Wakacje kredytowe nie będą miały negatywnego wpływu na historię kredytową – zapewnia BIK

  • 15 Kwi 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Biuro Informacji Kredytowej uwzględni w Bazie BIK odroczenie spłaty rat oferowane przez banki w związku z pandemią koronawirusa. A to oznacza, że nie musisz martwić się, że skorzystanie z wakacji kredytowych wpłynie negatywnie na Twoją zdolność kredytową.
Wakacje kredytowe nie będą miały negatywnego wpływu na historię kredytową – zapewnia BIK

W związku z pandemią koronawirusa coraz więcej banków umożliwia swoim klientom – zarówno indywidualnym, jak przedsiębiorcom – skorzystanie z wakacji kredytowych.

Co oferują poszczególne instytucje? Niektóre zwalniają swoich klientów od płacenia raty kapitałowej, inne – odraczają spłatę całej raty lub jej części, rozłożenie rat lub przesunięcie harmonogramu spłaty.

Zobacz, czym się różnią wakacje kredytowe w różnych bankach >>

Co powinieneś wiedzieć o wakacjach kredytowych?

Wakacje kredytowe polegają na odroczeniu (zawieszeniu) spłat rat kredytu na określony czas. Z wakacji kredytowych możesz skorzystać, jeżeli wiesz, że przez pewien czas (np. przez 3 miesiące) nie będziesz mógł spłacać rat kredytu. Wniosek o skorzystanie z wakacji kredytowych powinieneś złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Tak, żeby trafił do banku przed terminem płatności raty.

Wakacje kredytowe nie polegają na tym, że bank umarza Ci część kredytu. Jego spłata jest przesunięta w czasie albo przesunięte raty są doliczane do następnych płatności.

Dzisiaj do tego tematu odniosło się Biuro Informacji Kredytowej (BIK), które zapewniło, że fakt skorzystania przez klienta z „wakacji kredytowych” nie będzie miał negatywnego wpływu na historię kredytową klienta w BIK, nie obniży też Scoringu BIK.

BIK dodał też, że banki, które zaoferują zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych mogą na bieżąco przekazywać do BIK stosowne informacje i mogą na bieżąco aktualizować dane znajdujące się w bazie.

Biuro Informacji Kredytowej podkreśliło też, że dla Banków i Biura Informacji Kredytowej najważniejszym pozostaje, aby informacje dotyczące naszych klientów były rzetelnie gromadzone i przetwarzane oraz aby odzwierciedlały prawdziwy stan zobowiązań klientów, a przez to przyczyniały się  do utrzymania stabilności i  bezpieczeństwa sektora bankowego.

Czym zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej?

Głównym zadaniem BIK jest zbieranie informacji składających się na Twoją historię kredytową. Twoje dane trafiają do BIK, kiedy bierzesz kredyt lub pożyczkę, decydujesz się na wzięcie karty kredytowej czy skorzystanie z kredytu w koncie. Banki, SKOK i firmy pożyczkowe przekazujące dane do BIK mają dostęp do Twojej historii kredytowej. Na jej podstawie mogą ocenić, jak dotychczas radziłeś sobie ze spłatą zobowiązań. Na podstawie Twojej historii kredytowej BIK oblicza ocenę punktową BIK (scoring). Jest ona prognozą tego, na ile terminowo będziesz spłacać kredyty bankowe w przyszłości. Im wyższa jest wartość oceny punktowej BIK, tym lepiej.

Trzeba jeszcze dodać, że korzystanie przez klientów banków z wakacji kredytowych nie będzie także odnotowywany w bazie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i, co za tym idzie, nie będzie miał wpływu na ich wiarygodność finansową. BIG InfoMonitor podkreśla, że banki, które zaoferują możliwość odroczenia (zawieszenia) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych nie będą zgłaszały do BIG InfoMonitor korzystających z tego rozwiązania jako niesolidnych dłużników. Nie będą bowiem uznawały „wakacji kredytowych” jako opóźnienia w płatności zobowiązań.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat opisany w artykule, porozmawiaj z naszym Ekspertem. Zadzwoń do nas na numer: 799 350 109.

Dodano:
30 Mar 2020

Zaktualizowano:
15 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły