Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Ubezpieczenie sprzętu. Sprawdź, czy warto.

Fot.

Kupujesz sprzęt swoich marzeń i chcesz zapewnić mu maksymalną ochronę? Na rynku niestety nie znajdziesz wielu rozwiązań, w których będziesz mógł przebierać. Jednak znalezienie rozwiązania, nie jest niemożliwe. Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli już natrafisz na odpowiednie ubezpieczenie dla swojego sprzętu.

Kiedy kupujesz taniego smartfona, to nie myślisz o dodatkowym ubezpieczeniu. Jeśli ulegnie awarii, to jego wymiana lub naprawa cię nie zrujnuje. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy kupujesz sprzęt, który sporo kosztuje, jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, a naprawa może być bardzo kosztowna lub niemożliwa.
Każdy z moich telefonów upadał wielokrotnie i za każdym razem kończyło się to naprawą, albo wymianą. Nie skłoniło mnie to jednak do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej gdy, poważnie uszkodziłam swój aparat. Muszę przyznać, że ta sytuacja zmusiła mnie do znalezienia dobrej ochrony dla sprzętu, który nie należy do najtańszych, a w wielu sytuacjach jest narażony na złe traktowanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Kiedy wybierasz ubezpieczenie, koniecznie sprawdź szczegółowo jego warunki. W teorii niemal zawsze wygląda to bardzo atrakcyjnie. Jednak w wielu sytuacjach okazuje się, że zakres ubezpieczenia nie obejmuje wszystkiego na czym by nam zależało. Gdy decydujesz się na ubezpieczenie, zwróć uwagę na takie aspekty jak:zakres ubezpieczenia,

  • czy ubezpieczenie obowiązuje również poza granicami Polski,
  • czy ubezpieczenie obejmuje uszkodzenie wskutek nieszczęśliwego wypadku (NNW),
  • jaka kwota zostanie ci zwrócona, w przypadku kradzieży lub uszkodzenia,
  • wykluczenia, czyli sytuacje w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia.

R E K L A M A


Nie zwlekaj ze zgłoszeniem szkody

Pamiętaj, żeby o szkodzie niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela. W zgłoszeniu musisz dokładnie opisać, jak doszło do kradzieży czy uszkodzenia.. Zwróć uwagę na fakt, że sprzętu nie możesz pożyczać znajomym.. Jeśli sprzęt zostanie skradziony, koniecznie zgłoś to na policję, zanim skontaktujesz się z ubezpieczycielem.
Gdy zdecydujesz się na wykupienie dodatkowej gwarancji lub ubezpieczenia pod wpływem emocji i namowy sprzedawcy w sklepie, to po powrocie do domu dokładnie się z nią zapoznaj. Jeśli coś wzbudzi twoje wątpliwości, to znajdziesz w niej również informację, ile masz czasu na odstąpienie od umowy. Będzie to najprawdopodobniej 14 lub 30 dni kalendarzowych.

Rodzaje gwarancji

Gwarancja uprawnia cię do złożenia reklamacji, jeśli sprzęt nie posiada właściwości określonych przez producenta. Nie obejmuje mechanicznych urazów, więc właśnie dlatego warto przemyśleć ubezpieczenie sprzętu. Za gwarancję jest odpowiedzialny producent, w przypadku ubezpieczenia odpowiada firma zewnętrzna. W wielu przypadkach możesz rozszerzyć gwarancję. Zazwyczaj oferowane są trzy rodzaje gwarancji:

  • Gwarancja przedłużona działa tak samo, jak podstawowa gwarancja producenta, jednak jest ona wydłużona maksymalnie na 3 lata,
  • Gwarancja rozszerzona o uszkodzenia mechaniczne, np. gdy matryca telewizora ulegnie uszkodzeniu lub w chwili przepięcia prądu w urządzeniu,
  • Gwarancja całkowita, która łączy ze sobą przedłużoną gwarancję i gwarancje od uszkodzeń. Taką opcję możesz wykupić maksymalnie na 5 lat.

Kto może pomóc, jeśli ubezpieczyciel zawiedzie?

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której ubezpieczyciel nie będzie chciał uznać twoich racji i wypłacić należnego ubezpieczenia, nie zostaniesz bez pomocy. W takiej sytuacji możesz się zgłosić do urzędu Rzecznika Finansowego oraz do Rzecznika Konsumenta. W tych instytucjach z pewnością zainterweniują w twojej sprawie. Po wygaśnięciu gwarancji sklep, w którym kupiłeś sprzęt, nie bierze udziału w sporach.

Ważne abyś dokładnie przemyślał, czy w chwili gdy twój sprzęt ulegnie zniszczeniu będzie cię stać na naprawę lub zakup nowego. Podstawowa gwarancja zazwyczaj nie obejmuje kradzieży, uszkodzeń mechanicznych itp. Ja zdałam sobie z tego sprawę, gdy mój sprzęt uległ poważnemu uszkodzeniu. Nie czekaj do tego momentu i wybierz najlepsze rozwiązanie, aby uchronić się od ponoszenia wysokich kosztów lub wydawania pieniędzy na to samo urządzenie po raz kolejny. Boisz się, że ubezpieczenie to zwykłe naciąganie na dodatkowe koszty? Przeczytaj dokładnie wszystkie umowy, warunki i drobny druk. Pozwoli ci to na wybranie odpowiedniego ubezpieczenia.

Podobne artykuły