Wakacje first minute - czy warto?

 • 05 Sty 2016
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę wakacyjnego wyjazdu first minute? Przeczytaj, czym kierować się podczas poszukiwań wymarzonego wyjazdu!
Wakacje first minute - czy warto?

Biura podróży z wielomiesięcznym wyprzedzeniem wprowadzają do przedsprzedaży oferty wakacyjnych wyjazdów. Kuszą swoich potencjalnych klientów atrakcyjnymi cenami i bonusami dołączonymi do wycieczek. Jeśli zdecydujesz się na wakacje first minute, możesz wiele zaoszczędzić, ale tylko pod pewnymi warunkami. Musisz wiedzieć, czym kierować się przy wyborze oferty i co powinna zawierać umowa, którą podpiszesz z biurem podróży.

Co możesz zyskać, decydując się na wyjazd first minute?

W zamian za szybkie zarezerwowanie wycieczki biuro podróży może zaproponować Ci:

 • niższą zaliczkę dla organizatora, najczęściej w wysokości 10-25% wartości wycieczki,
 • możliwość wielokrotnej i bezpłatnej zmiany rezerwacji,
 • tańszy wyjazd dla każdej osoby, nawet o kilkaset złotych,
 • wycieczkę fakultatywną gratis lub tańszą, będącą dodatkową atrakcją podczas wakacyjnego wypoczynku,
 • niższą cenę dla dzieci, nawet o 50%,
 • darmową gwarancję niezmienności ceny – dzięki niej będziesz miał pewność, że przed wyjazdem cena wycieczki nie wzrośnie,
 • bezpłatną gwarancję najniższej ceny gratis - oznacza, że w innym biurze podróży za tę samą ofertę nie zapłacisz mniej.

Decydując się na wyjazd w ofercie first minute, masz także możliwość zarezerwowania miejsc w najbardziej atrakcyjnym regionie kraju, do którego się wybierasz, i w jednym z najlepszych hoteli. Osoby, które zamierzają nabyć wycieczkę już w sezonie wakacyjnym lub w ofercie last minute, mogą mieć problem ze znalezieniem wyjazdów o wyższym standardzie w atrakcyjnej cenie.

Zanim jednak skusisz się na wycieczkę first minute, sprawdź, czym należy kierować się przy jej wyborze! Zbyt pochopna decyzja może Cię wiele kosztować, na przykład przed wyjazdem może okazać się, że musisz do niego dopłacić.

Gwarancja niezmienności ceny

Według Ustawy o usługach turystycznych organizator lub pośrednik wyjazdu przed podpisaniem umowy musi udostępnić klientowi informacje pisemne o imprezie turystycznej. Jest zobowiązany w sposób zrozumiały i dokładny wskazać mu między innymi cenę usługi i wyjaśnić warunki jej ustalania.

Jednak to, że kilka miesięcy przed wyjazdem podpiszesz umowę, w której znajdować się będzie dokładna cena wycieczki, nie oznacza, że jej wysokość nie ulegnie zmianie. Organizator lub pośrednik turystyczny ma prawo zastrzec w umowie możliwość podwyższenia ceny. Ustalony koszt dla klienta nie może zmienić się jedynie w ciągu 20 dni przed wyjazdem. Natomiast w okresie od dnia podpisania umowy do 21 dnia przed rozpoczęciem imprezy turystycznej cena może wzrosnąć. Wystarczy, że jej organizator udokumentuje, że zmienił się kurs walut, koszt transportu lub wysokość opłat urzędowych, lotniskowych, załadunkowych lub przeładunkowych.

Możesz jednak zabezpieczyć się przed taką ewentualnością! Wybierz wyjazd objęty gwarancją niezmienności ceny. Wtedy będziesz miał pewność, że cena wycieczki na pewno się nie zmieni, nawet jeśli zajdą wyżej wymienione okoliczności. Zazwyczaj za taką gwarancję się płaci, jednak w ofertach first minute często jest bezpłatna. Jeśli jednak zainteresuje Cię wycieczka, w której taka opcja nie jest darmowa, możesz ją wykupić. Jej wysokość wynosi zazwyczaj 65 złotych (wyjazd tygodniowy) lub 95 złotych za osobę (wyjazd dwutygodniowy). W niektórych przypadkach może być wyższa, ale dotyczy to głównie wycieczek w najdalsze rejony świata, na przykład do Meksyku czy Kuby.

Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na wyjazd z gwarancją niezmienności ceny, w umowie musi znaleźć się informacja na jej temat. Pamiętaj również, że gwarancja ta obejmuje tylko usługi zawarte w cenie wycieczki, czyli te, które zostaną wyszczególnione w umowie. Nie dotyczy natomiast dodatkowo płatnych udogodnień lub atrakcji dostępnych w miejscu wypoczynku - ich cena może się zmieniać dowolnie.

Gwarancja najniższej ceny

Jeśli chcesz mieć pewność, że upatrzonego przez siebie wyjazdu, nie kupisz taniej w innym miejscu, zdecyduj się na ofertę objętą gwarancją najniższej ceny. Pośrednik turystyczny, czyli biuro podróży, da Ci gwarancję, że w dniu, w którym podpiszesz z nim umowę, nie kupisz tej samej wycieczki w innym biurze po niższej cenie. Dotyczy to wyjazdów:

 • organizowanych przez tego samego operatora - biura podróży nie są organizatorami wycieczek, są jedynie pośrednikami w ich sprzedaży,
 • z takimi samymi warunkami transportu,
 • z identycznymi świadczeniami – na przykład ubezpieczeniem, wyżywieniem, hotelem, typem pokoju.

Jeśli dostarczysz do biura podróży zaświadczenie wystawione przez innego pośrednika, że w dniu nabycia przez Ciebie wycieczki sprzedawał ją taniej, otrzymasz zwrot różnicy w cenie. W takich sytuacjach niektóre biura idą o krok dalej – dodatkowo w ramach rekompensaty dają swoim klientom bony na kolejne wyjazdy lub zwracają dwukrotność różnicy w cenie.

Gwarancja zmiany rezerwacji

W związku z tym, że wakacje first minute rezerwuje się na długo przed planowanym wyjazdem, po podpisaniu umowy może okazać się, że ustalony termin wycieczki z różnych powodów już Ci nie odpowiada. Być może będziesz chciał zmienić również listę uczestników, hotel lub miejsce wypoczynku.

Najkorzystniejsze dla Ciebie będą oferty, w przypadku których masz możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji. Zostaniesz wtedy zwolniony z opłat manipulacyjnych, ale będziesz musiał pokryć ewentualną różnicę w cenach wycieczek. Jeśli nie otrzymasz darmowej gwarancji zmiany rezerwacji, możesz ją wykupić. W okresie promocyjnym, na przykład first minute, biura podróży oferują ją w cenie od kilku do kilkunastu złotych za osobę. Natomiast standardowo zapłacisz za nią od kilkudziesięciu do dwustu złotych. W przypadku zmian rezerwacji w ofercie bez tej gwarancji biuro podróży ma prawo żądać od Ciebie zapłacenia opłaty manipulacyjnej w wysokości nawet kilkuset złotych od osoby.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Jeśli okaże się, że w ogóle nie możesz wyjechać na zaplanowany przez siebie urlop, biuro podróży nie odda Ci całej wpłaconej sumy. Od tej kwoty potrąci równowartość poniesionych kosztów wynikających z organizacji wycieczki. To, ile pieniędzy odzyskasz, zależy od tego, z jakim wyprzedzeniem zrezygnujesz z wakacji. Możesz stracić od kilku do nawet dziewięćdziesięciu procent ceny wyjazdu.

W związku z tym biura podróży rekomendują swoim klientom, szczególnie tym, którzy nabyli wyjazd z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Umożliwi Ci ono odzyskanie nawet 100% kosztów związanych z odwołaniem wycieczki. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, w których zrezygnujesz z wakacji z przyczyn od Ciebie niezależnych. Zaliczają się do nich między innymi:

 • śmierć ubezpieczonego, jego bliskich lub współuczestnika podróży,
 • nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie ubezpieczonego,
 • utrata pracy przez ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
 • komplikacje związane z ciążą ubezpieczonego,
 • kradzież dokumentów niezbędnych w podróży.

Dla kogo wakacje first minut mogą być korzystne?

Kupno wakacyjnych wyjazdów w przedsprzedaży to najlepsze rozwiązanie dla osób, które są w stanie zaplanować urlop w pracy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Na ofertach first minute skorzystać mogą również rodziny z dziećmi, grupy znajomych i wszyscy ci, którym zależy na komfortowych warunkach wypoczynku. Wynika to z faktu, że w przedsprzedaży klienci mają swobodny dostęp do największych i najwygodniejszych pokojów hotelowych w najpopularniejszych kurortach turystycznych.

Dodano:
05 Sty 2016

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły