Trzy czwarte Polaków deklaruje, że nie zalega z żadnymi opłatami – Barometr Providenta

  • 13 Lis 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
17 listopada przypada Dzień bez Długów. Z tej okazji Provident Polska zlecił cykliczne badanie, którego celem jest sprawdzenie stosunku Polaków do zadłużania. Okazuje się, że mimo trudnej sytuacji pandemicznej, odsetek osób, które spłacają swoje zobowiązania terminowo wzrósł w porównaniu z poprzednimi latami.
Trzy czwarte Polaków deklaruje, że nie zalega z żadnymi opłatami – Barometr Providenta

Badanie Barometr Providenta 2020

Jak wynika z badania, 75,7% respondentów deklaruje, że nie spóźnia się z opłacaniem rachunków czy rat kredytów lub pożyczek. W ujęciu rocznym odsetek ten wzrósł o prawie 5 p.p., a porównując z 2017 r. o ponad 20 p.p. Wśród grup wiekowych najsolidniejsi pod tym względem są seniorzy, do których Provident zakwalifikował osoby w wieku powyżej 55 lat. Udział terminowo spłacających zobowiązania przekroczył tutaj 80%. Najsłabiej wypadła grupa osób w wieku 25-44 lat, gdzie pewne problemy w tej kwestii ma blisko 30% badanych. Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska, zwróciła uwagę na zależność między zarobkami a terminową spłatą. Nie jest zaskakujące, że najgorzej zarabiający mają większe trudności z płynnością finansową i regulowaniem zobowiązań. Najzamożniejsi nie należą jednak do najsolidniejszych.

Prawie połowa badanych nie czyta umowy przed podpisaniem

48,3% badanych nie zawsze czyta treść umowy zanim ją podpisze. To ryzykowne podejście, zwłaszcza przy kredytach czy pożyczkach, gdzie można naciąć się na wysokie opłaty. Błędem jest też nieporównywanie ofert różnych banków i impulsywne zaciąganie nowych zobowiązań. Do tego przyznaje się 14,8% pytanych, spośród których większość stanowią mężczyźni – 17% w porównaniu do 13% kobiet.

Pamiętaj, żeby przed zaciągnięciem kredytu skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych >>

Nie każdy sprawdza też dobrze osobę czy firmę, od której ma zamiar pożyczyć. Takie podejście ma 11,5% badanych, a w grupie osób do 35 lat dotyczy to co piątego ankietowanego. Niestety, niespodzianki mogą słono kosztować, szczególnie w przypadku pożyczki pozabankowej, gdzie odsetki są na ogół znacznie wyższe niż w kredycie bankowym. Klient, który nie weryfikuje ofertodawcy, może narazić się także na oszustwa. Wiarygodność firmy najlepiej sprawdzić w rejestrze instytucji pożyczkowych prowadzonym przez KNF.

Ciekawym faktem jest to, że co dziesiąty przyznał, że zdarzyło mu się wziąć pożyczkę w imieniu kogoś innego, a w grupie osób od 25 do 34 lat był to co czwarty. Część tych działań także mogła mieć związek z próbą wyłudzenia przez osoby trzecie. Zastanawiający jest jednak młody wiek dużej części pytanych.

Nieprzemyślane decyzje czy nieprzewidziane sytuacje życiowe np. utrata pracy mogą powodować trudności ze spłatą zobowiązań. 16,1% badanych próbuje radzić sobie z tym poprzez zaciąganie nowych kredytów czy pożyczek na spłatę poprzednich. W wielu przypadkach łączy się to z nagromadzeniem kosztów, bo każda z takich ofert generuje kolejne odsetki. Zamiast ryzykować zadłużenie, lepiej rozważyć kredyt konsolidacyjny lub pomyśleć nad refinansowaniem kredytu.

Pożyczki pozabankowe w czasie COVIDU – sprawdź jak wygląda rynek pożyczek online >>

Dodano:
13 Lis 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły