W którym banku otworzysz konto online?

  • 11 Maj 2020
  • 9 min. czytania
  • Komentarze(0)
Bankowanie online jest dla większości z nas czymś oczywistym. Przy pomocy aplikacji mobilnej wysyłamy pieniądze, sprawdzamy stan konta. Ale czy przy jej pomocy możesz też założyć konto osobiste? Sprawdziłem to!
W którym banku otworzysz konto online?

Na stronie internetowej niemal każdego banku znajdziesz zachętę do tego, żeby z jego usług korzystać online i bez wyraźnej potrzeby nie odwiedzać oddziałów. Jak w takim razie można otworzyć podstawowy produkt bankowy, czyli konto osobiste? Zwłaszcza, jeżeli stosujesz zasadę #lepiejzdomu i do niezbędnego minimum starasz się ograniczyć kontakty między ludźmi. Sprawdziłem to!

Konto osobiste na selfie i nie tylko

Smartfon jest jednym z tych urządzeń, które towarzyszą nam od rana do wieczora. Zastępują nam aparat fotograficzny, umożliwiają surfowanie po internecie, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Trzeba też wspomnieć o jeszcze jednej ich bardzo istotnej funkcji – wykonywaniu różnych operacji bankowych przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. Jeszcze do niedawna z aplikacji mobilnej mogłeś korzystać dopiero po założeniu konta. Teraz możesz pobrać aplikację mobilną banku, w którym chcesz otworzyć konto i cały proces przeprowadzić tylko przy użyciu smartfona.

Alternatywą dla tego sposobu  jest otworzenie rachunku za pośrednictwem kamerki w laptopie. Jak to zrobić? Które banki oferują takie rozwiązania?

Alior Bank – wideoweryfikacja lub przelew weryfikacyjny

Alior Bank oferuje dwa sposoby otwarcia konta osobistego bez potrzeby wizyty w oddziale lub kontaktu z kurierem:

  • Przelewem weryfikacyjnym. Ten sposób polega na wysłaniu przelewu ze swojego konta w innym banku na numer rachunku w Alior Banku, którego numer dostajesz w mailu. Po zweryfikowaniu poprawności Twoich danych, konto jest aktywowane i dostajesz maila z zawartą umową ramową.
  • W procesie wideoweryfikacji. Do otwarcia konta w ten sposób potrzebujesz komputera z kamerką internetową o rozdzielczości co najmniej 720 pikseli i mikrofonem, dowodu osobistego i telefonu. Podczas rozmowy zostanie wykonane zdjęcia Twojej twarzy oraz Twojego dokumentu tożsamości. Zweryfikowane też zostaną zabezpieczenia dowodu oraz Twoja tożsamość. Wniosek zostanie wypełniony automatycznie danymi z dowodu osobistego dzięki zastosowaniu technologii OCR, służącej do rozpoznawania tekstu. Dyspozycję autoryzujesz kodem wysłanym na numer Twojego telefonu. Po zakończeniu połączenia weryfikowane są dane i autentyczność Twojego dokumentu i wizerunku.  W ciągu kilku minut od zakończenia rozmowy z konsultantem dostajesz maila z informacją o akceptacji lub odrzucenia wniosku. Jeśli decyzja jest pozytywna, to wraz z potwierdzeniem założenia rachunku przesyłane są również wszystkie niezbędne dokumenty z instrukcjami, jak korzystać z nowo otwartego konta. Rachunek jest w pełni aktywny, umożliwia korzystanie z Systemu Bankowości Internetowej, w tym wnioskowanie o kolejne produkty banku. Z procesu wideoweryfikacji możne korzystać od poniedziałku do piątku między 8:00 a 22:00.

Alior Bank pracuje też nad udostępnianiem procesu otwarcia rachunku przez selfie w aplikacji mobilnej.

Bank Millennium – selfie

Żeby otworzyć konto osobiste za pomocą selfie w Banku Millennium, wystarczy:

  • otworzyć stronę internetową banku na smartfonie (jeżeli zrobisz to na tablecie czy komputerze będziesz mógł skorzystać tylko z opcji podpisania umowy przez kuriera),
  • na stronie głównej nacisnąć przycisk „ZAŁÓŻ TERAZ”, a następnie wskazać, że chcesz podpisać umowę online.

Po wpisaniu podstawowych danych (imienia, nazwiska, numeru PESEL, adresu e-mail i numeru telefonu) zostaniesz poproszony o wykonanie kilku zdjęć (awersu i rewersu dowodu osobistego oraz trzech ujęć twarzy – na wprost, w pozycji pochylonej i z zamkniętymi oczami).

Kompletny wniosek oraz umowę akceptujesz przy użyciu 6-cyfrowego kodu, który otrzymujesz w SMS z banku. Bank, wykorzystując biometrię, sprawdza zgodność pomiędzy Twoim zdjęciem a zdjęciem dowodu. Weryfikuje poprawność danych klienta i w ciągu kilkunastu minut od  złożenia wniosku przez klienta przesyła za pośrednictwem SMS informację o aktywacji rachunku wraz z Millekodem potrzebnym do uruchomienia bankowości elektronicznej. Otrzymujesz też wiadomość z instrukcją, jak zalogować się do serwisu internetowego i jak aktywować aplikację mobilną.

Bank umożliwia również stworzenie w aplikacji mobilnej wirtualnego odpowiednika karty do konta, jeszcze przed jej fizycznym dostarczeniem. Pozwala Ci to na płacenie zbliżeniowo nową kartą przy użyciu telefonu, bez czekania na kartę plastikową, czyli praktycznie od momentu aktywacji Konta 360°.

Bank Pekao – selfie przez aplikację

Kolejnym bankiem, w którym otworzysz konto osobiste przez selfie jest Bank Pekao. W jego przypadku konto otwiera się przez aplikację mobilną PeoPay. Po jej zainstalowaniu wybierasz „Otwórz konto”, wskazujesz rodzaj konta (indywidualne), a następnie m.in.: uzupełniasz swoje dane, wybierasz dodatkowe produkty (np. kartę wielowalutową), wskazujesz, że będziesz chciał dokonać weryfikacji przez selfie i zdjęcie dowodu osobistego.

W kolejnych krokach robisz zdjęcia obu stron dowodu osobistego i zdjęcia twarzy. Po sprawdzeniu poprawności danych z dowodu osobistego uzupełniasz dane adresowe, wskazujesz oddział, w którym zostanie otwarty Twój rachunek. Następnie zostanie wyświetlona Twoja umowa. Zatwierdzasz ją wpisując kod z SMS i naciskając przycisk „Zawieram umowę”. Właśnie otworzyłeś konto osobiste w Pekao. W kolejnych krokach logujesz się do aplikacji PeoPay.

BNP Paribas Bank Polska – selfie w aplikacji

Do otwarcia konta w BNP Paribas wystarczy aplikacja mobilna GOmobile i telefon z kamerą. Pierwszym krokiem do otwarcia konta jest zainstalowanie aplikacji GOmobile na telefonie. Po jej uruchomieniu trzeba nacisnąć przycisk „Otwórz nowe konto” i postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Podajesz niezbędne dane, udzielasz zgody i wybierasz rodzaj karty powiązanej z kontem. Twoja tożsamość jest weryfikowana przez zrobienie zdjęcia obu stron dowodu osobistego oraz filmików przedstawiających ujęcie twarzy podczas wykonywania trzech określonych ruchów głowy.

Jeśli wszystko się zgadza, system prosi o uzupełnienie dodatkowych danych i wniosek kierowany jest do weryfikacji biznesowej. Następnie jesteś przekierowany do serwisu Autenti (partnera banku), który zapewnia bezpieczeństwo zawierania umów przez internet. Po zapoznaniu się z treścią umowy podpisujesz ją za pomocą kodu z wiadomości SMS. Po potwierdzeniu przez bank, możesz korzystać z nowego konta.

Credit Agricole – selfie w aplikacji CA24 Otwórz Konto

W Banku Credit Agricole także otworzysz konto osobiste przez selfie. Różnica polega na tym, że wykorzystywana jest do tego specjalna aplikacja – CA24 Otwórz Konto. Proces otwarcia konta jest całkowicie zdalny, bardzo prosty i bezpieczny i zajmuje nie więcej niż 15 minut.

Aplikacja prosi klienta o zweryfikowanie tożsamości: trzeba zrobić sobie zdjęcie i zeskanować dowód osobisty. Następnie system sprawdza autentyczność dokumentu i porównuje zdjęcie z dowodu z selfie zrobionym przez klienta. Etap podpisania umowy również odbywa się zdalnie. Klient autoryzuje się kodem PIN przesłanym na jego telefon.

ING Bank Śląski – wideoweryfikacja przez smartfon

Z możliwości zdalnego założenia konta osobistego z wykorzystaniem kamery w telefonie w ING Banku Śląskim mogą skorzystać użytkownicy smartfonów z systemem IOS (nie niższym niż 10.3) i Android (nie niższym niż 6.0). Zdalna identyfikacja klienta jest oparta na metodach biometrycznych i w głównej mierze polega na porównywaniu rysów twarzy z tymi widniejącymi na fotografii w dowodzie tożsamości.

Aplikacja mobilna Moje ING poprowadzi Cię krok po kroku. Wystarczy, że pokażesz do kamery telefonu obie strony swojego dowodu osobistego, a następnie podczas „selfie” wykonasz kilka ruchów głową. Założenie konta zostanie potwierdzone po kilku godzinach, a najpóźniej następnego dnia roboczego. Login do swojej bankowości dostaniesz SMSem, a kartę do konta, na wskazany przez Ciebie adres, dostarczy kurier.

Nest Bank, czyli przelew autoryzacyjny

Nest Bank stosuje rozwiązanie znane już od wielu lat – przelew autoryzacyjny. Po uzupełnieniu internetowego wniosku, zostaniesz przekierowany na stronę logowania swojego dotychczasowego banku. Wystarczy, że zalogujesz się tam i zatwierdzisz przygotowany przelew autoryzacyjny na 1 zł. Po pozytywnej weryfikacji wniosku i przelewu, konto osobiste będzie aktywne, a kwota przelewu zostanie Ci oczywiście zwrócona. Umowa konta przesyłana jest do Ciebie pocztą elektroniczną.

Santander Bank Polska? Wideoweryfikacja przez komputer

Procedura stosowana przez Santander Bank Polska przebiega w kilku krokach. Wypełniasz wniosek znajdujący się na stronie internetowej. Następnie na Twój adres e-mail wysyłane są regulacje (m.in. regulaminy oraz Taryfa Opłat i Prowizji). W kolejnym kroku następuje połączenie z doradcą w kanale wideo. Doradca informuje Cię o przebiegu procesu oraz, przy pomocy kamery w komputerze, wykonuje zdjęcia obu stron dowodu osobistego oraz twarzy klienta. System dokonuje analizy biometrycznej zgodności zdjęć i weryfikacji danych. Jeżeli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, doradca zawrze z Tobą warunkową umowę. Zostaniesz też poinformowany o dalszej procedurze.

Po zakończeniu połączenia wniosek jest weryfikowany, a konto uruchamiane. Otrzymujesz (mail, SMS) informacje o aktywacji rachunku oraz instrukcje, dotyczące pierwszego logowania.

A pozostałe banki?

W powyższym zestawieniu zabrakło Citi Handlowego, mBanku, PKO BP, Banku Pocztowego czy Banku Ochrony Środowiska. Banki te obecnie nie umożliwiają otwarcia konta osobistego 100% online.

W Citi Handlowym, Banku Pocztowym i Banku Ochrony Środowiska nowi klienci mogą wypełnić wniosek przez internet, a umowę do podpisania przywiezie im kurier. W mBanku umowę o konto osobiste podpiszesz w placówce (wniosek wypełniasz – rzecz jasna – przez internet).

Citi Handlowy informuje jednak, że jeżeli masz już inny produkt w banku (np. kartę kredytową czy Pożyczkę Gotówkową), to umowę konta osobistego możesz zawrzeć za pośrednictwem bankowości elektronicznej Citibank Online.

Podobnie jest w mBanku – tam też konto osobiste 100% online otworzysz jeżeli jesteś już klientem tego banku. Bank dodaje, że pracuje nad innym rozwiązaniem, które zostanie wdrożone na początku drugiego półrocza.

PKO BP z kolei wyłączył obecnie w ogóle możliwość wnioskowania o konto osobiste przez internet. Jeżeli naciśniesz przycisk „Otwórz konto” na stronie internetowej banku, przeczytasz komunikat „Nie możemy zapewnić obsługi kurierskiej i zrealizować Twojego wniosku z uwagi na wyjątkową sytuację w Polsce i na świecie. Przepraszamy za utrudnienia.”

Bank tłumaczy czasowe wstrzymanie możliwości dostarczania i podpisywania umów o otwarcie konta przy pomocy kuriera bezpieczeństwem klientów i pracowników firm kurierskich, dodając, że stosując rygorystyczne, zalecane przez służby sanitarne środki ostrożności w swoich placówkach, jest w stanie zapewnić lepsze warunki bezpieczeństwa niż przy kontakcie z kurierem. Dlatego w obecnych warunkach otwarcie rachunku wymaga jednej wizyty w oddziale.

W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?

Jeżeli chcesz teraz otworzyć konto osobiste, to najlepszym wyborem będzie bank, w którym cały proces będziesz mógł przeprowadzić online – za pomocą komputera lub smartfona. Jest to dobre rozwiązanie nie tylko z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, ale też oszczędzające Twój czas – nie musisz wychodzić z domu i czekać w kolejce w placówce banku. Cały proces załatwisz nie ruszając się z fotela.

Tak więc, jednym z warunków, jakie powinien spełniać rachunek bankowy żeby mógł być uznany za najlepsze konto osobiste jest możliwość otwarcia go online.

Jeżeli chcesz znaleźć najlepsze dla siebie konto osobiste, ranking znajdujący się na naszej stronie powinien pomóc Ci w dokonaniu wyboru.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat opisany w artykule, porozmawiaj z naszym Ekspertem. Zadzwoń do nas na numer: 799 350 109.

dzia≥anie bankůw w czasie epidemii

Dodano:
06 Maj 2020

Zaktualizowano:
11 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły