Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Włącz Alerty BIK przed wakacyjnym wyjazdem

Fot.

Artykuł sponsorowany

Przed nami okres wakacyjnych wyjazdów, weekendowych wypadów w góry oraz beztroskiego wylegiwania się na plaży. Mało kto będzie wówczas pamiętał o bezpieczeństwie swoich finansów. Warto więc już teraz przygotować się na wypadek kradzieży dokumentów lub próby wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko. Pomogą w tym Alerty BIK.

O Biurze Informacji Kredytowej większość z nas słyszy po raz pierwszy, gdy ubiega się o kredyt lub pożyczkę. Do jednych z głównych zadań BIK należy bowiem gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Warto jednak pamiętać, że BIK pomaga również wszystkim konsumentom dbać o bezpieczeństwo swoich finansów. Dzięki Alertom BIK od razu dowiesz się, gdy ktoś będzie chciał zaciągnąć kredyt na Twoje nazwisko.

Jedziesz na wakacje? O tym warto pamiętać
  • Dowód osobisty trzymaj zawsze przy sobie. Jeśli masz takie możliwości, przechowuj dokument w hotelowym sejfie.
  • Nie zostawiaj dowodu osobistego w hotelowych recepcjach, w wypożyczalniach sprzętu i innych miejscach, gdzie dostęp do dokumentu mogą mieć osoby trzecie.
  • Na co dzień trzymaj portfel z dokumentami przy sobie, a jeśli przechowujesz go w torebce bądź teczce pamiętaj, aby ją zamykać i mieć w zasięgu wzroku.
  • Zarejestruj się na portalu BIK – w przypadku utraty dowodu osobistego, wyłączysz go z obiegu jednym kliknięciem i nikt nie będzie mógł się nim posłużyć zaciągając zobowiązania w Twoim imieniu.
  • Uruchom Alerty BIK, które najskuteczniej chronią przed wyłudzeniem kredytu na twoje dane.
Jak działają Alerty BIK?

Aby zrozumieć, w jaki sposób działają Alerty BIK i jak mogą cię chronić przed próbą wyłudzenia kredytu, należy wyjaśnić, jak przebiega zazwyczaj proces udzielania kredytu lub pożyczki. Gdy składasz wniosek o kredyt, instytucja finansowa sprawdza Twoją historię kredytową w BIK. W ten sposób banki weryfikują, czy dotychczas spłacałeś zobowiązania w terminie, czy nie masz zaległości płatniczych oraz ile zobowiązań aktualnie spłacasz. Gdy ktoś wejdzie w posiadanie Twoich danych (np. z dowodu osobistego) i będzie chciał wziąć na nie kredyt lub pożyczkę, natychmiast otrzymasz powiadomienie SMS i email o tym że dana instytucja finansowa złożyła do BIK zapytanie na Twój temat. Jeżeli w tym czasie nie składałeś wniosku o kredyt lub pożyczkę ani nie poręczałeś nikomu kredytu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś próbował wyłudzić kredyt lub pożyczkę na Twoje nazwisko. W takiej sytuacji będziesz mógł sprawdzić w portalu BIK szczegółowe informacje na temat złożonego zapytania lub zadzwonić do BIK i ustalić, czy faktycznie masz powody do obaw.

Jak aktywować Alerty BIK?

Uruchomienie Alertów BIK jest bardzo proste, wystarczy założyć konto w portalu BIK. W tym celu wypełnij formularz znajdujący się na stronie BIK i potwierdź swoją tożsamość jedną z trzech dostępnych metod. Najszybciej zrobisz to, wysyłając skan lub zdjęcie dowodu osobistego oraz dokonując przelew identyfikacyjny w wysokości 1 zł. Po zalogowaniu do konta będziesz mógł aktywować wybraną usługę. Alerty BIK możesz zamówić w pakiecie z innymi usługami zapewniającymi Tobie bezpieczeństwo finansowe lub aktywować je osobno. Po ich aktywacji, przez kolejne 12 miesięcy będziesz objęty ochroną przed wyłudzeniem kredytu.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Zgubiłem dowód. Co teraz?

Posiadając konto w BIK, będziesz mógł także w szybki i prosty sposób zastrzec zgubiony lub skradziony dowód osobisty. Wystarczy jedno kliknięcie, aby twój dowód został zgłoszony do systemu Dokumenty Zastrzeżone, a następnie został wyłączony z obiegu. O tym, że twój dokument jest zastrzeżony i nie należy udzielać na niego kredytów, zostaną powiadomione wszystkie banki w Polsce.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Zastrzeżenie dokumentu w portalu BIK jest najszybszym sposobem uniemożliwienia przestępcom posługiwanie się nim w celach przestępczych. Pamiętajmy, że aby zastrzec dokument trzeba wcześniej założyć konto w portalu BIK. Rejestrując się, potwierdzamy w ten sposób swoją tożsamość - zastrzec można bowiem tylko ten dokument, który został zweryfikowany w procesie zakładania konta.

Więcej na:
https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik

Podobne artykuły