Wraca popyt na kredyty mieszkaniowe. W lipcu liczba wniosków była wyższa względem kwietnia aż o 39,3 proc.

  • 06 Sie 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Popyt na kredyty mieszkaniowe jest wciąż mniejszy niż przed rokiem, ale od maja jest widoczna tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o liczbę wniosków w ujęciu miesięcznym. Ma to związek z odmrażaniem gospodarki, co przywraca aktywność konsumentów i zwiększa przychody w wielu sektorach.
Wraca popyt na kredyty mieszkaniowe. W lipcu liczba wniosków była wyższa względem kwietnia aż o 39,3 proc.

Kredyt gotówkowy - dane BIK na lipiec 2020 r.

Według Biura Informacji Kredytowej w lipcu chętnych na kredyt hipoteczny było 38,75 tys. osób, czyli o 7,3 proc. więcej niż w czerwcu i o 39,3 proc. więcej niż w kwietniu. W porównaniu do lipca 2019 r. zanotowano spadek w wysokości 6,4 proc. Średnia kwota, o jaką wnioskowali klienci, była w ubiegłym miesiącu równa 286,2 tys. zł, czyli wyższa w ujęciu rocznym o 3 proc., ale niższa o 2 proc. względem lutego bieżącego roku.

BIK Indeks PKM (Popytu na Kredyty Mieszkaniowe) to wskaźnik, który informuje o rocznej dynamice wartości wniosków o kredyty mieszkaniowe. W lipcu 2020 r. wyniósł -3,5 proc., a więc banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty o wartości niższej w przeliczeniu na dzień roboczy o 3,5 proc. w porównaniu do lipca 2019 r. Dla porównania w lutym był równy +27,6 proc.

Interpretacja zmian kredytowych

Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, tłumaczy że na wartość Indeksu negatywnie wpłynął spadek liczby wnioskujących, a pozytywnie wzrost średniej kwoty we wniosku kredytowym. Ma to związek z odmrażaniem gospodarki, które miało miejsce na początku maja i było kontynuowane w kolejnych miesiącach. Popyt wydaje się wracać do normy, choć nadal nie wiadomo jak zmieni się sytuacja pandemiczna w Polsce. Bodźcem do kupna mieszkań mogło być obniżenie stóp procentowych do rekordowego poziomu, co wpłynie na niższe raty. Z drugiej strony nieruchomości stanowią sposób na inwestowanie kapitału, zwłaszcza że depozyty są obecnie nieopłacalne. Już kryzys w USA w 2008 r. pokazał, że rynek nieruchomości jest dość odporny na zawirowania finansowe.

Sprawdź: Jak wypełnić wniosek kredytowy >>

Ekspert BIK zwraca też uwagę, że wnioski o kredyt mieszkaniowy rozpatrywane są od 1,5 do 2 miesięcy ze względu na potrzebę zbadania stanu nieruchomości i przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Dane z lipca mogą więc dotyczyć wniosków składanych w maju. Na sprzedaż kredytów negatywnie wpływa natomiast fakt zaostrzenia polityki ich udzielania przez banki oraz zwiększenie wymaganych wkładów własnych. Przedsiębiorcy i pracownicy bardziej zagrożonych przez skutki pandemii branż mogli spotkać się z utrudnieniami w przyznaniu finansowania. Przy tych samych warunkach co do zatrudnienia, wynagrodzenia czy obecnego zadłużenia i kosztach utrzymania wnioskujący może liczyć na niższą kwotę od banku.

Oblicz: Wkład własny 2020 przy kredycie hipotecznym

Dodano:
06 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły