Transakcje bezgotówkowe i gotówkowe kartą kredytową – czym się różnią?

  • 20 Mar 2018
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Każdego dnia korzystasz z karty kredytowej. czy wiesz jednak, czym różnią się transakcje gotówkowe od bezgotówkowych? Chociaż odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, banki stosują nierzadko własną klasyfikację. Dowiedz się więcej!
Transakcje bezgotówkowe i gotówkowe kartą kredytową – czym się różnią?

Płacąc kartą kredytową np. w sklepie wykonujesz transakcję bezgotówkową. Wypłacasz przy jej użyciu pieniądze z bankomatu? To transakcja gotówkowa. Czym różnią się one od siebie i jak podchodzą do nich banki? Wyjaśniam.

Niektórzy określenie „karta kredytowa” stosują do zarówno do obu najbardziej popularnych rodzajów kart płatniczych: do kart debetowych i do kart kredytowych właśnie. Karty te różnią się jednak od siebie. Czym? Wyjaśnialiśmy to w tekście „Czym różni się karta kredytowa od debetowej?”

Karta kredytowa jest bardzo dobrym sposobem na codzienne (i nie tylko codzienne) płatności. Płacąc nią zaciągasz w banku krótkoterminowy kredyt, co oznacza, że za twoje zakupy zapłaci bank. Jeśli zadłużenie wobec banku uregulujesz przed upływem okresu bezodsetkowego, nie poniesiesz żadnych kosztów i nie zapłacisz odsetek (to, czym jest okres bezodsetkowy pokazuję na znajdującej się poniżej grafice). Zasada ta działa jednak tylko przy transakcjach bezgotówkowych. Jeżeli przy użyciu karty wypłacisz np. gotówkę z bankomatu, czyli dokonasz transakcji gotówkowej, to zasada ta nie będzie obowiązywała.

Transakcje bezgotówkowe i gotówkowe kartą kredytową – czym się różnią?Opracowanie własne na podstawie http://www.najlepszekonto.pl/okres-bezodsetkowy-na-karcie-kredytowej

Czym różnią się od siebie transakcje bezgotówkowe i gotówkowe? Wyjaśniam.

Transakcja gotówkowa, czyli płatność kartą w sklepie

Transakcje bezgotówkowe są najprostsze do wyjaśnienia. Najlepszym ich przykładem jest płatność kartą kredytową w sklepie – stacjonarnym lub internetowym lub w innym lokalu handlowo-usługowym akceptującym płatność kartami kredytowymi.

W niektórych bankach do transakcji bezgotówkowych zaliczany jest też przelew z rachunku karty, czyli przelew na dowolny rachunek bankowy tyle, że dokonany z pieniędzy, jakie bank dał ci do dyspozycji w ramach limitu kredytowego na karcie kredytowej.

Warto też zwrócić uwagę na informację, którą podał BOŚ Bank – w banku tym, transakcjami bezgotówkowymi są „transakcje z użyciem karty w punktach oznaczonych MCC innym niż 6010, 6011”. Co to oznacza? MCC to akronim angielskiego Merchant Category Code, czyli czterocyfrowego oznaczenia nadawanego przedsiębiorstwu z chwilą zainstalowania terminalu do płatności kartami. Kody 6010 i 6011 oznaczają „Instytucje finansowe – ręczny rozdział środków pieniężnych”, a konkretnie oznaczają wypłatę gotówki w kasach banków (kod 6010) i w bankomatach (kod 6011). Podsumowując – dla BOŚ Banku transakcjami bezgotówkowymi są wszystkie transakcje, za wyjątkiem wypłat gotówki.

Na to zwróć uwagę
W urzędach pocztowych możesz spotkać terminale kartowe (takie jak w sklepach). Zanim jednak skorzystasz z nich, upewnij się czy transakcja ta nie będzie potraktowana przez twój bank jako wypłata gotówki.

To, jakie transakcje są traktowane przez poszczególne banki jako transakcje bezgotówkowe możesz sprawdzić w poniższej tabeli:

Transakcje bezgotówkowe i gotówkowe kartą kredytową – czym się różnią?

Transakcja gotówkowa, czyli wypłata z bankomatu

Karta kredytowa niejako „z definicji” służy do dokonywania transakcji bezgotówkowych. Możesz oczywiście użyć jej do wypłaty pieniędzy z bankomatu, ale jeśli musisz pamiętać o dwóch rzeczach:

  • za wypłatę naliczona zostanie prowizja. Ile może wynieść? Jej wysokość zależy od banku, którego logo znajduje się na twojej karcie. Przykładowo, za wypłatę gotówki Przejrzystą Kartą Kredytową PKO BP zapłacisz 4 proc. min. 10 zł; prowizja za wypłatę gotówki kartą Citi Simplicity wyniesie 8 proc. min. 10 zł. Oznacza to, że wypłacenie 200 zł kartą PKO BP zapłacisz 10 zł a kartą Citi Handlowego – 16 zł,
  • w przypadku transakcji gotówkowej nie ma okresu bezodsetkowego. Odsetki od wypłaconej kwoty naliczane są od razu.
Czy wiesz, że?
W przypadku kart kredytowych Banku Millennium transakcje gotówkowe wliczają się do okresu bezodsetkowego. Oznacza to, że za wypłatę gotówki w bankomacie czy przelew z karty zapłacisz prowizję (3,99 proc. min. 9,99 zł) ale odsetki będą naliczane dopiero jeśli nie spłacisz zadłużenia w terminie wskazanym przez bank.

To, jakie transakcje są traktowane przez poszczególne banki jako transakcje gotówkowe możesz sprawdzić w poniższej tabeli:

Transakcje bezgotówkowe i gotówkowe kartą kredytową – czym się różnią?Jeśli będziesz wykorzystywał kartę kredytową zgodnie z jej przeznaczeniem, tj. płacił nią za zakupy czy usługi (pamiętając oczywiście o zachowaniu umiaru, zadłużenie trzeba przecież spłacić) a z bankiem będziesz się rozliczał w wyznaczonym przez niego terminie, to będziesz korzystał z darmowego kredytu. Jeżeli natomiast wypłacisz nią gotówkę z bankomatu, to może się okazać, że była to jedna z droższych wypłat w twoim życiu. Dlatego też zanim włożysz kartę kredytową do bankomatu powinieneś się dwa razy zastanowić.

Dodano:
20 Mar 2018

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły