Zawieszenie rat kredytu

  • 15 Sty 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Życie bywa przewrotne. Nawet jeśli zaciągając najtańszy kredyt gotówkowy, wydaje nam się, że jego terminowa spłata nie powinna stanowić dla nas żadnego problemu, sytuacja w mgnieniu oka może się zmienić. Zlekceważenie przejściowych kłopotów i czekanie, aż problem sam się rozwiąże, może nas dużo kosztować, gdyż każdy dzień opóźnienia w spłacie powoduje doliczenie do kosztów kredytu karnych odsetek. By pomóc kredytobiorcom w spłacie długu, banki wprowadziły nową ofertę, tzw. wakacje kredytowe.
Zawieszenie rat kredytu

Bank ma prawo obciążyć nierzetelnego klienta dodatkowymi kosztami, jeśli zdarzy mu się choć jedna nieterminowa spłata raty kredytu. Informacje na ten temat znajdziesz w tabeli opłat i prowizji danej instytucji. Nieplanowanych opłat można jednak uniknąć, biorąc wakacje kredytowe. Sprawdź, czym są wakacje kredytowe i czy opłaca się z nich korzystać.

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń to dla wielu z nas jedyny sposób na realizację marzeń o wakacjach w ciepłym kraju czy o nowym samochodzie. Nie da się jednak przewidzieć, czy w ciągu najbliższych lat nie powinie Ci się noga, przez co regularna spłata kredytu stanie pod znakiem zapytania. Czasem to nie brak środków na koncie, a zwyczajna nieuwaga powoduje, że kolejna rata kredytu nie wpływa na czas do banku. Z myślą o takich osobach powstały wakacje kredytowe.

Wakacje od kredytu to czasowe zawieszenie spłaty zobowiązania. W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli zaciągnąłeś kredyt gotówkowy i chwilowo nie jesteś w stanie go spłacać, możesz to czasowo odroczyć. Co istotne, zawieszeniu zwykle (choć nie zawsze) podlega zarówno rata kapitałowa, jak i odsetkowa. Dzięki wakacjom kredytowym zyskujesz czas na uporządkowanie swoich finansów, by w przyszłości móc spłacać zobowiązania terminowo.

Warunki korzystania z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe to przywilej dla wybranych. Najczęściej wakacje udzielane są stałym klientom, co wcale nie oznacza, że pozostali nie mogą z nich skorzystać. Niektóre banki pozwalają odroczyć spłatę także nowym klientom, lecz pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest terminowa spłata kilku pierwszych rat zaciągniętego kredytu. Wniosek o wakacje kredytowe wtedy złożyć można najwcześniej po 4-6 miesiącach od zaciągnięcia zobowiązania.

Banki rzadko kiedy wymagają uzasadnienia składanego wniosku o odroczenie spłaty. Wniosek składa się na piśmie, na papierze lub w wersji elektronicznej. Jeśli zależy Ci na czasie, warto taki wniosek złożyć odpowiednio wcześnie, by bank miał czas na jego rozpatrzenie, gdyż na decyzję czeka się od 3 do 14 dni roboczych. Tak czy inaczej, przed złożeniem wniosku o wakacje kredytowe powinieneś przeczytać regulamin dotyczący zawieszenia spłaty kredytu, aby uniknąć ewentualnych problemów z tym związanych.

Wniosek o wakacje kredytowe – jak go napisać?

W placówce banku lub na jego stronie internetowej możesz znaleźć gotowy wniosek o wakacje kredytowe, który należy jedynie wypełnić. Jeśli jednak Twój bank nie udostępnia wzoru takiego wniosku, będziesz musiał napisać go sam. W piśmie zawrzyj takie informacje jak:

  • dane osobowe, wraz z adresem oraz danymi kontaktowymi,
  • informacje na temat kwoty posiadanego kredytu,
  • status spłaty,
  • okres wakacji kredytowych,
  • podpis.

Zorientuj się, czy Twój bank wymaga uzasadnienia prośby o uruchomienie wakacji kredytowych. Jeśli tak, podaj przyczynę kłopotów ze spłatą rat. Tak przygotowany wniosek możesz złożyć osobiście w placówce banku, wysłać listem pocztowym lub elektronicznie.

Wakacje kredytowe – czy warto z nich skorzystać?

Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Jeśli masz problem z terminowym regulowaniem rat, z całą pewnością jest to rozwiązanie, które warto rozważyć. By jednak było ono opłacalne, jeszcze przed złożeniem wniosku należy wczytać się w umowę podpisaną z bankiem. Nie wszystkie banki bowiem pozwalają na odroczenie płatności całej raty kredytu. Dlatego opłacalność takiego rozwiązania determinuje zapis znajdujący się w umowie. Jednocześnie warto pamiętać, że z wakacji kredytowych najczęściej można skorzystać tylko raz w roku. Jeżeli w kolejnych miesiącach pojawią się problemy finansowe, to konieczne będzie znalezienie innego rozwiązania – skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie już możliwe.

Wakacje kredytowe w bankach – PKO BP, Alior Bank, mBank, Santander, Pekao SA

Jak wygląda kwestia zawieszenia rat kredytu w różnych bankach? PKO Bank Polski pozwala swoim klientom na zawieszenie jednej raty – raz w roku. Długość dostępnego okresu wakacji kredytowych wynosi do 6 miesięcy, a zawieszeniu ulega spłata zarówno kapitału, jak i odsetek. Podobnie sytuacja wygląda w Alior Banku, z tym że odroczeniu podlega jedynie część kapitałowa. Z kolei w mBanku okres odroczenia może wynieść maksymalnie 3 miesiące tak jak i w Santander. W obu tych bankach część odsetkową spłaca się bez zmian. Naprzeciw swoim klientom wychodzi Bank Pekao SA, gdzie długość dostępnego okresu wakacji kredytowych trwa do 6 miesięcy, a z usługi można skorzystać aż 2 razy w całym okresie kredytowania.

Dodano:
15 Sty 2020

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły