Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy - czy to możliwe?

  • 08 Lis 2019
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(2)
Czy możesz wziąć kredyt gotówkowy, jeśli pracujesz na umowie zlecenie? Okazuje się, że banki nie mają nic przeciwko, o ile masz odpowiedni staż pracy i wykażesz optymalne dochody. Sprawdziłam, jakie konkretnie wymagania, co do kredytu gotówkowego na umowę zlecenie mają najpopularniejsze banki w Polsce.
Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy - czy to możliwe?

Zdolność kredytowa, czyli ocena banku, dotycząca tego, czy będziesz spłacać kredyt, zależy od wielu czynników. Głównie mają na nią wpływ Twoje dochody, wiek, stan cywilny, liczba osób na Twoim utrzymaniu, zawód i historia spłacania Twoich poprzednich kredytów. Oprócz tego, bardzo ważna jest Twoja forma zatrudnienia oraz staż pracy. Banki najchętniej udzielą kredytu gotówkowego osobom, które pracują na umowę o pracę. Jest to teoretycznie najbardziej stabilne zatrudnienie. Ale jak obliczyć zdolność kredytową dla osób, które pracują na umowie zlecenie i gdzie mogą otrzymać kredyt gotówkowy?

Banki robią to tak samo jak przy innych formach zatrudnienia. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić zdolność kredytową i wysokość raty pożyczki, jeszcze przez zapytaniem w banku, pomocny Ci będzie nasz kalkulator kredytu gotówkowego. Co istotne, jednym ze sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej przy posiadanych obecnie zadłużeniach, może okazać się kredyt konsolidacyjny. 

Zdolność kredytowa – kalkulator >>

Kredyt gotówkowy na umowie zlecenie – czy można go wziąć?

Banki mówią zgodnie, że umowa zlecenie nie wyklucza Cię z otrzymania finansowania. Potwierdza to Wioletta Pawińska z Banku Millennium. Zasady oceny wiarygodności i zdolności kredytowej są takie same dla wszystkich klientów, niezależnie od rodzaju umowy o pracę. Szanse na uzyskanie kredytu zależą przede wszystkim od tego, czy klient ma profil ryzyka akceptowany przez bank oraz czy posiada nadwyżkę finansową, która umożliwi mu spłatę miesięcznej raty. 

Analiza sytuacji finansowej i profilu ryzyka klienta jest wykonywana przed wydaniem decyzji o przyznaniu kredytu gotówkowego, przy wykorzystaniu szeregu źródeł informacji o sytuacji finansowej klienta, w tym zewnętrznych baz informacji kredytowej i gospodarczej jak np. Biuro Informacji Kredytowej. Pozwala to bankowi z jednej strony ocenić terminowość i rzetelność klienta w regulowaniu zobowiązań kredytowych i finansowych, z drugiej strony ocenić prawidłowo jego zdolność do obsługi kolejnego kredytu gotówkowego.

W niektórych bankach możesz nawet wziąć kredyt gotówkowy online. Najważniejsze jednak jest, abyś zarabiał tyle, żeby bez problemu starczyło Ci na spłatę rat kredytu gotówkowego, o który wnioskujesz, przez cały okres kredytowania. Przy ocenie Twojej zdolności kredytowej, bank zapyta Cię nie tylko o to, ile zarabiasz, ale także od kiedy pracujesz u konkretnego pracodawcy. Większość ofert to kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, ale pamiętaj, że swoje dochody musisz udokumentować historią z Twojego konta osobistego. Wystarczy wydrukować historię z ostatnich 3 – 6 miesięcy (ile dokładnie, dowiesz się podczas rozmowy z doradcą banku), gdzie są widoczne wpływy od Twojego zleceniodawcy.

Kredyt gotówkowy na umowę zlecenie – jaki bank?

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową? W tym celu możesz na przykład skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych. Podobne zestawienie znajdziesz poniżej, dzięki niemu dowiesz się, jakie są konkretne wymagania banków względem pożyczkobiorców, którzy osiągają dochód z tytułu umowy zlecenia. Pamiętaj, że ostateczna kwota kredytu gotówkowego, który możesz otrzymać oraz jego warunki zależą od Twojej zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy – umowa zlecenie

Bank

Minimalny dochód, niezbędny do złożenia wniosku

Minimalny staż pracy, niezbędny do złożenia wniosku

Alior Bank

500 zł

6 miesięcy

Zapytaj o kredyt!

BNP Paribas

1 000 zł

12 miesięcy

Zapytaj o kredyt!

Citi Handlowy

1 200 zł

12 miesięcy

Zapytaj o kredyt!

PKO BP

bank nie określa

12 miesięcy

Zapytaj o kredyt!

Santander BP

650 zł

6 miesięcy

Zapytaj o kredyt!

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się, która z powyższych ofert to najlepszy kredyt gotówkowy? W praktyce najczęściej oznacza to jego najmniejszy koszt. W tym celu warto skontaktować się z  doradcą kredytowym, który przedstawi Ci ofertę dostosowaną do Twojej sytuacji, dzięki czemu będziesz miał szansę wypytać o szczegóły. Taki kontakt jest bezpłatny i nie zobowiązuje do wzięcia kredytu gotówkowego i jednocześnie pozwala rozeznać się w dostępnych ofertach. 

Fakt zatrudnienia na umowę zlecenie nie skreśla Cię z listy pożyczkobiorców. Owszem, o kredyt może być trochę trudniej, ponieważ niewiele banków udostępnia taką ofertą, jednak można ją znaleźć. Jeśli możesz pochwalić się odpowiednimi zarobkami, stażem pracy oraz historią kredytową, to bez problemu uzyskasz kredyt gotówkowy, nawet gdy pracujesz na umowę zlecenie. 

Zobacz też: Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Dodano:
08 Lis 2019

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • tytek Ekspert 22 kwietnia 2018
    szybka pozyczka i bez formalnosci dostepna jest na http://www.vivus.pl
  • Anna Malek Ekspert 23 kwietnia 2018
    Tytek,dzięki za rekomendację. Jednak najpierw polecam porównać koszty wszystkich ofert i skorzystać z naszej porównywarki pożyczek: https://direct.money.pl/pozyczkipozabankowe/ Pozdrawiam ;)

Podobne artykuły