WIBOR – czym jest i jak wpływa na cenę kredytu?

  • 28 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Stale zmieniający się WIBOR wpływa na cenę kredytów w Polsce. W ostatnich latach był jednym z powodów do burzliwych dyskusji w Parlamencie Europejskim. Skąd się bierze i jaka jest jego przyszłość?
WIBOR – czym jest i jak wpływa na cenę kredytu?

Co to jest WIBOR?

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offer Rate, to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzynarodowym. Wskaźnik ten wyznaczany jest za pomocą średniej arytmetycznej oprocentowania u największych banków w Polsce (o ile są uczestnikami panelu) po odrzuceniu wielkości skrajnych. Nad wszystkim czuwa administrator – GPW Benchmark S.A (od 2017 r.). Wskaźnik WIBOR jest wykorzystywany w większości kredytów w kraju i wpływa na wysokość miesięcznej raty. Ma także znaczenie dla obligacji.

Poznaj różnicę między oprocentowaniem stałym i zmiennym >>            

Stopa WIBOR ustalana jest każdego dnia roboczego o godz. 11. Dostępne są dane odnośnie depozytów na różne okresy: jeden dzień (WIBOR ON), od następnego dnia roboczego (WIBOR TN), na tydzień (WIBOR SW), dwa tygodnie (WIBOR 2W), miesiąc (WIBOR 1M), trzy miesiące (WIBOR 3M), sześć miesięcy (WIBOR 6M), dziewięć miesięcy (WIBOR 9M) i rok (WIBOR 1Y).

W umowie kredytowej bank najczęściej bierze pod uwagę wskaźnik WIBOR 3M lub 6M (to oznacza, korektę wysokości rat co trzy lub sześć miesięcy) oraz swoją marżę. Oprocentowanie kredytu jest sumą obu liczb. WIBOR nie dotyczy kredytów ze stałym oprocentowaniem.

WIBOR a LIBOR – różnice

LIBOR jest wskaźnikiem, który dotyczy walut zagranicznych: franka szwajcarskiego, dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego, jena japońskiego i euro (w tym przypadku używa się czasem określenia EURIBOR). Interesuje on więc osoby, które zaciągnęły kredyty w wymienionych walutach. Dane do wyznaczenia średniej arytmetycznej pobierane są od banków, które uczestniczą w londyńskim panelu międzybankowym.

Przyszłość wskaźników WIBOR

W związku z możliwością manipulowania benchmarkami w 2016 r. Unia Europejska wprowadziła Rozporządzenie BMR dotyczące wskaźników referencyjnych w instrumentach finansowych i umowach. Według niego WIBOR nie spełnia wymogów, bo opiera się na deklaracjach banków, a nie na transakcjach między bankami. Zaczęto więc prace nad przystosowaniem WIBOR i WIBID (oprocentowanie lokat) do wyznaczników Rozporządzenia i nad opracowaniem nowych wskaźników referencyjnych. Jednym z pomysłów na zamiennik WIBOR-u były stopy referencyjne NBP.

GWP Benchmark zdecydował się jednak na aktualizację wskaźnika, a nie rezygnację z niego. Taka modyfikacja nie będzie wymagała aneksów do istniejących umów kredytowych.

Jak mówi Michał Kruszka z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (wypowiedź dla portalu prawo.pl z lipca 2019 r.): „Z prawnego punktu widzenia istnieją instrumenty gwarantujące, by ani LIBOR, ani WIBOR nie zniknęły przez najbliższe pięć lat. Oczekujemy jednak, że podmiot opracowujący WIBOR złoży do końca roku wniosek o zgodę na prowadzenie działalności jako jego administrator”. Przyznał też, że banki same mogą rozpocząć proces dokonywania zmian w sposobie oprocentowania kredytów i nie potrzebują do tego ustawy.

Dodano:
28 Lut 2020

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły