W ING można teraz zawiesić spłatę rat kredytu i leasingu

  • 20 Mar 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
W czwartek ING Bank Śląski poinformował, że umożliwia klientom indywidualnym i firmom odroczenie spłaty zobowiązania nawet do sześciu miesięcy. Tym samym dołącza do innych banków, które oferują wakacje kredytowe z powodu utrudnionej sytuacji finansowej, wynikłej z rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i na świecie.
W ING można teraz zawiesić spłatę rat kredytu i leasingu

Wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim

Zawieszenie dotyczy kredytów hipotecznych, konsumenckich, firmowych i leasingu. Harmonogram spłaty wydłuży się o odpowiednią liczbę miesięcy. Niezapłacone raty nie będą więc rozkładane na pozostałe miesiące, tak jak to jest w mBanku. Wniosek można złożyć przez kanały zdalne – serwis transakcyjny, aplikację lub infolinię. Nie ma potrzeby odwiedzania oddziału banku. Na początku przyszłego tygodnia proces składania wniosków będzie usprawniony.

Od 13 marca działa automatyczne przedłużanie o trzy miesiące kredytów odnawialnych dla firm.

Odroczenie spłaty w Idea Banku, mBanku, PKO BP, Credit Agricole

Wakacje kredytowe to opcja, która pojawiła się już w kilku bankach: Idea Banku, mBanku, PKO BP i Credit Agricole. Nad wdrożeniem takiego rozwiązania pracują także: BNP Paribas, Alior Bank, BOŚ Bank, Getin Bank, Bank Pocztowy i Santander.

Takie udogodnienia dla kredytobiorców to efekt rozmów rządu i Związku Banków Polskich. NBP przekaże bankom środki z rezerwy, które pomogą zachować im płynność finansową, a także zaoferować nowe kredyty dla firm.

Zasady wakacji kredytowych mogą się trochę różnić w zależności od banku. Łączy je brak dodatkowych opłat za zmiany w harmonogramie, a także łatwy proces wnioskowania bez składania dokumentów. Wszystko odbywa się zdalnie.

W Idea Banku wakacje kredytowe trwają do sześciu miesięcy. Będą dostępne dla klientów indywidualnych i biznesowych od 23 marca. Do zapłacenia będą tylko odsetki, a więc bez raty bez części kapitałowej. W przypadku kredytów Fair (gdzie nie ma odsetek) wartość rat zostanie obniżona o 80 proc., a harmonogram będzie wydłużony. O odroczenie spłaty mogą wnioskować klienci indywidualni i biznesowi. W przypadku kredytów odnawialnych linie kredytowe zapadające do czerwca 2020 r. włącznie, będą mogły być przedłużone na kolejnych sześć miesięcy.

W mBanku klient, który zdecydował się na wakacje kredytowe, spłaca jedynie odsetki. Część kapitałowa jest rozłożona na pozostałe raty. Wniosek można złożyć w zakładce Moje Finanse > Kredyty. Akceptacja jest automatyczna. Maksymalne odroczenie to sześć miesięcy.

W PKO BP klient nie płaci nic – ani części odsetkowej, ani kapitałowej. Odroczenie może trwać do trzech miesięcy. Są jednak ograniczenia – z wakacji kredytowych nie mogą na razie skorzystać posiadacze preferencyjnego kredytu mieszkaniowego Rodzina na Swoim (w okresie obowiązywania dopłat) i kredytu mieszkaniowego na usuwanie skutków powodzi oraz osuwisk ziemnych i huraganów z dopłatami BGK, choć bank nie wyklucza, że te produkty będą w przyszłości objęte zmianą. Zawieszenie jest także niedostępne dla osób z niespłaconych zadłużeniem przeterminowanym. Wniosek znajduje się w serwisie iPKO. Należy go wypełniać najpóźniej na trzy dni robocze przed terminem każdej z trzech rat.

W Credit Agricole zawieszenie kredytu może trwać do trzech miesięcy. Niezapłacone raty spowodują wydłużenie harmonogramu. Wniosek składa się online lub pocztą.

Podobne artykuły