Ubezpieczenie AC - dlaczego nie warto z niego rezygnować

  • 28 Lis 2018
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Ubezpieczenie OC nie chroni twojego auta, a przecież nie chcesz ryzykować? Sprawdź, dlaczego warto dodatkowo wykupić polisę AC.
Ubezpieczenie AC - dlaczego nie warto z niego rezygnować

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco nie jest obowiązkowe. Tylko czy masz świadomość, że rezygnacja z niego, może ci się zupełnie nie opłacić? Pomyśl tylko o tym, ile może kosztować cię naprawa samochodu kiedy np. ktoś uszkodzi go na parkingu i niemożliwe będzie ustalenie sprawcy. A to nie jedyna sytuacja, w której może ci się ono przydać. Wyjaśniam, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie AC.

Obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Za brak ważnej polisy grożą dotkliwe kary finansowe. W 2018 roku, jeżeli twoje auto nie jest objęte ochroną ubezpieczeniową więcej niż 14 dni, możesz zapłacić ponad 4 tys. zł mandatu. To jednak nie wszystko, bo do tego dochodzą poważne konsekwencje finansowe jeżeli będziesz sprawcą kolizji (odszkodowanie poszkodowanemu kierowcy wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie zwróci się do ciebie o zwrot pieniędzy). Nie musisz się obawiać takich skutków w przypadku ubezpieczenia AC. Ale moim zdaniem, drogi kierowco, powinieneś je mieć. Dowiedz się, dlaczego.

Ubezpieczenie AC – co to jest?

Powszechnie używany skrót AC to nic innego jak ubezpieczenie pojazdów mechanicznych Autocasco. Należy ono do grupy nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Oznacza to, że zawarcie umowy zależy tylko od woli właściciela pojazdu.

Autocasco zapewnia odszkodowanie właścicielowi samochodu m.in. w sytuacjach, gdy jego pojazd np. został uszkodzony w wyniku kolizji, którego był sprawcą, zniszczony na skutek działania żywiołów (np. przez drzewo, które upadło na niego podczas wichury czy zalany w trakcie powodzi), a także gdy auto zostanie skradzione.

Polisa AC może mieć różne zakresy. Może chronić od wszystkich lub tylko od wybranych ryzyk. Dlatego przed jej podpisaniem warto dobrze zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Często ubezpieczenie AC sprzedawane jest w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

R E K L A M A

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC – dla kogo?

W teorii ubezpieczenie AC może wykupić każdy właściciel samochodu. Możesz z niego skorzystać nawet wtedy, gdy jeździsz starym samochodem (do 15 lat). Nie musisz w takiej sytuacji kupować pełnego AC, chroniącego od wszystkich zdarzeń. Możesz zdecydować się na ubezpieczenie chroniącego od wybranych ryzyk (np. kradzieży czy działania żywiołów). Przykładem takiego ubezpieczenia jest Smart Casco w LINK4.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie AC?

Rezygnacja z AC nie jest rozsądnym wyborem. Żeby to udowodnić przedstawię kilka sytuacji, w których Autocasco może okazać się bardzo przydatne.

Sam ponosisz winę za uszkodzenie swojego samochodu

Odpowiedzieć na pytanie: czy po polskich drogach jeździ się bezpiecznie, nie jest trudna. Statystyki mówią same za siebie. Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 roku w Polsce doszło do ponad 32 tys. zgłoszonych wypadków. Wystarczy moment nieuwagi. I może się on przytrafić także tobie. Gdy nie masz AC, nie otrzymasz odszkodowania i za naprawę swojego auta, zapłacisz sam.

Sprawca uszkodzenia nie jest znany

Znasz ten problem, gdy jedziesz na zakupy i z trudem znajdujesz miejsce parkingowe? W końcu udaje ci się zaparkować. Po wyjściu ze sklepu, okazuje się, że ktoś zarysował twój samochód. Nie zawsze spotkasz uczciwego kierowcę, który na ciebie poczeka, albo zostawi namiary. O naprawę samochodu mógłbyś być spokojny, gdybyś miał AC.

Uszkodzenie jest skutkiem zderzenia ze zwierzęciem

Nie trzeba wcale szybko jechać, aby nie móc w porę zareagować na wyskakujące na drogę dzikie zwierzę. Tym bardziej, gdy podróżujesz nocą. Takie wypadki mogą być bardzo groźne, a powstałe w ich wyniku zniszczenia, bardzo kosztowne. Jeżeli masz kupione AC, za naprawę twojego samochodu zapłaci ubezpieczyciel.

Zniszczenie pojazdu wskutek klęski żywiołowej

Dobra polisa AC pozwoli ci być spokojnym i zabezpieczy cię także w przypadku zupełnie nieprzewidywalnych zdarzeń pogodowych takich jak np. pożar, powódź czy silne opady gradu, w wyniku których ucierpi twoje auto.

Kradzież auta

Żaden kierowca nie myśli o tym, że jego samochód może być przedmiotem kradzieży. Gdy zrezygnował z AC, musi zdać się tylko na działania policji i odszukanie auta. Nie zawsze jednak to się udaje. Autocasco może zrekompensować utratę samochodu.

Z sytuacjami takimi, jak opisane powyżej może zetknąć się każdy kierujący, także i ty! Łatwiej będzie ci pogodzić się ze stratami, jeśli będziesz miał świadomość, że np. naprawę uszkodzonego samochodu pokryje ubezpieczyciel, czy że odszkodowanie za skradziony samochód pozwoli ci – chociaż w części – sfinansować zakup nowego auta. Dlatego nie warto rezygnować z ubezpieczenia AC.

A gdy potrzebujesz większej ochrony i chcesz zapewnić sobie pomoc także podczas codziennych kłopotów z autem, a nie tylko po wypadku, sprawdź, co zapewni ci Auto Assistance.

Ubezpieczenie AC – gdzie warto wykupić?

Chcesz bez stresu wsiadać za kierownicę swojego samochodu? To nie pozostaje ci nic innego, jak wykupić ubezpieczenie AC. Możesz to zrobić przez internet i skorzystać np. z oferty LINK4.

W LINK4 masz możliwość indywidualnego dopasowania oferty. Przykładowo, jeżeli masz małe dziecko, to w ramach AC masz ubezpieczony fotelik od kradzieży czy uszkodzenia w razie wypadku. Polisę AC otrzymasz nawet jeśli jeździsz nie najnowszym (nawet 15-letnim) samochodem.

Wyliczenie ceny polisy nie zajmie ci więcej niż 2 minuty.

Sprawdź ofertę LINK4 >>

Masz jakieś pytania? Możesz skontaktować się z doradcą, który pomoże ci w zakupie polisy. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (22) 444 44 23. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. Możesz też skontaktować się ze współpracującym z LINK4 agentem, który udzieli ci niezbędnych informacji.

Ubezpieczenie Autocasco może ci się nigdy nie przydać. Warto jednak kupić to ubezpieczenie. Nie uchroni cię ono przed zniszczeniem czy kradzieżą samochodu, ale pozwoli uzyskać odszkodowanie, które pokryje twoje straty.

A Ty kierowco, korzystasz z AC? Daj znać w komentarzu.
 

Dodano:
28 Lis 2018

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły