Wakacje kredytowe – czym się różnią w poszczególnych bankach?

  • 24 Mar 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zgodnie z rekomendacjami ZBP banki przygotowały dla swoich klientów indywidualnych i biznesowych propozycję wakacji kredytowych, czyli możliwości odroczenia spłaty kredytu na określonych warunkach. Co konkretnie oferują banki?
Wakacje kredytowe – czym się różnią w poszczególnych bankach?

mBank – wakacje od raty kapitałowej

mBank proponuje zawieszenie spłaty kredytu do sześciu miesięcy. Klient nie płaci w tym czasie raty kapitałowej, a jedynie odsetki. Liczba rat nie ulegnie zmianie, a więc niezapłacone w trakcie wakacji kredytowych części kapitałowe zostaną równomiernie rozłożone na pozostałe miesiące. Wniosek składać mogą klienci indywidualni oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Formularz jest dostępny w serwisie transakcyjnym. mBank jest pierwszą instytucją w Polsce, która wprowadziła opcję odroczenia kredytu.

Bank Pekao – odroczenie całej raty lub jej części

W Pekao zawieszenie spłaty kredytu może potrwać do trzech miesięcy. Klient ma wybór, czy chce odroczyć płatności w całości (część kapitałową i część odsetkową), czy spłacać jedynie raty kapitałowe. Wakacje kredytowe powodują przedłużenie harmonogramu. Odroczenie dotyczy kredytów hipotecznych, gotówkowych oraz umów leasingowych i faktoringowych. Jeśli okres spłaty kończy się w najbliższych miesiącach, to klient może liczyć na odnowienie kredytu do sześciu miesięcy w sposób uproszczony. Nie wiążą się z tym żadne dodatkowe opłaty ani prowizje. Wnioski można składać zdalnie.

Sprawdź ofertę kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem w Banku Pekao! >>

PKO BP – rozłożenie rat lub przesunięcie harmonogramu

Maksymalny okres zawieszenia spłat całych rat w PKO BP to trzy miesiące. W przypadku kredytów hipotecznych harmonogram nie ulegnie zmianie – to znaczy, że wartość rat za wybraną liczbę miesięcy zostanie rozłożona na pozostałe. Przy kredytach innych niż hipoteczne można wydłużyć okres spłat. Tak jak i w innych bankach, nie ma dodatkowych opłat za rozpatrzenie wniosku ani zmiany w harmonogramie.

ING Bank Śląski – półroczne wakacje

ING Bank Śląski oferuje wakacje kredytowe na maksymalnie sześć miesięcy. W tym czasie klient nie musi płacić całych rat. Harmonogram zostaje wydłużony. Wniosek dostępny jest w serwisie transakcyjnym i aplikacji.

Santander Bank Polska – tylko odsetki

Wakacje kredytowe w Santanderze trwają do sześciu miesięcy. Tutaj klient spłaca tylko ratę odsetkową. Harmonogram się nie zmienia, a części kapitałowe będą rozłożone na pozostałe miesiące. Oferta dostępna jest dla posiadaczy kredytów gotówkowych i hipotecznych. Chęć skorzystania z wakacji kredytowych można zgłaszać w oddziale banku lub przez infolinię. Bank pracuje nad udostępnieniem takiej opcji także przez Internet.

Pracownik Santandera z wirusem, sprawdź, który oddział Santandera został zamknięty! >>

Alior Bank – brak spłaty lub spłata częściowa

Alior Bank oferuje odroczenie na trzy lub sześć miesięcy. Pierwsza opcja dotyczy braku spłaty rat w całości, a druga spłaty tylko części odsetkowej. Harmonogram ulega wydłużeniu. Oferta kierowana jest do klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Wnioski można składać zdalnie np. przez serwis transakcyjny.

Bank Millennium – wymagane oświadczenie

Bank Millennium proponuje okres zawieszenia na maksymalnie trzy miesiące. Klient w tym czasie nie płaci nic – ostatnie raty będzie musiał zapłacić później niż przewidywał to dotychczasowy harmonogram. Oferta  kierowana jest do klientów, którzy podpisali umowę przed 18.03.2020 i nie mają znaczących zaległości w spłacie. Millennium wymaga oświadczenia o tymczasowym braku możliwości spłaty rat w związku z epidemią koronawirusa. Wnioski można składać telefonicznie przez TeleMillennium.

BNP Paribas – wakacje również od kredytu samochodowego

BNP Paribas pozwala na zawieszenie spłat do trzech miesięcy lub do sześciu miesięcy przy spłacie samego kapitału. Klient nie płaci nic, a harmonogram jest wydłużony. Oferta przeznaczona jest dla posiadaczy kredytów gotówkowych, samochodowych i hipotecznych – również dla rolników. Wniosek dostępny jest w serwisie transakcyjnym. W odpowiedzi na niego zadzwoni pracownik banku, który dokończy formalności w sposób zdalny. Formularz powinno się wysłać najpóźniej na pięć dni roboczych przed terminem następnej raty.

Citi Bank – deklaracja o pogorszeniu sytuacji finansowej

W Citi Banku możliwe jest zawieszenie spłat do trzech miesięcy. Nie ma potrzeby regulowania ani części kapitałowej, ani odsetkowej. Harmonogram jest wydłużony o wybrany okres. Oferta dotyczy pożyczki gotówkowej i kredytów zabezpieczonych. W przypadku kart kredytowych jest możliwość zawieszenia spłaty kwoty minimalnej. Citi Bank wymaga wypełnienia wniosku z deklaracją o pogorszeniu sytuacji finansowej w związku z epidemią koronawirusa.

Wakacje kredytowe – o czym pamiętać

Wniosek o odroczenie powinno się składać najpóźniej na kilka dni roboczych przed następnym terminem spłaty. Oprócz tego bank może nie dać zgody na wakacje kredytowe, jeśli jest jakaś niezapłacona należność.

Coraz więcej banków wprowadza możliwość odroczenia spłaty i stara się ułatwić ten proces przez udostępnianie kanałów zdalnych. Przed złożeniem wniosku najlepiej upewnić się na stronie głównej co do wszystkich warunków oferty. Zgodnie z rekomendacjami ZBP nie powinno być żadnych dodatkowych opłat.

Warto pośpieszyć się ze składaniem wniosku, bo liczba chętnych może być duża – zwłaszcza wśród przedsiębiorców.

Description: Wakacje kredytowe w jednym miejscu! Możliwość zawieszenia rat to w wielu bankach zupełnie nowe rozwiązanie. Zobacz w którym banku możesz wnioskować o kredytowe wakacje i nie martwić się o swoje finanse!

Dodano:
24 Mar 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły