UNIQA Go – czyli opłaca się jeździć płynnie i zgodnie z przepisami

 • 17 Wrz 2020
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(0)
Jeździsz bezpiecznie i z przepisami? Możesz na tym zyskać. Jak? Wystarczy, że zainstalujesz na swoim smartfonie aplikację UNIQA Go. Jak to zrobić i jak aplikacja działa w praktyce? Sprawdziłem to!
UNIQA Go – czyli opłaca się jeździć płynnie i zgodnie z przepisami

Metoda kija i marchewki - to rozwiązanie stosowane jest w wielu przypadkach. W przypadku kierowców kijem są fotoradary, patrole drogówki (w tym poruszające się nieoznakowanymi radiowozami) czy odcinkowe pomiary prędkości.  Film, do obejrzenia którego zaproszą Cię funkcjonariusze, może być jednym z droższych w Twoim życiu, podobnie jak zdjęcie, które zrobił Ci fotoradar…

Na szczęście jest też marchewka. To np. LINK4 Kasa Wraca czy Pay How YU Drive – rozwiązania telematyczne, z których mogą korzystać klienci dwóch zakładów ubezpieczeń: LINK4 i Ergo Hestia.

To ciekawe

Termin „telematyka” powstał z połączenia słów: telekomunikacja i informatyka. Po raz pierwszy ten wyraz został użyty w 1978 r. w języku francuskim (telematique).

LINK4 Kasa Wraca to rozwiązanie, które przygotowali wspólnie LINK4 i twórcy aplikacji NaviExpert. Mogą z niego korzystać kierowcy, którzy kupują lub przedłużają ubezpieczenie samochodowe u tego ubezpieczyciela oraz ci, którzy korzystają z nawigacji NaviExpert z modułem LINK4 Kasa Wraca.

Pay How YU Drive zostało z kolei przygotowane we współpracy z twórcami aplikacji Yanosik. Mniej za ubezpieczenie komunikacyjne OC i AC zapłacą kierowcy, którzy zainstalowali Yanosika, dodali do aplikacji swój samochód, wyrazili zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do wyliczenia składki ubezpieczeniowej i korzystali z aplikacji w czasie jazdy (płynnej i zgodnej z przepisami).

Do tej grupy dołączył niedawno jeszcze jeden ubezpieczyciel – UNIQA, który zaprezentował aplikację UNIQA Go.

Czym jest UNIQA Go?

UNIQA Go to aplikacja, której zadaniem jest ocena stylu jazdy kierowcy. Oceniając styl jazdy, aplikacja bierze pod uwagę:

 • jak przyspieszasz i hamujesz,
 • czy przestrzegasz ograniczeń prędkości,
 • jak wchodzisz w zakręty,
 • jaki jest Twój styl jazdy w okolicach szkół i przedszkoli.

Najważniejszym czynnikiem „ocenianym” przez aplikację jest jednak nieużywanie telefonu w czasie jazdy.

Aplikacji nie trzeba włączać po wejściu do samochodu – automatycznie wykryje rozpoczęcie jazdy.

Po zakończeniu trasy UNIQA Go ocenia procentowo poprawność jazdy. Kierowca może sprawdzić także swoje wcześniejsze trasy oraz jaką ocenę przyznano mu za jej poszczególne elementy.

Co ciekawe, z aplikacji możesz korzystasz nawet, jeżeli nie jesteś klientem UNIQA. W takim przypadku nagrodą za dobrą jazdę będą e-vouchery Sodexo. Będzie można je wygenerować z poziomu aplikacji i od razu wykorzystać w wybranym sklepie.

UNIQA podkreśla, że ideą aplikacji jest promowanie bezpiecznej jazdy, zachęcanie do myślenia o bezpieczeństwie własnym i innych użytkowników dróg. Dlatego też nie jest ona zawężona tylko do obecnych klientów tego ubezpieczyciela.

Z kolei, jeżeli jesteś klientem UNIQA (masz tam kupione ubezpieczenie samochodowe), to jazda zgodna z przepisami przyniesie Ci korzyści w kolejnym roku ubezpieczenia.

UNIQA Go – jak zacząć jej używać?

Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji. Znajdziesz ją na zarówno w App Store i w Google Play.

Następnie, po zapoznaniu się z ekranami powitalnymi, rejestrujesz się w aplikacji (podajesz imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego i adres e-mail – te dane są obowiązkowe. Opcjonalnie możesz też podać PESEL i kod promocyjny). Po wyrażeniu niezbędnych zgód możesz zacząć korzystać z UNIQA Go.

Tanie ubezpieczenia samochodowe? Sprawdź oferty i wybierz najlepszą dla siebie! >>

UNIQA Go – w praktyce

Zanim zaczniesz korzystać z aplikacji, pamiętaj o nadaniu uprawnienia do pracy w tle (dzięki temu nie będziesz musiał uruchamiać jej za każdym razem, kiedy wsiadasz za kierownicę). Jeśli będziesz miał problemy z korzystaniem z UNIQA Go, sprawdź, czy nie wynikają one z ustawienia wysokiego poziomu oszczędzania baterii w telefonie.

Jeżeli aplikacja zainstalowana w Twoim smartfonie, będzie działać poprawnie, to już po pierwszej trasie, na głównym ekranie aplikacji zobaczysz swój wynik i liczbę zdobytych punktów.

Więcej szczegółów dotyczących swojej jazdy poznasz po kliknięciu na:

 • Dziennik podróży,
 • Wyniki,
 • i Ranking.

UNIQA Go - ekran główny

Dziennik podróży

W Dzienniku podróży znajdują się wszystkie trasy, jakie pokonałeś z aplikacją. Po wybraniu konkretnej daty możesz sprawdzić styl, w jakim przejechałeś poszczególne etapy trasy. Ocenianych jest sześć parametrów: podróż bez telefonu, wchodzenie w zakręty, prędkość, przyspieszanie, hamowanie i niebezpieczne miejsca. Na głównym ekranie Dziennika podróży jest mapka, na której znajdziesz informacje o:

 • przejechanym dystansie,
 • czasie jazdy,
 • liczbie zdobytych punktów
 • i wyniku.

Jeżeli któryś z parametrów nie został oceniony na 100%, to – np. w przypadku prędkości – będziesz mógł sprawdzić na mapie, w którym miejscu jechałeś zgodnie z przepisami, a gdzie przekroczyłeś prędkość (aplikacja pokaże też jak szybko tam jechałeś i jakie było ograniczenie prędkości w miejscu, gdzie jechałeś za szybko).

Pod mapą znajdziesz zbiorczą informację o dystansie w podziale na liczbę kilometrów przejechanych poprawnie i szybciej, niż pozwalało na to ograniczenie prędkości.

W przypadku hamowania, na mapce będziesz mógł zobaczyć, gdzie i jak mocno hamowałeś (np. umiarkowanie czy mocno).

UNIQA Go - dziennik podróży

Wyniki

W Wynikach możesz sprawdzić swój ogólny wynik, liczbę podróży z aplikacją i czas jazdy. Możesz też sprawdzić łączne wyniki w odniesieniu do ocenianych parametrów (np. prędkości czy wchodzenia w zakręty).

UNIQA Go - wyniki

Ranking

W tym miejscu możesz sprawdzić, jaki jest Twój poziom w rankingu i jak wypadasz w porównaniu do innych użytkowników aplikacji UNIQA Go. Możesz się porównać do innych użytkowników zarówno na poziomie ogólnym, jak i w odniesieniu do poszczególnych parametrów, jakie aplikacja bierze pod uwagę.

Czempion

Na ekranie głównym aplikacji znajdziesz też przycisk Czempion. Po jego wybraniu zobaczysz te same informacje, co po wybraniu przycisku Ranking.

UNIQA Go – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Michał Modzelewski, dyrektor ds. wsparcia klienta w UNIQA podkreśla, że użytkownik aplikacji najwięcej punktów zdobywa za nieużywanie telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia samochodu. Naszą aplikacją chcemy zachęcić Polaków do bezpiecznej jazdy samochodem i do dobrych nawyków za kierownicą.

Aplikacja, na swój sposób, zniechęca kierującego do używania telefonu (bez zestawu głośnomówiącego czy słuchawkowego). W jaki sposób? UNIQA Go rozpoznaje, że kierowca podczas jazdy używa telefonu komórkowego i, przy próbie jego użycia wygasza ekran, informuje, że wykryła, iż w tym momencie prowadzona jest jazda, stąd zalecenie, by powstrzymać się od używania telefonu.

Odebranie połączenia  na telefonie umieszczonym w uchwycie i prowadzenie rozmowy za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego nie będzie przez aplikację potraktowane jako używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy i nie obniży scoringu za przejazd.

UNIQA Go zapisze także Twoją podróż autobusem, tramwajem czy pociągiem lub jazdę samochodem, podczas której będziesz pasażerem. Aplikacja rozpozna (biorąc m.in. pod uwagę prędkość) specyfikę jazdy i po zakończeniu trasy zapisze w Dzienniku podróży wynik.

Taki przejazd możesz wykasować. Wystarczy kliknąć „Nie prowadziłem”, wskazać powód usunięcia podróży (np. pasażer, jadę tramwajem, jadę autobusem czy jadę pociągiem/metrem) i nacisnąć „Usuń podróż”.

Ubezpieczenia samochodowe nie są tanie. Z takim stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy właściciel auta, który co roku musi w domowym budżecie musi znaleźć pieniądze na jego zakup. Ubezpieczenie OC komunikacyjne, mimo że jego zakres jest taki sam w każdym zakładzie ubezpieczeń, może być tańsze lub droższe (dla klienta o takiej samej historii ubezpieczeniowej).

Tanie ubezpieczenia samochodowe? Tak, to możliwe. Mniej za ubezpieczenia OC i AC zapłacisz nie tylko wtedy, kiedy wypracujesz sobie maksymalne zniżki, ale też jeżeli będziesz jeździł zgodnie z przepisami i korzystał z aplikacji, dzięki której zdobędziesz nagrodę lub obniżysz cenę swojej polisy.

Dodano:
17 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły