Ruszyła otwarta bankowość w Santander BP. Podejrzysz tam inne konta

  • 26 Cze 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Po przerwie technicznej, która obejmowała bankowość internetową i mobilną wprowadzone zostały nowe funkcje. Najważniejszą zmianą jest możliwość sprawdzenia stanu konta w innym banku. Wkrótce pojawi się też opcja inicjowania przelewów z drugiego rachunku, co jest już zresztą możliwie w Banku Millennium.
Ruszyła otwarta bankowość w Santander BP. Podejrzysz tam inne konta

Santander open

W Santander Internet i mobile klienci mają teraz dostęp (AIS) do wybranych kont osobistych w różnych bankach. Mają możliwość sprawdzenia salda oraz historii transakcji kont złotowych, walutowych i oszczędnościowych, a także rachunków kart kredytowych. Po dodaniu kont będzie dostępne inicjowanie przelewów (PIS) wraz z usługą potwierdzenia posiadania odpowiednich środków (CAF). Jednocześnie zwiększone zostało bezpieczeństwo poprzez wprowadzenie silnego uwierzytelnienia (SCA) zgodnie z dyrektywą PSD2. Logowanie odbywa się przez potwierdzenie smsKodem, tokenem lub mobilnym podpisem. Można też zapisać wybrane urządzenia do zaufanych, by logować się szybciej. Wyżej wymienione funkcje nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Operacje wymagają zgody klienta.

Czym jest dyrektywa PSD2?

  • Dyrektywa PSD2 określa warunki świadczenia usług w ramach otwartej bankowości. Jej cele to: stworzenie jednolitego rynku płatności w UE,
  • zwiększenie bezpieczeństwa transakcji i finansów,
  • możliwość korzystania z operacji międzybankowych np. podglądania stanu konta i historii transakcji na koncie w innym banku czy inicjowanie płatności na drugim rachunku.

Istotna jest też kwestia bezpieczeństwa, stąd wymóg dwuetapowej weryfikacji szczególnie, gdy klient loguje się na konto, próbuje wykonać przelew czy dokonać innej zdalnej operacji. W dyrektywie znalazł się też zapis o zmniejszeniu odpowiedzialności klienta za nieautoryzowane transakcje płatnicze np. w przypadku, gdy zgubił telefon bądź kartę – z zastrzeżeniem, że bezprawnie dokonane transakcje będą natychmiast zgłoszone. Oprócz tego na korzyść posiadacza rachunku jest skrócenie odpowiedzi na reklamację z 30 do 15 dni roboczych.

Otwarta bankowość w ING Banku Śląskim i Banku Millennium

Usługę typu AIS oferują już dwie inne instytucje: ING Bank Śląski oraz Bank Millennium. Ta druga ma jak na razie najbardziej rozwiniętą funkcjonalność w ramach otwartej bankowości. W Millenecie można podejrzeć stan konta oraz zainicjować płatności w: mBanku, ING Banku Śląskim, Santander BP, Alior Banku, Banku Pekao i PKO BP. Na razie usługa dotyczy tylko bieżących przelewów krajowych w złotym.

Dodano:
23 Cze 2020

Zaktualizowano:
26 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły