Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego - sprawdź co musisz wiedzieć!

  • 05 Cze 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
W przypadku posiadania kilku zobowiązań finansowych jednocześnie, zachodzi ryzyko niedotrzymania terminu spłaty przynajmniej jednego z nich. Spirala zadłużenia to dla wielu osób prosta droga w stronę bankructwa. Jak się z niej wydostać? Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Kiedy warto się na niego zdecydować? Czy ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego będzie dobrym pomysłem?
Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego - sprawdź co musisz wiedzieć!


Ubezpieczenie mieszkania czy wyjazdu wakacyjnego jest dla wielu osób oczywistością. Niewiele jednak z nich rozważa ubezpieczenie kredytu. W niektórych przypadkach ubezpieczenie kredytu będzie koniecznością. Ma to miejsce najczęściej przy kredycie konsolidacyjnym i hipotecznym.


Kredyt konsolidacyjny - kiedy się zdecydować?


Masz zobowiązania finansowe w kilku bankach? Mimo usilnych starań przestajesz panować nad zadłużeniami? Zarządzanie spłatą kredytów może okazać się wymagające, gdy posiadasz więcej niż dwa kredyty, a przy tym np. limit na karcie kredytowej. Roztargnienie może Cię jednak dużo kosztować, gdyż brak spłaty danej raty w terminie wiąże się najczęściej z naliczeniem karnych odsetek. Jest jednak rozwiązanie Twoich problemów i stanowi je kredyt konsolidacyjny. Na czym to właściwie polega? Wszystkie Twoje zobowiązania finansowe są łączone w jedno, a ich spłatą zajmuje się bank, który przyzna Ci kredyt konsolidacyjny. 

Zobacz: Czy trudno dostać kredyt konsolidacyjny >>


Jakie zobowiązania finansowe możesz skonsolidować?


Konsolidacja dotyczy większości posiadanych zadłużeń. W praktyce możesz zatem skonsolidować posiadane kredyty gotówkowe, kredyt hipoteczny, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej czy limit na rachunku osobistym. Aby upewnić się, jakie produkty możesz skonsolidować, najlepiej skontaktuj się z wybranym bankiem. Warto w tym celu skorzystać z naszego rankingu kredytów konsolidacyjnych, aby porównać parametry ofert. Trudniej jest skonsolidować chwilówki, ale również są banki, które mają takie rozwiązania w ofercie.


Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - czy warto?


Kredyt konsolidacyjny to dobry krok, jeśli spłata bieżących zobowiązań finansowych zaczyna Cię przerastać. Połączenie kilku kredytów w jeden zazwyczaj wiąże się z niższą ratą. Jak Bank w Twoim imieniu może wynegocjować bowiem lepsze warunki kredytowe dotyczące chociażby wysokości oprocentowania. Ponadto, niższa rata wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania. Co istotne, nie otrzymasz środków na spłatę kredytów. To bank przejmie obowiązek regulowania wszystkich zobowiązań. Niektóre oferty przy konsolidacji kredytów oferują także dodatkowe środki na Twoje bieżące potrzeby. Musisz jednak wiedzieć, że nie w każdym przypadku bank zgodzi się na udzielenie Ci kredytu konsolidacyjnego. Podobnie jak w przypadku innych kredytów, sprawdzi najpierw Twoją zdolność kredytową. Jeśli uzna, że nie stać Cię na spłatę zobowiązań, to może odrzucić Twój wniosek o konsolidację. 

Pamiętaj, że ogólny koszt kredytu przy konsolidacji może się zwiększyć. Wynika to z dłuższego okresu kredytowania. 


Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego - konieczność czy zbędny dodatek?


Bank może zażądać od Ciebie ubezpieczenia kredytu konsolidacyjnego. Jest to dla niego zabezpieczenie na wypadek, gdy stracisz zdolność do spłaty zobowiązania. W tym przypadku spłatę przejmie ubezpieczyciel. Ubezpieczenie kredytu to także dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy, który zyskuje w ten sposób znaczny komfort. Niestety, koszty ubezpieczenia nie należą do niskich, dlatego też ubezpieczenie zwiększy miesięczną ratę kredytu. W jakich warunkach ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego będzie koniecznością? Ma to zazwyczaj miejscu w przypadku, gdy zaciągnięte zobowiązania mają długi okres spłaty. Dotyczy to zatem przede wszystkim kredytów hipotecznych. Obowiązek wykupienia ubezpieczenia kredytu może wystąpić także w sytuacji, gdy Twoja zdolność kredytowa jest na niskim poziomie. 

Zaciągnij kredyt konsolidacyjny w czasie koronawirusa >>


Jak złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny online?


Wniosek o przyznanie kredytu konsolidacyjnego może złożyć za pośrednictwem internetu. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu na spokojnie zgromadzisz wszystkie potrzebne formalności. Co będzie potrzebne? Na pewno wszystkie aktualne umowy kredytowe wraz z harmonogramem spłaty. Do oszacowania zdolności kredytowej trzeba dostarczyć również zaświadczenie o zarobkach, choć nie jest ono wymagane w każdym banku. 


Czy konsolidacja kredytów to sposób na wyjście z długów?


W wielu przypadkach tak. Konsolidacja kredytów pozwoli Ci odciążyć Twój domowy budżet, a to z uwagi na fakt, że spłacana rata miesięczna będzie niższa, aniżeli w przypadku, gdybyś każdy z kredytów spłacał oddzielnie. To bez wątpienia duża zaleta dla osób, których sytuacja finansowa nie jest najlepsza. To jednocześnie dobry wybór dla osób, które przestają panować nad swoimi zobowiązaniami. O ile w przypadku spłaty jednego bądź dwóch różnych kredytów, zarządzanie spłatą nie powinno być trudne, o tyle sytuacja może się skomplikować, gdy jest ich więcej. Kredyt konsolidacyjny stanowi rozwiązanie tego problemu, ponieważ bieżąco spłatą zobowiązań zajmie się bank, a Ty będziesz mógł odetchnąć.

Musisz pamiętać, że bank za udzielenie kredytu hipotecznego pobiera najczęściej opłatę w postaci prowizji. Należy zatem przygotować się na dodatkowy koszt. Co więcej, w związku z wydłużonym okresem kredytowania, zobowiązania będziesz spłacał dłużej niż zakładał to pierwotny harmonogram spłaty.

Jak sprawdzić, czy kredyt konsolidacyjny będzie dla Ciebie odpowiedni? W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego, który podpowie Ci, jak mniej więcej zmniejszy się miesięczna rata Twoich zobowiązań finansowych.

Kredyt konsolidacyjny to dla osób zadłużonych często jedyna droga na wyjście z długów. Taki krok należy jednak dobrze przemyśleć, aby nie decydować się bez potrzeby na ponoszenie kolejnych kosztów. 

Chcesz przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku? Sprawdź jak to zrobić! >> 

Dodano:
05 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły