UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów do roku

  • 23 Mar 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
W piątek będzie miało miejsce głosowanie dotyczące tarczy antykryzysowej, która ma ochronić przedsiębiorców przed skutkami epidemii. Prace nad ewentualnymi zmianami nadal trwają. W niedzielę UOKiK przedstawił propozycję jej rozszerzenia o wydłużone do roku zawieszenie spłaty kredytów.
UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów do roku

Spłata kredytów po roku

Według proponowanego przez UOKiK artykułu ustawy kredytodawca powinien zawiesić spłatę na wniosek kredytobiorcy – ma to dotyczyć posiadaczy kredytów konsumenckich i kredytów hipotecznych. Zawieszenie zaczęłoby się tego dnia, w którym złożyło się wniosek. Kredytobiorca nie byłby zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy w tym okresie, przy czym okres kredytowania zostałby odpowiednio przedłużony. Z taką zmianą nie wiązałyby się żadne odsetki ani inne opłaty.

Według UOKiK w pakiecie rozwiązań osłonowych powinna się też znaleźć propozycja wprowadzenia algorytmu wyliczającego koszty kredytu i ich maksymalny limit. Łączne pozaodsetkowe koszty zobowiązania nie mogłyby przekraczać 45 proc. wartości kredytu. Nie jest na razie pewne, czy pomysły UOKiK znajdą się w tarczy antykryzysowej.

W sobotę prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, poinformował, że urząd przygotował własny pakiet propozycji do specustawy, dotyczącej koronawirusa. Mają one pomóc w walce z nieuzasadnionymi podwyżkami cen w Internecie i w sklepach stacjonarnych. Chodzi głównie o żywność oraz produkty higieniczne i ochronne. Urząd bada zmiany w cenach, porównując je do tych ze stycznia i lutego.

Jak tłumaczy Chróstny: „Przekazaliśmy szereg narzędzi prawnych - decyzja, które z nich znajdą się w specustawie ws. koronawirusa, należy do rządu. Z naszej strony są to propozycje, które z jednej strony mają usprawnić prowadzenie działań operacyjnych, w tym m.in. odejście od siedmiodniowego terminu informowania o kontroli. Z drugiej proponujemy dodatkowy mechanizm sankcyjny – kar finansowych – po to, by przeciwdziałać praktyce drenowania portfeli konsumentów w tym trudnym, choć przejściowym czasie”.

Według prezesa UOKiK ma to być jasny sygnał dla Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Polskiej Izby Handlu, by przedsiębiorcy nie wykorzystywali obecnej sytuacji. Chróstny podkreślił też, że żywności w Polsce nie brakuje. Uważa on, że przy utrudnionym eksporcie ceny powinny się stabilizować, a nawet spaść.

Wybierasz się do banku? Sprawdź jak działają banki podczas walki z koronawirusem! >>

Tarcza antykryzysowa – propozycje prezydenta

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoje propozycje w sprawie tarczy antykryzysowej. „Wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku, będą zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące” - ogłosił w sobotę. Dodał też: „Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia”. Według jego wyliczeń rozwiązania te będą kosztować około 13 mld. zł miesięcznie.

Wartość pakietu osłonowego w dotychczasowym kształcie szacowana jest na ok. 212 mld zł. Tarcza antykryzysowa ma skupiać się na: obronie przed utratą miejsc pracy, wsparciu dla służby zdrowia, bezpieczeństwie systemu finansowego, wsparciu dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej.

Rząd pomaga kredytobiorcom! Zobacz na jakie ulgi możesz liczyć >>

Warto dodać, że Polska jest największym beneficjentem unijnego funduszu, mającego złagodzić wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę (bo jest aktualnie największym beneficjentem polityki spójności). Jak wynika z dokumentów Komisji Europejskiej nasz kraj otrzyma 7,4 mld euro.

Podobne artykuły