Ubezpieczenie „Na dwa koła” – co warto o nim wiedzieć?

 • 03 Lip 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Twoim podstawowym środkiem transportu jest rower? Pokonujesz na nim nawet kilkadziesiąt kilometrów tygodniowo? Powinieneś zastanowić się nad jego ubezpieczeniem! Sprawdź, co warto wiedzieć o nowym ubezpieczeniu rowerów i hulajnóg elektrycznych.
Ubezpieczenie „Na dwa koła” – co warto o nim wiedzieć?

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką robisz po kupnie samochodu jest jego ubezpieczenie. Kupujesz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), dokładasz do niego dobrowolne Auto Casco (AC) i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W myśl zasady, że „przezorny zawsze ubezpieczony” być może dokupujesz też dodatkowe zabezpieczenie (np. blokadę skrzyni biegów).

Do kupienia polisy OC jesteś zobligowany przepisami prawa – to z niej wypłacane jest odszkodowanie kiedy np. spowodujesz kolizję, w której uszkodzony zostanie inny samochód. Z kolei kupując polisę AC, zapewniasz sobie ochronę w przypadku uszkodzenia lub kradzieży samochodu.

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych chroni kierującego oraz podróżujące z nim osoby. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, kupowane najczęściej w pakiecie z obowiązkowym OC.

A jak sprawa wygląda w przypadku roweru? Z badania, jakie dla Nationale-Nederlanden przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że niemal połowa badanych (47%) deklaruje, że zawsze zabezpiecza rower lub hulajnogę (28% respondentów przyznaje, że zdarza im się nie zabezpieczyć roweru/hulajnogi, kiedy zostawia pojazd na chwilę w miejscu publicznym).

Jedynie 3% osób biorących udział w badaniu deklaruje, że jego rower lub hulajnoga elektryczna jest ubezpieczona na wypadek kradzieży. Nieco więcej – 8% – deklaruje, że ma wykupione ubezpieczenie rowerzysty w razie wypadku.

Z kolei 27% ankietowanych przyznaje, że zakłada kask lub ochraniacze.

Ubezpieczenie roweru i hulajnogi

Agencja Smartscope zapytała Polaków o wartość roweru, jaki mają. Ponad połowa ankietowanych (55%) jeździ na rowerach o wartości do 2 000 zł. Do posiadania roweru o wartości:

 • 3 000 zł przyznało się 23% respondentów,
 • 4 000 zł – przyznało się 8% ankietowanych,
 • Powyżej 5 000 zł – przyznało się 14% badanych.

Niezależnie od tego, ile wart jest Twój rower czy hulajnoga, strata pojazdu, którym poruszasz się na co dzień, nigdy nie jest przyjemna. Dlatego też warto ubezpieczyć rower od kradzieży – wykupić dla niego „rowerowe AC”. Takim właśnie produktem jest Ubezpieczenie „Na dwa koła” zaproponowane przez ING Bank Śląski i Nationale-Nederlanden.

Ubezpieczenie to jest przeznaczone dla codziennych użytkowników rowerów (w tym rowerów elektrycznych) i hulajnóg elektrycznych, którzy korzystają z tych jednośladów w celach rekreacyjnych. W zakresie ubezpieczenia są także zawody amatorskie (np. triathlony czy amatorskie wyścigi kolarskie).

Możesz ubezpieczyć rower, który w dniu zawierania ubezpieczenia ma nie więcej niż 4 lata (ochrona ubezpieczeniowa może być świadczona do maksymalnie 12 lat okresu eksploatacji roweru). Polisę możesz wykupić – w zależności od tego – jak aktywnym rowerzystą jesteś – na 6 lub 12 miesięcy.

Ubezpieczenie obejmuje:

 • Assistance – naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia lub w serwisie, transport pojazdu. Dodatkowo – na życzenie – ubezpieczony może korzystać z infolinii dotyczących serwisów i sklepów sportowych i informacji o imprezach rowerowych.

Zdarzenia losowe – ubezpieczenie pojazdu na wypadek uszkodzenia, kradzieży z pokonaniem zabezpieczeń lub rabunku. Ochroną (od uszkodzenia, kradzieży lub rabunku) objęte jest też dodatkowe wyposażenie.

To ważne!

- maksymalna wartość roweru to 10 000 zł, - przy wyznaczaniu sumy ubezpieczenia stosowane są stawki amortyzacji,
- minimalna wartość szkody w ubezpieczeniu od zdarzeń losowych to 100 zł, - udział własny w zakresie ryzyka kradzieży i rabunku wynosi 10%,
- ubezpieczyciel wyłącza możliwość objęcia ochroną sprzętu wykorzystywanego w celach zarobkowych lub prowadzenia działalności gospodarczej,
- ubezpieczenie nie pokrywa szkód związanych z uprawianiem sportów ekstremalnych i wyczynowych.

Ubezpieczenie rowerzysty i użytkownika hulajnogi

Z badania Smartscope przeprowadzonego dla Nationale-Nederlanden wynika, że 71% Polaków deklaruje, że korzysta ze ścieżek rowerowych. Z tej liczby:

 • 37% jeździ najczęściej ścieżką rowerową, a jeżeli jej nie ma, dla własnego bezpieczeństwa jeździ chodnikiem,
 • 34% jeździ najczęściej ścieżką rowerową, a jeżeli jej nie ma, jeździ po ulicy.

Do jeżdżenia jezdnią przyznaje się 19% ankietowanych, a 9% - do jeżdżenia po chodniku.

Co prawda 52% ankietowanych deklaruje, że jeżdżąc na rowerze lub hulajnodze elektrycznej czuje się bezpiecznie, ale 38% respondentów obawia się samochodów i autobusów, 9% - innych rowerzystów/użytkowników hulajnóg elektrycznych a 4% - pieszych.

Dlatego też Ubezpieczenie „Na dwa koła” obejmuje nie tylko pojazd, jakim się poruszasz. Skorzystać z niego możesz także jako jego użytkownik.

W przypadku rowerzystów/użytkowników hulajnóg elektrycznych ubezpieczenie obejmuje:

 • Assistance – zorganizowanie transportu medycznego, wizyty lekarza lub pielęgniarki po wypadku, czy rehabilitacji.
 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, rozpoznane przez lekarza uszkodzenia ciała ubezpieczonego: złamania, zwichnięcia, rany wymagające szycia, urazy i groźne urazy.

Opcjonalnie możesz wykupić także ubezpieczenie OC. Co ważne – odszkodowanie z OC będzie wypłacone nie tylko w sytuacjach związanych z użytkowaniem roweru czy hulajnogi, ale także np. gdy Twoje dziecko porysuje samochód sąsiada.

Ile kosztuje Ubezpieczenie „Na dwa koła”?

Cena Ubezpieczenia „Na dwa koła” jest uzależniona od:

 • rodzaju ubezpieczanego pojazdu (np. rower czy hulajnoga elektryczna),
 • wartości ubezpieczanego pojazdu,
 • okresu ubezpieczenia
 • zakresu ochrony.

Ubezpieczyciel podaje, że półroczne ubezpieczenie rowerzysty kosztuje od 37,5 zł, roweru lub hulajnogi elektrycznej – od 41 zł a rowerzysty i pojazdu – od 66 zł. Przykładowe składki (dla 12-miesięcznego okresu ubezpieczenia) znajdziesz na poniższej infografice.

Ubezpieczenie "Na dwa koła" - koszt polisy

Ubezpieczenie „Na dwa koła” dostępne jest online. Możesz je kupić zarówno na stronie internetowej Nationale-Nederlanden, jak i ING Banku Śląskiego.

Rocznie w Polsce sprzedawanych jest milion rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się też hulajnogi elektryczne. Wszystko to powoduje, że ruch na ścieżkach rowerowych (i nie tylko) jest coraz większy, a co za tym idzie – zwiększa się ryzyko kolizji z innym rowerzystą czy pieszym. Jednoślady cieszą się też niesłabnącą popularnością wśród amatorów cudzej własności. Dlatego też warto zastanowić się nad ubezpieczeniem swoich dwóch kółek, a przy okazji też i siebie.

Dodano:
03 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły