Wakacje kredytowe warte 76 mld zł!

  • 28 Maj 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
BIK, który regularnie analizuje statystyki związane z kredytami, wziął pod lupę wakacje kredytowe zaproponowane przez banki w ramach pomocy kredytobiorcom na czas pandemii. Okazało się, że wartość odroczonych lub zawieszonych zobowiązań osiągnęła 76 mld zł.
Wakacje kredytowe warte 76 mld zł!

Pandemia a sytuacja finansowa Polaków

Pandemia oraz towarzyszące jej restrykcje spowodowały pogorszenie sytuacji finansowej wielu Polaków. Ograniczony został handel stacjonarny i usługi, co wpłynęło na bankructwa lub zawieszenia działalności części przedsiębiorstw, zwolnienia czy zmniejszenie dochodów. W tej sytuacji banki zaproponowały klientom indywidualnym i firmom wakacje kredytowe, polegające na zawieszeniu części lub całości raty kapitałowo-odsetkowej na okres maksymalnie trzech do sześciu miesięcy. Dotyczyło to wszelkich produktów kredytowych: kredytów gotówkowych, hipotecznych, ratalnych, konsolidacyjnych, a także kart kredytowych, faktoringu czy leasingu. Warunkiem zawieszenia lub odroczenia był brak dotychczasowych opóźnień w spłacie. Ważną zaletą wakacji kredytowych jest to, że nie mają one negatywnego wpływu na historię kredytową (informacja o nich będzie jednak widoczna), a klienci nie zadłużają się z powodu pandemii i nie tracą płynności finansowej.

Zobacz, jak przedłużyć wakacje kredytowe >>

Kto korzysta z wakacji kredytowych?

Według BIK na dzień 25 maja 2020 r. kwota odłożonych zobowiązań osiągnęła sumę 76 mld zł, z czego 57,3 mld zł dotyczyło klientów indywidualnych, a 18,7 mld zł mikroprzedsiębiorstw. Pierwsza kwota stanowiła 8,3 proc. wartości całego portfela kredytów i pożyczek, a druga 26 proc. wartości portfela dla przedsiębiorców.

W czasie pandemii odroczono raty 533,7 tys. kredytów gotówkowych, czyli 75 proc. wszystkich produktów, których objęły wakacje. 19 proc. stanowiły kredyty mieszkaniowe z liczbą 137 tys. Pod względem wartości rat jest na odwrót. Kredyty mieszkaniowe (67 proc.) dominują nad gotówkowymi (31 proc.).

Na wakacje kredytowe zdecydowało się najwięcej osób w grupie w wieku 35-44 lat z miejscowości o populacji 10-20 tys. mieszkańców. Banki najczęściej akceptowały wnioski osób zamieszkujących województwo mazowieckie, szczególnie powiat warszawski (50 tys. zgód). Na czele powiatów pod względem udziału klientów w wakacjach stanął powiat tatrzański (4,6 proc.). Aż 46 proc. klientów wybrała zawieszenie wszystkich zobowiązań kredytowych.

Przedsiębiorcy najchętniej decydowali się na odroczenie rat kredytów obrotowych, które stanowiły 58,8 proc. (46,4 tys.) udziału w wakacjach kredytowych. Na drugim miejscu były kredyty inwestycyjne – 22,6 proc. (17,8 tys.). W ujęciu wartościowym układ jest odwrotny – kredyty inwestycyjne stanowią 58,5 proc., a obrotowe 26 proc. Wnioski składali najczęściej mikroprzedsiębiorcy, szczególnie firmy jednoosobowe – 77,2 proc. Dominowały te, których  przychody mieściły się w granicach od 1 do 5 mln zł (25 proc.). Najwięcej wniosków od firm  pochodzi z powiatu lubińskiego (11,2 proc.), a warszawski znów wygrał pod względem liczby udzielonych zgód (5,8 tys.).

Wakacje kredytowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W porównaniu do stanu na 18 maja liczba zaraportowanych rachunków dla klientów indywidualnych wzrosła o 48,0 tys. i kwotę 2,9 mld zł, a dla przedsiębiorstw o 7,3 tys. i kwotę o 4,1 mld zł.

Przeczytaj: Wakacje kredytowe w ramach Tarczy Antykryzysowej

działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
28 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły