Ulga podatkowa dla programistów - jak płacić tylko 5% podatku?

  • 24 Sty 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jak działa ulga IP box dla programisty?
Ulga podatkowa dla programistów - jak płacić tylko 5% podatku?

Ulga IP box, która weszła w życie już na początku zeszłego roku, pozwala programistom płacić niższy podatek. Jest jednak haczyk. IP box, czyli Intellectual Property Box, dotyczy tylko dochodów z praw własności intelektualnych w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Ulga IP box dla programistów nie obejmie więc rutynowego utrzymania aplikacji, tylko działania innowacyjne.

Zmiany w systemie podatkowym uderzają w tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Coraz trudniej uzyskać stan „na plusie” na koncie firmowym. Ale programiści, pracujący na umowach B2B, mogą odetchnąć i skorzystać z preferencyjnych warunków opodatkowania. Niższa stawka ma zachęcić firmy do inwestowania w rozwój oprogramowania. A przy okazji zyskują na tym informatycy, którym z konta firmowego fiskus będzie ściągał mniej.

Warto wiedzieć, że ulga powstaje dopiero w momencie przeniesienia praw własności intelektualnej do wytworzonego oprogramowania, czyli wtedy, kiedy oddajesz swoje oprogramowanie kontrahentowi.

IP box dla programistów – jakie dochody obejmie?

To, od jakich dochodów, będzie można odprowadzić tylko 5-procentowy podatek, jest jasno zdefiniowane w Ustawie o PIT. Jest to: działalność twórcza, obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ulga podatkowa dotyczy twórców, czyli nie tylko programistów, ale również innych osób, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową w ramach swojej działalności gospodarczej.

W przypadku programistów dochodem, który obejmie ulga jest dowolny fragment kodu źródłowego, wynikowego, jak i dokumentacja projektowa, stworzona w języku naturalnym, o ile na tej podstawie można stworzyć kod. Ważne jest, aby wytwór programisty był wynikiem twórczej działalności oraz oryginalny i indywidualny.

Musisz prowadzić precyzyjną ewidencję przychodów i rozchodów, a do usług innowacyjnych prowadzić odrębny rejestr dochodów i kosztów. A do tego jest niezbędne dobre biuro rachunkowe i najlepsze konto firmowe.

IP box – jaki programista może z niej skorzystać?

Musisz spełnić łącznie pięć warunków:

  • prowadzić działalność badawczo-rozwojową,
  • wytworzyć utwór, który podlega prawu własności intelektualnej (np. autorską aplikację),
  • uzyskać dochód lub stratę, która wynika z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
  • ponieść wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową,
  • prowadzić odrębną ewidencję dla kwalifikowanych dochodów i wydatków.

IP box dla programisty – jak skorzystać z ulgi?

Szczególnie jeśli prowadzisz własną działalność, musisz być czujny. Na początku konieczne jest odpowiednie skonstruowanie umowy. Jeżeli aktualnie wystawiasz faktury za „usługi programistyczne”, dla urzędu skarbowego może być to za mało, aby przyznać Ci ulgę.

Dlatego warto dokładnie określić, czym jest usługa, którą wykonujesz. Musi być tam zapis, który jednoznacznie stwierdzi, że wykonujesz innowacyjny, niestandardowy program komputerowy. Ze względu na to, że przepisy nie są zbyt jednoznaczne, warto zwrócić się do Krajowej Izby Skarbowej o indywidualną interpretację podatkową. Po jej uzyskaniu będziesz miał jednoznaczne potwierdzenie, że możesz zastosować ulgę IP box.

Istnieją specjalne formularze, które pomagają rozliczyć ulgę, ale jeśli korzystasz z usług biura rachunkowego, to warto włączyć rozliczanie ulgi do zakresu usług, które Ci świadczy.

Musisz przygotować się na to, że nie każda interpretacja będzie przemawiała na korzyść programisty. Ostateczna decyzja KIS zależy od tego, co wytwarzasz w ramach swoich praw własności intelektualnej.

Jeśli prowadzisz swój biznes, to wiesz, że oszczędności warto szukać wszędzie. Gdy jest dla Ciebie dostępna ulga podatkowa, to warto z niej skorzystać. Jeżeli natomiast płacisz za rachunek, to warto wybrać darmowe konto firmowe. Ranking, który przygotowaliśmy pomoże Ci porównać oferty.


Podobne artykuły