Twarde lądowanie roamingu

  • 19 Maj 2017
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
To miał być koniec niebotycznych opłat za korzystanie z telefonu za granicą, niestety tylko jeden operator dostosował się do europejskich wymogów.
Twarde lądowanie roamingu

Od połowy czerwca 2017r. miały wejść w życie zmiany w opłatach za korzystanie z roamingu za granicą. Operatorzy przedstawili swoje oferty i niestety tylko jedna z największych sieci przyjęła narzucone przez Komisję Europejską zasady.

Każdy, kto podróżuje za granicę miał duże oczekiwania związane z zaplanowanymi zmianami w opłatach za korzystanie z roamingu w ramach Unii Europejskiej. Ustalenia KE polegały na ujednoliceniu opłat za połączenia, wiadomości oraz korzystanie z internetu, bez względu na to, czy jesteśmy w kraju czy za granicą. Siecią, która wprowadziła przepisy „roam like at home” jest Orange, niestety inni operatorzy nie dostosowali się do ustalonych zasad (możesz się z nimi zapoznać szczegółowo w moim wcześniejszym artykule).

Jak będzie wyglądało korzystanie z wybranych sieci za granicą?

Orange

Jeśli posiadasz nielimitowane rozmowy i SMSy za darmo, to w innych krajach UE nie poniesiesz opłat. Jeśli będziesz chciał skorzystać z przesyłu danych, darmowe będzie ok 1-2 GB. Nawet jeśli nie zmieścisz się w swoim limicie, to po wykorzystaniu darmowych jednostek, za wykorzystany 1 MB zapłacisz 4gr.

T-Mobile

Sieć T-Mobile przygotowała dla swoich klientów pakiety darmowych minut. Od 500 minut dla klientów posiadających telefony na kartę i do 1500 minut dla najlepszych abonamentów. Jeśli klienci przekroczą te limity zapłacą od 16 gr do 29 gr za minutę połączenia wychodzącego. Od 5 gr do 9 gr za każdą minutę przychodzącą oraz 9 gr za każdy pobrany 1MB czyli około 100 zł za 1GB.

Play

Kolejny gigant na telekomunikacyjnym rynku nie wziął do serca wymogów KE. Za minutę rozmowy klienci tego operatora zapłacą od 16 gr do 29 gr Jeśli posiadasz telefon w tej sieci za połączenie przychodzące zapłacisz 5 gr, SMS będzie kosztował od 4 gr do 9gr, a 1MB będzie kosztował 9 gr.

Plus

Sieć Plus za minutę połączenia pobierze 29 gr oraz nie udostępnia żadnych pakietów darmowych minut do wykorzystania za granicą. Nie zapłacisz za połączenie przychodzące, jednak tylko do chwili w której przekroczysz limit bezpłatnych minut. Wtedy za minutę połączenia przychodzącego zapłacisz 5 gr za minutę połączenia. Za wysłanie wiadomości SMS z zagranicy operator naliczy opłatę 20gr. 1 MB ściągnięty poza Polską będzie cię kosztował 19 gr.

Niestety darmowy roaming w każdej sieci poza Orange będzie dotyczył tylko wybrańców z wykupionym najwyższym, wypasionym abonamentem. Operatorzy mają niecały miesiąc na dopracowanie swoich ofert.

Jest nadzieja, że nie są to ostateczne działania w kierunku taniego korzystania z telefonu za granicą. Ponieważ Komisja Europejska postanowiła wziąć postępowanie polskich operatorów komórkowych pod lupę.

Poznaj oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie

Dodano:
19 Maj 2017

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły