Ubezpieczenia samochodowe - poradnik

  • 10 Sty 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Ubezpieczenie samochodu zwane również polisą komunikacyjną może okazać się pomocne w licznych sytuacjach. Pod tą ogólną nazwą kryje się wiele produktów ubezpieczeniowych: OC, AC, assistance, NNW – warto wiedzieć, które są obowiązkowe, a które mogą okazać się jedynie atrakcyjnym dodatkiem. Konkurencja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jest bardzo duża, przez co możemy mieć problem z wyborem oferty.
Ubezpieczenia samochodowe - poradnik

O ile z obowiązkowym ubezpieczeniem OC sprawa jest dosyć prosta, to warunki i ceny autocasco mogą się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli chcesz mało zapłacić i uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania, powinieneś wiedzieć, na czym te różnice polegają.

Myślisz o zmianie ubezpieczenia samochodu? Być może to dobry pomysł. Musisz wiedzieć, że stawki OC zależne są od wielu czynników, w tym m.in. Twojego wieku, stażu jako kierowcy czy Twojej hitorii ubezpieczeniowej. Sprawdź, o czym pamiętać podczas wyboru najlepszej oferty.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Najmniej skomplikowany jest wybór ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli OC. Jest ono obowiązkowe i regulowane szczegółowymi przepisami ustawy, która reguluje m.in. sumy gwarancyjne. Obecnie wynoszą one 1 050 000 euro w przypadku szkody na mieniu i 5 210 000 euro w przypadku szkody na osobie.

Nie ma sensu przepłacać za ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej, skoro zakres wszystkich polis jest identyczny. Najkorzystniej będzie zatem wybrać najtańszą ofertę. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ firm oferujących ubezpieczenie samochodowe mamy do dyspozycji całe mnóstwo. Jak zatem porównać ubezpieczenia, aby mieć pewność, że dana oferta jest najlepsza na rynku? Pomóc może w tym kalkulator ubezpieczenia samochodu.

Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcają dodatkami do ubezpieczenia OC samochodu, jak np. bezpłatnym holowaniem. Zazwyczaj dostaniesz też możliwość tańszego zakupu polisy AC. Zanim dokupisz autocasco, sprawdź jednak czy naprawdę Ci się to opłaca. Może się okazać, że za OC i AC wykupione u dwóch różnych ubezpieczycieli zapłacimy mniej. Dzieje się tak dlatego, że rzadko kiedy jedna firma oferuje równocześnie tanie OC i tanie AC.

Dobrowolne ubezpieczenie samochodu, czyli kilka słów o AC

W przypadku autocasco o wiele istotniejsze od ceny są warunki ubezpieczenia. Różnią się one istotnie nie tylko w zależności od ubezpieczyciela, ale i ze względu na wybrany zakres polisy.

W przypadku posiadania starszego auta ryzyko kradzieży jest zazwyczaj dosyć niskie. Wykup polisy antykradzieżowej będzie więc najczęściej niepotrzebnym wydatkiem podnoszącym cenę nawet o 20-30%. Co innego, jeśli Twój pojazd jest nowy lub należy do grona szczególnie "chodliwych" marek, takich jak np. Volkswagen czy Audi.

Innym sposobem na obniżenie ceny ubezpieczenia AC samochodu jest wybranie tzw. udziału własnego w szkodzie. Polega to na tym, że w razie wypadku część kosztów usunięcia szkody pokryjesz z własnej kieszeni. Zazwyczaj jest to 15-20% wartości naprawy. Mniej zapłacisz również wybierając opcję naprawy w wariancie podstawowym. Oznacza to, że zostanie ona wykonana na podstawie zamienników, a nie części oryginalnych.

Przed zawarciem umowy musisz się jednak zastanowić, czy naprawdę warto oszczędzać na powyższych opcjach. Przykładowo, jeśli masz droższe auto, może okazać się, że w danym momencie nie będzie Cię stać na zapłacenie udziału własnego przy naprawie auta. Podczas wyboru AC, warto także sprawdzić, czy suma ubezpieczenia jest stała oraz ubezpieczyciel pomniejsza sumę ubezpieczenia po wypłacie odszkodowania.

Na co uważać przy wyborze ubezpieczenia samochodu?

Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia samochodu, musisz koniecznie zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Nie pomijaj, żadnych podpunktów, nawet tych napisanych bardzo drobną czcionką. OWU zawiera bowiem okoliczności, w których ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności, a więc nie wypłaci odszkodowania lub wypłaci tylko jego część. To bardzo ważne zapisy, które warto znać.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania? Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy prowadziłeś w nocy tylko z włączonymi światłami pozycyjnymi, po spożyciu alkoholu lub gdy samochód nie miał ważnych badań technicznych. Także przekroczenie dopuszczalnej prędkości, może posłużyć ubezpieczycielowi do obniżenia wypłaty. W przypadku kradzieży nie dostaniesz pieniędzy, jeśli nie dostarczysz wszystkich zadeklarowanych w polisie kluczyków lub dowodu rejestracyjnego.

Zwróć też uwagę, czy wypłata ma być dokonana w kwocie brutto czy netto. W tym drugim wypadku przy każdej naprawie będziesz zmuszony zapłacić równowartość należnego podatku VAT.

Jeśli wykupujesz ubezpieczenie w pakiecie, zazwyczaj w jego skład wchodzi NNW i Assistance. Warunki tego ostatniego mogą być bardzo różne. Sprawdź czy na pewno obowiązuje ono na terenie całej Polski. Może okazać się, że np. powyżej 100 km od miejsca zamieszkania za holowanie trzeba będzie jednak zapłacić.

Ubezpieczenie samochodu - co warto mieć na względzie?

Tańsza polisa nie zawsze będzie gorsza, zwłaszcza w przypadku ubezpieczenia OC samochodu, gdzie zakres ubezpieczenia jest praktycznie taki sam. Musisz pamiętać, że często najkorzystniejsze pod względem cenowym będą pakiety łączone. Pamiętaj też, że obowiązkowego OC nie opłaca się nie mieć. Kara za zaledwie 3 dni przerwy w ubezpieczeniu samochodu to 840 zł!

Dodano:
10 Sty 2020

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły