (10 000 x 90 x 0,0080) / 365 = 19,73 zł
Zysk z lokaty (po odjęciu podatku Belki): 19,73 – 19% = 15,98 zł

Jeśli mimo wszystko zastanawiasz się nad założeniem lokaty, ale obliczenie zysku wydaje Ci się skomplikowane, to łatwo i szybko możesz dowiedzieć się, ile zarobisz, korzystając z kalkulatora lokat.

Ale jeśli założenie lokaty przestało się opłacać, to może właściwym wyborem będzie konto oszczędnościowe?  

Zysku warto szukać wszędzie, więc zamiast lokaty wybierz konto oszczędnościowe

Okazuje się, że od początku pandemii widać w bankach spadek kwot trzymanych na lokatach, ale nie jest tak, że wielu z nas postanowiło trzymać je w przysłowiowej domowej skarpecie. Swoją poduszkę finansową tworzymy teraz, gromadząc środki na zwykłym nieoprocentowanym rachunku ROR lub na koncie oszczędnościowym. Drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że daje szanse na zarobek.

Konto oszczędnościowe różni się od lokaty tym, że nie mrozimy pieniędzy na określony czas. Możemy na nie wpłacać i wypłacać środki w dowolnym momencie, nie tracąc przy tym odsetek. Oczywiście należy dokładnie zapoznać się z warunkami oferty banku, bo np. tylko jedna wypłata w miesiącu może być darmowa, a za każdą kolejną trzeba będzie zapłacić prowizję. Powód jest oczywisty. Konto oszczędnościowe ma pozwolić oszczędzać, a nie jest rachunkiem do codziennych rozliczeń. Tak jak zwykły rachunek, można założyć konto oszczędnościowe online.

Porównaj oferty i wybierz najlepsze konto oszczędnościowe >>

Dodano:
26 Cze 2020

Zaktualizowano:
29 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły