Wartość odsetek od kredytów mieszkaniowych spadła aż o jedną trzecią. To 5 mld zł oszczędności

  • 03 Lip 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jest to efekt działań Rady Polityki Pieniężnej, która w trakcie pandemii dwukrotnie obniżyła stopy procentowe, od których zależy m.in. wysokość rat kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Ma to jednak swoją złą stronę, bo tracą na tym oszczędzający.
Wartość odsetek od kredytów mieszkaniowych spadła aż o jedną trzecią. To 5 mld zł oszczędności

Spadek wysokości rat kredytów hipotecznych

Zmiany będą odczuwalne najwcześniej w lipcu, bo raty dostosowują się do trzy- lub sześciomiesięcznej stawki WIBOR, a ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w kwietniu. W praktyce szacuje się, że w ciągu roku kredytobiorcy mogą zaoszczędzić łącznie nawet 5 mld zł. Według danych NBP w lutym przeciętny kredyt hipoteczny miał oprocentowanie w wysokości 4,3. Po ingerencji RPP powinno ono spaść do 2,8-2,9. Jeśli kwota kredytu wynosi 300 tys. zł, a okres spłaty sięga 25 lat, to oszczędność może mieścić się w granicach 200-300 zł miesięcznie przy ratach stałych – przy takim rodzaju dochodzi do uśrednienia miesięcznych opłat przez cały okres.

Warto wiedzieć, że raty stałe i malejące różnią się stosunkiem kapitału do odsetek. W pierwszym przypadku wraz ze spłatą kolejnych rat wysokość odsetek będzie spadać, a wysokość kapitału rosnąć. Łącznie będzie to jednak stała kwota. Początkowe opłaty są jednak niższe niż przy ratach malejących, co pozytywnie wpływa na zdolność kredytową i dostępność wyższych kwot. Przyczynia się to do popularności takiego rozwiązania, choć biorąc pod uwagę całkowity koszt kredytu jest ono droższe. Przy ratach malejących kapitał jest niezmienny, a odsetki regularnie się obniżają, bo są zależne od pozostałej kwoty do spłaty. Obniżone oprocentowanie dotyczy tylko części odsetkowej, dlatego wartość oszczędności zależy od rodzaju rat oraz etapu spłacania. Im mniej czasu minęło od uzyskania finansowania, tym więcej pozostanie w portfelu.

Skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej i sprawdź na jaki kredyt hipoteczny możesz liczyć >>

Zysk z lokat bliski zeru

Lokaty i konta oszczędnościowe także opierają się na zmiennym oprocentowaniu, co w obecnej sytuacji jest dla ich posiadaczy wyjątkowo niekorzystne. Według danych NBP wysokość oprocentowania lokat w połowie 2012 r. była bliska 5 proc. W ciągu roku spadła o połowę, a od połowy 2016 r. utrzymywała się w okolicach 1,5 proc. – taki stan można było zaobserwować do czerwca zeszłego roku. Do marca 2020 r., czyli miesiąca, w którym pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa w Polsce, dało się zobaczyć niewielki spadek. W ubiegłym miesiącu wiele banków zakomunikowało zmiany w cenniku, które oznaczają zysk lokat na poziomie 0,01 proc. Od niewielkiej kwoty będzie dodatkowo odprowadzany podatek w wysokości 19 proc. Przy kontach oszczędnościowych i lokatach na dłuższe okresy trzeba wziąć pod uwagę inflację. W przypadku niektórych ofert mogą obowiązywać także prowizje lub opłaty za prowadzenie, co w skrajnych wypadkach oznacza dopłaty do oszczędności.

Dodano:
03 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły